השיבר של המדינה

השיבר של המדינה נמצא בתחנת שאיבה של המוביל הארצי בצפון-מערב הכינרת. התחנה נקראת על שם פנחס ספיר, מיוזמי מפעל המוביל הארצי וממעצבי הכלכלה בישראל בשנות ה-1960 וה-1970. שמה הקדום, אשד כינרות, מתנגן הרבה יותר יפה, מוכרחים לציין. קבוצות
ומשפחות המגיעות הנה זוכות לסקירה ממצה על משק המים בישראל ואיכות מי השתייה, רואות סרט על בניית המוביל הארצי, ושיא הביקור הוא הכניסה אל בטן ההר, אל השיבר שכולנו תלויים בו לרוויה.
באתר ספיר נשאבים מי הכינרת בצינור לחץ אל המוביל הארצי. התחנה חצובה בעומק גבעת תל כינרות ויש בה ארבע יחידות שאיבה. כשמטיילים בחוץ שומעים מדי פעם הדי נפץ מכיוון האגם. מקור הרעש הוא בתחנה המיקרו-אקלימית המגרשת את הציפורים שמלכלכות אותה בהפרשותיהן. בסוכות, בפסח וביום העצמאות האתר פתוח לקהל הרחב.

( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  מענין ומרתק|4 19.02.13
  ההרצאה וההסברים מרתקים בנושא שמענין את כולם. הסיור נחמד ובו העיקר לראות את המנהרה והמשאבות. לשלב עם סיור למצפה צ'רה.
 • אוריתודורון

  אוריתודורון
  מעניין מאוד|5 15.12.12
  הדריך אותנו מדריך מצוין בשם שוני. כמובן דורש תאום מראש.
 • נירית1

  נירית1
  משעמם ומאכזב|3 29.03.07
  הרצאה מעניינת אך הסיור מאכזב
 • einyyoel

  einyyoel
  מיים ופוליטיקה, מיים וביטחון|4 08.12.02
  ההרצאה והסרט סחטו מן הצעירים הצהרות כי "בינתיים סוגרים את המיים". הכניסה מחייבת תיאום מראש הכולל משלוח פקס עם פרטים אישיים, מספר רכב ועוד. שיכחו כמובן כל אפשרות לביקור ספונטני "על הדרך". המדריכה החביבה נסחפת קצת לדיונים פוליטיים וסיכסוכי מייםלהחזיר אותה מיד לאפיק הראשי.
- 1
אתר מפה מעדכן בקביעות שעות פתיחה וטווחי מחירים, אך תמיד מומלץ לבדוק מראש עם המקום.
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון האדם הקדמוןמוזיאון האדם הקדמון מומלץ מפה8.5בכניסה למוזיאון האדם הקדמון, בסוף שורת ההתפתחות מהאדם הקדמון ועד לאדם שהננו היום, מוצבת מראה כדי שנראה מה יצא בסוף תהליך ההתפתחות. אנחנו והכלים שברשותנו שכלול של תרבות שהחלה לפני מאות אלפי שנים. זוהי התמצית של המוזיאון, המציג אוסף ממצאים פרהיסטוריים שמקורם בעמק החולה. במוזיאון מוצגים 1600 פריטים שבהם כלי עבודה, תכשיטים, פסלים ושלדים שנמצאו בחפירות באזור ובמערות הקבורה בתחום הקיבוץ. אולם המוזיאון נחלק למדורים בנושאים המשלימים את תמונת חייו של האדם הקדמון - מגורים, ציד וליקוט המזון ובעלי חיים קדמוניים. במדור האתנוגרפיה מוצגים חפצים וכלים מתרבויות בנות זמננו שעדיין לא עברו את מהפכת התיעוש והטכנולוגיה ומשתמשות בחומרים מן הטבע לציד, ללבוש ולאמנות. אמנון אסף, הרוח החיה מאחורי המוזיאון, מצא את אבן היד הראשונה באוסף כשסיקל שדה בור כשהיה בפלמ"ח. מאז הוא המשיך ואסף ואף צבר ידע נרחב ומנהל כיום את המוזיאון היחיד בארץ לפרהיסטוריה ללא תמיכה כלכלית. את הידע האדיר הוא מעביר בהדרכות לילדים ולמבוגרים הבאים למוזיאון. הממצאים בתצוגה, שנאספו כולם בעמק החולה ומעידים על החיים הקדומים במקום נותנים מעט קרא עוד
עוד אטרקציות