אוטובוס הדמים - האנדרטה בצומת גלילות

 

ביום שבת אחר הצהריים, האחד עשר למרץ 1978 הגיעה קבוצה של 11 מחבלים לחופי הארץ על גבי שתי סירות גומי. בחוף מעגן מיכאל פגשו המחבלים צלמת טבע, תיחקרו אותה לגבי מיקומם, רצחו אותה והמשיכו בצעדה לעבר כביש החוף. סמוך לשעה 16.30 עצרו מונית שחלפה בכביש. שני מחבלים נכנסו למונית וביחד עם הנוסעים שבה החלו להתקדם דרומה לתל אביב. יתר המחבלים עצרו אוטובוס של מטיילים, 'חוג המשוטטים' של אגד שהיה בדרכו לחיפה. המחבלים עצרו את האוטובוס ביריות, פרצו פנימה ודרשו מהנהג לנסוע לתל אביב. במהלך הנסיעה ירו המחבלים מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות וזרקו רימונים. מהירי נהרגו ארבעה אנשים. ליד מחלף אולגה חברו המחבלים למונית בה היו שני המחבלים האחרים. הם העלו את כל נוסעי המונית לאוטובוס והמשיכו לדהור דרומה, תוך שהם ממשיכים לירות מחלונות האוטובוס לעבר כלי רכב אחרים. במהלך הנסיעה הבחינו המחבלים באוטובוס אגד נוסף שניסה להימלט מהם. היה זה אוטובוס בקו 901 מתל אביב לחיפה. הנהג, שקלט את ההתרחשויות, סובב את האוטובוס והחל נוסע במהירות דרומה. המחבלים רדפו אחרי האוטובוס עד שהצליחו לעצור אותו. נוסעיו הועלו לאוטובוס בו היו המחבלים והם המשיכו לדהור לעבר תל אביב. בצומת גלילות ירו השוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. בשלב מסוים פוצצו המחבלים את האוטובוס על כל הנוסעים שנותרו בו והוא הפך למלכודת אש גדולה. 35 ילדים ומבוגרים ניספו במהלך אותו היום.  

( 1 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
  • goodlife

    goodlife
    אנדרטה מרשימה|4 27.08.10
    שהכביש דחק הצידה והיום כמעט לא מקבלת התייחסות/צפייה מהעוברים כי לידה בנו מחלף מסובך. שווה לבקר ולהתרשם מהרעיון מאחורי היצירה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


פסיפס הציפורים בקיסריהפסיפס הציפורים בקיסריה מומלץ מפה8.7בין שכונות הוילות הפזורות בקיסריה, במעלה גבעת קזוארינות שרואים ממנה את הים, מעל רצפת הפסיפס המפוארת, קל פתאום לדמיין וילות מפוארות של אנשים אמידים שגילו את יפי הנוף כבר לפני שנים. רצפת הפסיפס הגדולה התגלתה בשנות החמישים של המאה שעברה בידי הארכיאולוג שמואל ייבין ומפאת חוסר תקציב כוסתה באדמה עד שנחשפה שוב בידי הארכיאולוגים יוסף פורת ופטר גנדלמן מרשות העתיקות. בין השרידים שנמצאו בחפירה האחרונה נמצא גם שולחן בצורת האות היוונית סיגמא שצופה בזכוכיות בטכניקה נדירה ששילבה כנראה עלי זהב או צבע בין שני משטחי זכוכית. גדרות מקיפים היום את אזור הרצפה המונמכת, שעדיין לא נפתח כמקום מסודר לקהל, והמקום נראה כמו שחופריו נטשו את שדה עבודתם להפסקה קצרה ותכף ישובו. כדי ליהנות מעיטורי שטיח האבנים מומלץ אך לא הכרחי להביא משקפת פשוטה ולהתחיל במלאכת הזיהוי של בעלי החיים. אפשר לראות כאן מיני ציפורים שהעניקו לפסיפס את כינויו כמו טווס, פלמינגו, חסידה, שקנאי ובנוסף להבחין בנמר, חזיר בר, חמור, יעל, צבי ושור. כולם גדולים ומרשימים. הוילה לה היתה שייכת רצפת הפסיפס היתה דו קומתית ומרובת חדרים וחצרות כיאה לקו תקן ההוד וקרא עוד
עוד אטרקציות