1 הגדל תמונה
החוויה הצ'רקסית, ריחאנייה
הועלה על ידי eyalsh
2 הגדל תמונה
ריחאניה
הועלה על ידי dannychn
3 הגדל תמונה
החוויה הצ'רקסית, ריחאנייה
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
החוויה הצ'רקסית, ריחאנייה
הועלה על ידי eyalsh
7 הגדל תמונה
המסגד הצ'רקסי בריחאניה
הועלה על ידי dannychn
8 הגדל תמונה
החוויה הצ'רקסית, ריחאנייה
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
החוויה הצ'רקסית, ריחאנייה
הועלה על ידי eyalsh
 

שאוקי ח'ון, בן הכפר ריחאנייה, החליט שלעדה שלו יש סיפור מעניין מספיק והקים מרכז מורשת של העדה הצ'רקסית, המונה כ-4000 איש במדינת ישראל. העם הצ'רקסי, שמקורו בהרי הקווקז, הגיע לארץ במאה ה-19 בעקבות גירושו על ידי הרוסים ופיזורו ברחבי האמפריה העות'מאנית.


הביקור במקום נפתח בהרצאה, מלווה במצגת, על ההיסטוריה והשפה, הדת והמנהגים של הצ'רקסים. שאוקי מספר, בין השאר, על מנהג חטיפת הכלה לפני החתונה, על האירוח הצ'רקסי הנדיב וגם על אירועים פחות נעימים כמו טבח הצ'רקסים על ידי הקוזאקים הרוסים.


הביקור נמשך בסיור בתצוגת הקבע, שם מציצים מויטרינות פריטי לבוש, כלי מוסיקה וכלי לחימה שסייעו ללוחמים הצ'רקסים המעולים להגן על עצמם מפני פלישות האימפריות השונות. התצוגה דלה ונטולת חיים בניגוד להרצאה המעניינת שניתנת עם הכניסה למרכז. לאחר מכן יוצאים לסיור בכפר ומקנחים בסדנת הכנת חלוז - בצק ממולא גבינה צ'רקסית מטוגן בשמן זית. ניתן לשלב גם ארוחה בבית משפחת ח'ון או הופעת פולקלור. מומלץ להגיע באוגוסט, אז מתקיים במקום פסטיבל צ'רקסי.

( 15 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • shai_y

  shai_y
  להכיר משהו חדש|5 25.10.16
  לא כול יום לומדים משהו חדש וגם לא כל טיול, פה למדנו המון, על עדה עם סיפור מרתק שחייה קשורים בחיי כולנו פה בארץ.
 • danam_20

  danam_20
  אכן חוויה!|5 22.04.14
  הגענו כקבוצה לסיור + ארוחה. שאוקי המארח נראה שכבר ראה הכל ומדקלם במקצועיות (אך בהתלהבות כאילו מספר זאת לראשונה). ההסברים והסיור מרתקים ביותר. אחר כך זכינו לארוחה צ'רקסית כהלכתה בחצר ביתו של שאוקי, שכללה מרק, סלטים, מאפים צ'רקסיים ועוד. שאוקי אפילו נענה לבקשתנו המיוחדת לספק פיצות לילדים ואף דאג לנסוע להביא פיצות נוספות. למדנו והחכמנו! לצערנו לא הזדמן לנו לצפות במופע הפולקלור שלבטח היה מוסיף לחוויה. מומלץ !
 • chatool

  chatool
  מעניין מאד|5 21.05.13
  שווה ביקור! המבוגרים והן הילדים (גילאי 11 וגם צעירים יותר) רותקו על ידי ההרצאה והמצגת, מהסיור בגרעין הכפר וכמובן שגם מהטעימות של האוכל הצ'רקסי.
 • goodlife

  goodlife
  מורשת מענינת|3 19.02.13
  מוצגת במקום אך למי שרוצה להכיר טוב יותר מומלץ המוזיאון בכפר כמא. עם זאת שווה בעיקר בגלל המרצה והסיור שעושים בגרעין הכפר.
 • איילתוניסים

  איילתוניסים
  היה מעניין ומלמד|4 17.08.10
  היה מעניין להכיר תרבות עשירה ומעניינת כל כך, ההרצאה מרתקת, ומאד מלמדת, המוזיאון עצמו קטן ודורש ביקור מאד קצר, הסיור בכפר היה מעניין והגבינה הצ'רקסית בסוף עם הלימונדה המתקתקה היו קינוח מצויין לסיור מלמד מאד. כל הילדים, מגילאי 8 ועד 18 נהנו וזה כבר היה שווה. לקחת בחשבון שעתיים... ו 100 ש"ח למשפחה בת 4 נפשות.
 • eliko421

  eliko421
  מרתק ומשעשע|5 02.01.10
  תרבות מפתיעה ולא מוכרת - חלק מהחברה הישארלית ! ראוי וכיף (מועבר באופן מעניין) להכיר.
 • dlevyim

  dlevyim
  לילדים גדולים|4 08.09.07
  מקום מרתק! ילדים מתחת לגיל 10 משתעממים מהר.
 • pang

  pang
  יחס מחפיר|1 12.11.06
  לאחר תיאום טלפוני מדוקדק הגענו במיוחד מת"א לחוויה הצ''רקסית. אולם, נראה כי תאוות הבצע היתה חשובה לשאוקי יותר מהעברת המורשת. בשנייה האחרונה הגיע אוטובוס לפנינו ולכן החל הסיור חצי שעה! לפני בואנו. לכן, ניסינו לדבר עם אשתו כדי שנאכל קודם ואח"כ נלך למוזיאון אל היא, מפאת לחץ נוסעי האוטובוס, ענתה לנו "אין אני מעוניינת לארח אתכם, קבעתם עם שאוקי ולכן אתו אתם צריכים לדבר" אם למרות זאת אתם רוצים להבין מהי המורשת שמעביר שאוקי רצוי שתבדקו היטב גם 10 דקות לפני הגעתכם אם המורשת היא היסטוריה או "כל המשלם הרי זה משובח!"
 • liorm39

  liorm39
  מנהג חטיפת כלה...|5 22.04.06
  במילה אחת - מרתק. בשתיים - אל תפספסו. בכמה מילים נוספות - שאוקי הוא בחור רציני שהקים "מפעל הנצחה". ה"גוד טיים" הוא רק אמצעי עבורו לפתוח לכם צוהר למנהגי העדה הצ''רקסית. לגבי האוכל - הלכנו על הערכה כולה - אל תבהלו מהמנות הראשונות הבלתי צ''רקסיות מאכלי הגבינה מהווים פיצוי הולם (אם אתם יכולים לקבל רק אותם ב"טעימות" זה נראה לי עדיף)
 • vn20888

  vn20888
  חוויה מענינת|5 05.09.04
  המקום הוא בעצם מבצע של איש אחד - שוקי ומשפחתו . הוא היוזם והמדריך . ההרצאה מעניינת מאוד והביקור שכולל הרצאה מלווה במצגת תצוגת פריטים כולל הסבר סיור רגלי קצר בכפר וכיבוד קל ממטעמי הצרקסים . לא ארוך וכבד . מאוד מומלץ (הכניסה 20 ש"ח לאדם) .
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד


אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות