ראלי מספרד עד קיסריה

מוזיאון ראלי נבנה מתוך כוונה לשמש מקום פתוח לחובבי אומנות ולקרב את הציבור הרחב לאומנות. בחירת העבודות במקום נקבעה ללא התייחסות למוניטין של האמן או לערך השוק של היצירה. כדי להשלים את האופי הטהור, הכניסה למקום אינה בתשלום וכל פעילות מסחרית, כמו חנויות או קפיטריה, אסורה בשטח המוזיאון. כחלק מתפיסה שאין צורך במתווכים בין הקהל ליצירת האומנות, המוזיאון אינו עורך סיורים מודרכים ואין דברי הסבר מלבד שם היצירה ושם האמן. זהו אחד מארבעה מוזיאונים שהקימו הארי רקנאטי ורעייתו מרטין להצגת אוספי האמנות שלהם. שלושת המוזיאונים האחרים שוכנים באורוגוואי, בצ'ילה ובספרד, והיצירות נבחרות לפי שיקול דעתם של בעלי הבית, המחליטים בכל פרט, גדול או קטן, הקשור למוזיאון וניהולו. מתחם המוזיאון כולל שני מבנים הנבדלים זה מזה בגודלם ובאופי התערוכות המוצגות בו.


המבנה הראשון, הוותיק יותר, נבנה כוילה ספרדית רחבת ידיים בת שתי קומות. חלונותיה מקומרים ובסגנון הבניה שלובים קשתות, מרפסת פאטיו, שימוש בעץ ובאריחים. המוזיאון מארח דרך קבע תצוגה של אומנות לטינו-אמריקאית מודרנית וכן תערוכות מתחלפות. אגף מיוחד במוזיאון ובו התערוכה "חלומו של הורדוס - קיסריה הימית" מוקדש לסביבה הקרובה של קיסריה ועתיקותיה. רבות מיצירות האומנות, הפסלים והציורים, משתייכות לסגנון הסוריאליסטי. הביקור במקום מומלץ ולו רק בשל ההזדמנות לצפות ב- 40 פסלים מקוריים של סלבדור דאלי: "חד קרן", "הפיל מהחלל", "אצילות הזמן" ו"ראש ורדים".
המבנה השני והחדש יותר (נחנך בשנת 2007) קיבל את השם "זיכרון ספרד" והוא משתרע על פני ארבע קומות. כאן אפשר להתרשם מציורים קלאסיים מקוריים מהמאות ה- 16 עד ה-18 העוסקים בנושאים מהתנ"ך כאשר כל התמונות עברו שיחזור על ידי רסטורטורים מומחים מסיינה. הקשר הספרדי מגיע איפה גם מסגנון הבנייה וגם מפסלי השיש הנמצאים בחצר הגדולה שבכניסה למוזיאון. החצר נבנתה בהשראת החצר המפורסמת בארמון אלהמברה שבעיר גרנדה בספרד, ויש בה מזרקות שהבולטת שבהן היא מזרקת האריות שמפיהם זורמים מים, ממש כמו זו שבאלהמברה. בחצר ניצבים גם פסלי שיש של דמויות מהבולטות ביהדות ספרד ובהן שלמה אבן גבירול, יהודה הלוי, הרמב"ם וברוך שפינוזה. אפשר גם למצוא דמויות נכבדות נוספות שמוצאן מהאנוסים כמו כריסטופר קולומבוס, נוסטרדמוס ומיגל דה סרוונטס.


עוד במתחם המוזיאון, אתר ובו פסלי שיש של אנשים שלהם חלק גדול בהקמתה של מדינת ישראל כבנימין זאב הרצל, חיים ויצמן, ארתור ג'יימס בלפור, ודוד בן-גוריון. מול הכניסה למוזיאון ניצב אוביליסק, אנדרטת שיש גדולה, לזכר קהילות היהודים באיטליה ולזכר האיטלקים שהצילו יהודים במלחמת העולם השנייה.

( 18 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • dafnag

  dafnag
  מומלץ|4 20.11.13
  שני מוזיאונים - אחד עם יצירות בנושא התנ"ך והשני לאומנות מודרנית. שני המבנים יפים מאד. נהניתי יותר מביתן האמנות המודרנית, בעיקר מהתערוכה של התפתחות קיסריה לאורך ההסטוריה (למה אין כמעט שילוט בעברית?) ומתערוכת פסלי דאלי.
 • goodlife

  goodlife
  גם לא לחובבי אומנות|4 09.05.13
  המוזיאון הינו תרומה של הארי רקאנטי וכבר בכניסה תלוי שלט ענק המסביר היטב את הסכסוכים המשפחתיים של המשפחה ואת סיבת הפירוד. חצר המוזיאון יפיפיה וזרועה פסלים. נהניתי בעיקר מתערוכת הורדוס וגם מפסלי דאלי. מה שהרגיז הוא שבתערוכת הורדוס השילוט הגדול באנגלית והשילוט בעברית בשלט קטנטן. מומלץ לבקר, גם לא לחובבי אומנות.
 • dalitdo

  dalitdo
  מבנה ספרדי יפה|4 31.10.12
  הרבה אמנות, מקום רחב ידיים, שקט ונעים, החצר בסיגנון ספרדי עם מזרקות ופסלים- יפהפיה. הרגשנו שביקרנו בספרד לרגע....במבנה החדש יותר- ציורי התנך, במבנה השני- אמנות דרום אמריקאית. לא התלהבתי מהיצירות עצמן, האוסף הכי מעניין מבחינתי- הוא אוסף הפסלים של דאלי. לסיכום-כדאי אם נמצאים בקיסריה.
 • מאישושה

  מאישושה
  מפלט מצויין בחורף אינטנסיבי|5 01.02.12
  מישהו מכיר מיזם כל כך נדיב ומושקע כמו מוזיאון ראלי בקיסריה? הארי רקנאטי השאיר להנאתנו מוזיאון עשיר ביצירות אמנות, חלקן של אמנים מפורסמים חלקן של פחות, כולן יפיפיות, בקשת רחבה של אמנים וזרמים,חלקן בעלות הומור מיוחד או פואטיקה יהודית. במקום תערוכה זמנית מומלצת ביותר - 'פיגארי', אמן שנון ויוצא דופן. מבני המוזיאונים הם יצירת אמנות בפני עצמם, באוירה לטינית וספרדית, נעימה וזורמת. מומלץ ביותר!
 • isascharz

  isascharz
  אסור לפספס|5 27.11.08
  המקום מקסים ושווה להגיע לקיסריה ולו רק לביקור פה.
 • sagyi

  sagyi
  תרבות על קצה המזלג|5 23.11.08
  מבנה יפה ואוסף מדהים של יצירות אומנות עושים את הביקור הקצר במוזיאון למהנה במיוחד. שווה ביקור מיוחד.
 • TSLA

  TSLA
  פנינה מפתיעה בחינם|5 02.11.08
  קשה להאמין שאפשר לקבל מוזיאון עשיר ומטופח כל כך בחינם. בהחלט מוסיף כבוד לבעלים שהחליט לחלק את אוצרו עם הקהל הרחב. אפשר לבלות בין שעה לחצי יום - תלוי בכמה מתעניינים, אך בכל מקרה שווה לבקר.
 • lagon

  lagon
  פשוט מקסים|5 01.06.07
  לא גדול, לא יומרני, ומציג בפשטות אך עם זאת בהמון אלגנטיות יצירות (תמונות, פסלים, עתיקות ורישומים) אשר מתאימות בדיוק מופלא למקום המקסים הזה. המבנה עצמו הוא חוויה ארכיטקטונית. כל הכבוד.
 • קרבי

  קרבי
  אמנות זמינה|4 02.12.06
  המבנה מאד יפה, עוד מעט יפתח מבנה מרשים נוסף שנמצא צמוד למבנה הקיים. היה מאד נחמד לראות את התערוכה על הורדוס ולהמשיך משם לנמל קיסריה למיצג והסרט. יחד קיבלנו שעור הסטוריה מרתק . אגב את כל המסלול עשינו על אופנעים אפשר לעצור בפסיפס הציפורים היפה, מומלץ!
 • galiavu

  galiavu
  מוזיאון אחר|4 01.10.05
  אפשר להתייחס לזה כאל גיבוב תמוה של יצירות לא אחידות ברמתן ובסגנונן, אבל השלם עולה על חלקיו, הרבה בזכות המבנה המיוחד, האווירה השלווה והלא פורמלית ואוסף פסלי ברונזה מרשים ביותר.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות