שמה העממי של שמורת הטבע כלח-גלים, שהיא חלק מהגן הלאומי כרמל, הוא שוויצריה הקטנה. בקטע זה של השמורה מתחתר נחל כלח בגיר קשה ויוצר נקיק יפה שאורכו כ-250 מטר, ובו מפלים אחדים וצנירים גדולים - מגרעות חלקות בסלע שיצרו מי הים שמפלסם הגיע בעבר עד לכאן. מהחניון, שופע שולחנות הפיקניק והפינות המוצלות, ניתן לעלות לתצפית יפה על הנחל וחורש הכרמל שסביבו. יש לשים לב כי הכניסה בשבתות ובחגים היא בתשלום וכוללת דמי חניה וכניסה לחי בר כרמל.

למרבה הצער, בשריפה שאירעה באפריל 2005 נפגעו שטחים משמורת הטבע. בשריפה הגדולה של דצמבר 2010 נשארו מרבית חלקי השמורה ללא פגע אך מנקודות תצפית לאורך המסלול ניתן לראות חלקים שכן נשרפו על מדרון נחל גלים.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • ocp

  ocp
  יופי של מקום|5 24.04.11
  בעונות מסויימות כמעט אפשר לדמיין שאנחנו באמת בשוויץ. אכן יש כאן שפע מהכל- מסלולי טיול מגוונים מאוד, חניונים מוסדרים ומשולטים היטב, הרבה שולחנות פיקניק וגם פחי אשפה מסודרים, שירותים בחניונים... בצד האבל- קל לזכור שבכל זאת פה לא שוויץ-חבל שלמרות ריבוי הפחים באזורי הפיקניק והשירותים המסודרים יש *ממש קרוב* לשבילי ההליכה תופעות מכוערות של "שירותים בטבע" ושקיות אשפה שתוכנן התפזר לכל עבר.
 • goodlife

  goodlife
  מהיפים בארצנו|5 15.03.11
  המקום ניצל מהשריפה האחרונה ובתהליכי שיקום מתקדמים משריפות קודמות. חניונים מסודרים, סלעים מענינים, פריחה משגעת, פינות חמד, חורש סבוך והרבה הנאה. בימי חול פתוח לכל בשבת עולה כסף...לשלב עם ביקור בחי בר ולהתרשם מהיער שנשרף השנה ומתחיל להשתקם (העשבוניים כובשים את השטח). היקים נתנו לאור את שמו כי הכזכיר להם נשכחות מאירופה...עכשיו זו העונה לבוא.
 • rorolast

  rorolast
  אוי, היכן היער ?|5 30.12.10
  לא להוריד מסדר היום, לטייל ולהתבונן . לזכור מה היה לעומת מה שיש ולצפות להתחדשות מהירה.
 • sasmic

  sasmic
  גדולה ומגוונת|5 05.12.09
  שמורה גדולה שמשלבת מספר רב של אזורי פיקניק, מסלולי טיול ותצפיות מרהיבות. בהחלט מקום אטרקטיבי.
 • batami

  batami
  אירופה בישראל|5 07.02.04
  שמורת טבע עם נוף אירופאי. מספר אפשרויות למסלולי טיול לכל המשפחה
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד
אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות