1 הגדל תמונה
בור הפסולת בתחנת מעבר לזבל
הועלה על ידי קינדר
2 הגדל תמונה
מושבים מפחיות לשעבר
הועלה על ידי קינדר
3 הגדל תמונה
פארק תעשיית המיחזור
הועלה על ידי קינדר
4 הגדל תמונה
קישוטים מניילון
הועלה על ידי קינדר
5 הגדל תמונה
באר גז ששואבת מהר הזבל את גז המתאן
הועלה על ידי קינדר
6 הגדל תמונה
מפעל חץ אקולוגיה
הועלה על ידי קינדר
7 הגדל תמונה
תלוי מהתקרה
הועלה על ידי קינדר
8 הגדל תמונה
חדר יצירה
הועלה על ידי קינדר
9 הגדל תמונה
מעילים מניילון ממוחזר
הועלה על ידי קינדר
10 הגדל תמונה
כסא נוח מאבוב
הועלה על ידי קינדר
 

מהפסולת תבוא הישועה

ביוזמה מקורית ומפתיעה של איגוד ערים דן לתברואה, עבר איזור חירייה מהפך ועשה הסבה מאתר זבל מצחין לפארק אקולוגי מתפתח. בתחומי הפארק, בגאווה רבה, נישא הר הזבל של חירייה, שנערם מפסולת לאורך שנים. כיום, כבר לא מוסיפים זבל על ההר. המקום מתפקד רק כתחנת מעבר לפסולת שממשיכה למאגרי זבל בדרום הארץ, ולמרגלות ההר פועל פארק תעשייתי של מיחזור. אחד ממפעליו, בשם חץ אקולוגיה, ממיין ללא מגע אדם חלק קטן מהפסולת שמגיעה לאתר. זו האנ-אורגנית, הממויינת למתכות, זכוכיות, פלסטיקים וכו', נשלחת למפעלי מחזור מתאימים. הפסולת האורגנית, מאידך, עוברת תהליך ביולוגי שבסופו מופק גז מתאן המשמש לייצור אנרגיה ידידותית לסביבה וכן מהווה חומר גלם לייצור דשן קומפוסט. מפעל אחר ממיין גזם גינות שמגיע ושולח אותו לנגריות, ובמקום אחר מסוננים נוזלי האשפה, באמצעות חצץ וצמחיה, כדי שינוצלו להשקייה. כל החשמל בפארק מופק באמצעות גנרטורים הפועלים על גז שמופק באתר, וככלל, המטרה לעתיד היא לרכז בפארק את כל מתקני המחזור של גוש דן.

מרכז לחינוך סביבתי, שהוקם באתר, עורך הדרכות וסיורים המסבירים על הפארק התעשייתי ומשלבים תצפיות על גוש דן מראש ההר. המרכז מקיים גם סדנאות יצירה ומחזור עם מודעות סביבתית. מרכז המבקרים נגיש לנכים וללקויי שמיעה, הפעילויות הן לקבוצות בתיאום מראש, וכרגע הן הדרך היחידה לבקר באתר. בחגים הפעילויות פתוחות גם למשפחות ובודדים.
פארק אריאל שרון
באיזור שמסביב להר נסללו דרכי אופניים שבעזרתם אפשר להעפיל אל ההר או לרכב לאורך נחל איילון עד פארק בגין בדרום תל אביב. פארק איילון-שרון השלם, שהוא פרוייקט יזום של חברה ממשלתית, יחבר בעתיד את איזור פארק מנחם בגין עם איזור בית ספר מקווה ישראל והר הזבל בחיריה לכדי רצף ירוק וידידותי לסביבה שיהיה מתחם מנוחה ובילוי לאוכלוסיית גוש דן.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • עוזיק

  עוזיק
  טיול מפתיע ואופטימי|5 14.01.17
  פארק ענק בהתהוות. מי שזוכר את הר הסירחון יופתע. קחו את הסיור המודרך.
 • cigale

  cigale
  מרתק וחשוב|5 17.10.14
  ביקרנו בסוכות עם ילדים גדולים יחסית(בני 10 ו13) היה מרתק מקצועי הנחיה משובחת סדנאות מקסימות סרט אור קולי מרשים ואפשר לומר שהחוויה כולה שהינה חוויה רב חושית.... מהנה, מפעימה וחשובה בתובנות שלה.
 • ocp

  ocp
  פתח לתקווה- או לייאוש...|5 17.10.11
  מקום ייחודי, מרתק, מעורר השראה. ביקרתי פעמיים- פעם עם מבוגרים במסגרת סיור עם מקום העבודה שלי, ופעם אחת עם הילדים בסוכות, במסגרת הפתיחה למשפחות. בשתי הפעמיים נהניתי הנאה רבה- בכל פעם עם תכנים אחרים המותאמים לקהל הרלוונטי. במסגרת הסיור נחשפים למשמעות עידן, הצריכה שלנו, ויש מקום לתקווה שאותן פעולות שנעשות היום ברמת המיקרו יעשו בעתיד בהיקפים גדולים ומשמעותיים. מצד שני, מייאש לראות את סוג הזבל שנזרק, ועד כמה קטנה המודעות להפחתת צריכה ולמחזור.
 • danam_20

  danam_20
  החיים בזבל? אז זהו, שלא!|5 01.10.10
  אחרי ההצלחה של וה"מ פסח, חזרנן בחוה"מ סוכות. גם הפעם, הארגון היה מופתי כולל עמידה בלוח זמנים (דבר נדיר ביותר במחוזותינו...). הפעילות נמשכה כ 3 שעות וכללה סיור באוטובוס בפארק (העתידי) כולל עליה לתצפית על גוש דן, סיור בתחנת המעבר ופעילות במרכז החינוכי שכללה סדנת כלי מוזיקה , יצירה מחומרים ממוחזרים ועוד.
 • מיכלארוך

  מיכלארוך
  יום כיף בהר הזבל|4 05.11.08
  לקחתי את בנותי בחול המועד סוכות ליום פעילויות בתשלום שאירגנו במרכז המבקרים. אמנם ניחוח הזבל עלה באפינו, אך כנראה התרגלנו אחרי זמן קצר. התרשמנו ממרכז המבקרים היפה, עם יצירות אמנות ורהיטים מניילונים, צמיגים, בקבוקי פלסטיק ופחיות, למדנו על הכנת קומפוסט, השתתפנו בסדנאות מיחזור (הכנת תיק מחולצה ישנה, הכנת בובות מגרביים בודדות ושאריות בדים, ושמענו שעת סיפור על התחממות כדור הארץ. לא היה מקום לסיור על הר הזבל ולסדנת יצירה עם חנוך פיבן, אך התרשמתי שגם שם היה מוצלח. הבנות (7,5,3) ואני נהננו מאד.
 • batami

  batami
  מפתיע|4 28.11.07
  נחל אילון, הזכור כנחל שהוביל ביוב, כבר לא מזוהם. ניתן לרכוב לאורך שביל האופניים מפארק דרום ועד אור יהודה ולראות צמחיה ירוקה ובעלי כנף לאורך הנחל
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


עוד אטרקציות