כסף לא גדל על העצים

כסף לא גדל על העצים, ולפעמים, בדרך משם לכאן, מתחשק משהו אחר, שלא עולה כסף. משהו אחר בהחלט מציעה משפחת ז"ק ממושב שדה יעקב, לכל חובבי גרגרי היער. חודשיים בשנה אפשר לקטוף פטל שחור (אוסנה), פטל אדום, נופליטוס (קקטוס למאכל ולרפואה), תותי עץ שחורים, תאנים לבנות וסגולות וארטישוק בחורף ובאביב. רוב המשקים במושב עדיין פעילים, בעיקר עם רפתות לחלב, לולי ביצים, ירקות, גידולי מיקשה וכרוביים, חסה וצנוניות ובשנים האחרונות גם זיתים לשמן. במושב גם משתלות דשא ומשתלת עצי פרי מיוחדת שבה גדל עץ הרב-בוסתן המשלב בעץ אחד מספר זני פרי. הקטיף עצמו מתבצע מאמצע מאי עד סוף יוני, כשהפטל על השיחים נמצא בגבהים שונים, כך שגם קטנים וגם גדולים יכולים לקטוף. צריך לבחור פרי מלא, שכל גרגריו נפוחים, ואין טעם לנסות לקטוף בכוח, פרי בשל נופל בעדינות ליד. משלמים עבור פרי שנאכל במקום ואפשר לקנות פרי הביתה, וגם ריבות מתוצרת עצמית, חומץ וליקר. בשעת הקטיף אפשר להרים את הראש מערבה ולראות את השומר אלכסנדר זייד, היושב גבוה על סוסו ומביט על עמק יזרעאל והכרמל.

( 1 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
  • ilit

    ilit
    קח סלסלה ותקטוף|3 05.06.04
    הרעיון נחמד, לתת לאנשים להכנס למטע ולקטוף פטל (ושאר גידולים שבמקום), אבל מאוד חסר רקע על הפטל, הרצאה קצרה או הדרכה שהיו מעלים את ההנאה. לא מתאים לעגלות.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


גבעת הרקפות ליד קיבוץ שרידגבעת הרקפות ליד קיבוץ שריד מומלץ מפה8.7לנוסעים בכביש 73, בשולי עמק יזרעאל, מחכה הפתעה. מול הכניסה לקיבוץ שריד עולה דרך עפר ליער חביב שבחורף מתגלה כמתחרה רציני עם אתרי הרקפות המובילים בארץ. בין האורנים נמצאים גם לא מעט עצי שקד שבזמן הנכון מקשטים את החורשה בלבן. כדאי להשאיר את המכונית בתוך הקיבוץ, לחצות את הכביש בזהירות רבה, ולעלות ברגל או באופניים לשוטטות חופשית בדרכי היער. קרן קיימת לישראל, האחראית על השטח, דאגה לסמן באמצעות עמודים שבילי אופניים העוברים בחורש של אורן וזית וממשיכים להקפת היישוב השכן מגדל העמק. למרגלות הגבעה, בכיוון דרום מזרח נראים מפעלי איזור התעשייה של מגדל העמק, תל שדוד, ומעבר לעמק, במרחק, ניצבת גבעת המורה עם האנטנה שכל כך מזוהה עמה. מן העבר השני נגלה רכס הכרמל אבל העניין האמיתי טמון במבט קרוב על הקרקע ולא במבט רחוק לעבר הנוף. רבבות של רקפות מכסות את הגבעה ולידן מתגנדרות כלניות באדום וזורחים פרחים צהובים.קרא עוד
עוד אטרקציות