השמורה נקראת על שם נחל יהודיה העובר בתחומה, והיא משתרעת על רמת בזלת על פני 66 אלף דונם, צורתה כעין כף יד פרושת אצבעותת שבסיסה בבקעת בית צידה. בכל "אצבע" עובר ערוץ נחל ובו מים זורמים ומפלים. פני הקרקע משתפלים במתינות מרום של 400 מטרים מעל פני הים לרום של מאה מטרים מתחת לפני הים.
כ-20,000 דונם משטח השמורה מכוסה ביער, הוא יער יהודיה. העץ השולט ביער הוא אלון התבור, עץ גדול המשיר את עליו בחורף. החי בשמורה מגוון מאוד וכולל צבאים, חזירים, תנים, שועלים, שפנים, דורבנים ועוד. בשמי השמורה מרחפים עופות דורסים - בעיקר נשרים - ומגוון גדול של ציפורי שיר.

חמישה נחלים עיקריים זורמים בתחום השמורה ויורדים אל בקעת בית צידה: נחל משושים, נחל זוויתן, נחל יהודיה, נחל גמלא ונחל דליות. הנחלים, המנקזים רשת של עשרות מעיינות ויובלים, יוצרים קניונים מרשימים בסלעי הבזלת ובהם מפלים גבוהים. במישורים השטוחים של בית צידה יוצרים הנחלים לגונות וביצות נופי מים שאינם קיימים במקומות אחרים בישראל. אם כבר מטיילים באזור, מומלץ שלא לוותר על ביקור בבריכות המשושות בנחל זוויתן, ובבריכת המשושים המפורסמת.
איך מגיעים: שבעה קילומטרים מזרחית לצומת יהודיה על כביש מספר 87 (יהודיה-חושניה) לכיוון קצרין. כ-5.5 קילומטרים מדרום לקצרין.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • danam_20

  danam_20
  קשה לבחור.....|5 01.05.16
  שמורה יפהפיה, עם שפע מסלולים וטיולים. ממש קשה לבחור מסלול, אנחנו נעזרנו בריינג'רים החביבים בנקודת המידע שהמליצו לנו על מסלול שיתאים לנו בהתאם להרכב המשפחתי והרצונות של כולנו. לחוויה מושלמת נראה לי שכדאי ללון באזור ולבקר בכל יום בחלק אחר של השמורה. אנחנו עוד נחזור.
 • daphnaol

  daphnaol
  מסלול מקסים|5 10.05.15
  מסלול מקסים הכולל מגוון נופים , הליכה במים, ירידה, עלייה. מסלול מאתגר אך אפשרי למשפחות, יש להצטייד בנעליים מתאימות להליכה במים. השירות במקום מעולה, תדרוך טוב המשקף את המסלול.
 • טאטי

  טאטי
  שמורה יפה למיטיבי לכת|5 13.10.13
  שמורה יפה ומטופחת. הצוות האדיב עושה תדרוך לכל היוצאים לדרך ומוודא שהם ערוכים כראוי לאתגר. הנוף המתגלה ממקומות שונים בשמורה פשוט מדהים. נחל משושים והבריכה מרתקים. במציאות נראה הרבה יותר טוב מבתמונות. אנחנו באנו לא מוכנים (לא עשינו שיעורי בית). מהחניון ומרכז המידע יש קטע הליכה רציני עד הנחל והבריכה. יש להגיע מצויידים בנעלי הליכה, כובעים ומים. יש לתזמן את הטיול כך שהחזרה (בעליה) לא תהיה בשעות החמות של היום. מדובר בעליה די רצינית למי שאינו רגיל. כמו כן דרך האפר המובילה לשמורה משובשת (עברו בה טנקים?) ולא עושה טוב למכוניות שלא מיועדות לטלטלות מה.
 • אמירים

  אמירים
  שווה את המאמץ|5 15.12.04
  בדרך אל הבריכה יורדים ויורדים ויורדים....נהנים מפריחת הנרקיסים והרקפות ומעלי השלכת הצבעוניים. מגיעים אל הבריכה המפוסלת ביד אמן. ואז נזכרים שכעת עולים.. עולים.. עולים...
 • tamy01

  tamy01
  טיולים נהדרים|5 06.10.03
  בריכת המשושים-לבוא ראשונים )נפתחת בשמונה). 20 דקות ירידה. ולהתרחץ בבריכה מקסימה, יהודיה עליון הפופלרי- אתגרי מתמיד. כולל העליה בסוף.. 4 אנשים שהולכים -שעתיים וחצי-שלוש. זויתן תחתון- 3 אנשים זריזים- שעתיים וחצי.לא לוותר על עין- נטף. גם לרכב אחד. מומלץ לישון בצימר מפנק בחד נס
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


יער האייליםיער האיילים מומלץ מפה9.4משה אמיתי, האבא של האיילים, היה פעם בוקר עם סוסים ולאסו וכל האביזרים הנלווים. רמת הגולן היא אולי המקום היחיד בארץ שמאפשר לגברים להיות קאובואים. תוך כדי חיפוש אחרי גידול חקלאי שיוכל להפוך גם לאתר תיירות הוא נתקל באייל, וככה התחיל מה שהיום הוא יער האיילים. במכלאות היער שביישוב אודם מגדלים עדרי איילים ובהם תמצאו את האייל הנקוד, האייל הגמדי שמקורו בהודו וגם את האייל האדום שהכי מזכיר את אביו האגדי של במבי ומתפאר בקרניים גדולות ומסועפות. במתחמים נפרדים נמצאים בעלי קרניים נוספים ובהם צבאים, אנטילופות, יעלים, עזים ואפילו ג'ימי - ג'מוס יליד המקום, חובב ילדים שאפשר לרכב עליו. במקום גם ביזון אמריקאי שבאמצעותו ניתן לעמוד על ההבדל בינו לבין הבאפלו. בחצר מבצעים העופרים תעלולי קפיצה לגובה, אוכלים מכף היד פרוסות לחם ובליווי מדריך תקבלו הסבר במה האיילים שונים משאר בעלי הקרניים, איך עושים שופרות ועוד. לאחר מכן תוכלו לטייל ברחבי יער אודם בנהיגה עצמית על רכבי גולף. בגן החיות הקטן שבמקום נמצאים סוסי פוני עליהם אפשר להרכיב את הילדים ולטייל ללא תוספת תשלום או הגבלת זמן. עוד אטרקציות במקום כוללות פקרא עוד
עוד אטרקציות