1 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
 

יהודי, מוסלמי ונוצרי עולים להר שמואל

על פסגת הר, צפונית לירושלים, בגובה 860 מטרים מעל פני הים, קיים מקום מפגש בין שלוש הדתות: מסגד מפואר, לצד בית כנסת עם ציון קבר, ומעליהם מצודה ענקית שהצלבנים בנו על גבי כנסייה ביזנטית מהמאה ה-6. המבנים הוקדשו כולם לנביא שמואל או סמואל, שעל פי המסורת פעל כאן. היו שזיהו את המקום עם הרמה שהייתה עיר הולדתו וקבורתו של שמואל אך זיהוי המקום הרווח כיום הוא עם היישוב מצפה שבו שפט שמואל את העם. אצל הצלבנים קיבל ההר חשיבות נוספת כמקום שממנו ראו עולי הרגל את ירושלים בפעם הראשונה ולכן כונה "הר השמחה".
חפירות ארכיאולוגיות באתר גילו התיישבות כמעט רציפה החל מימי בית ראשון, דרך התקופה הביזנטית, אז פעלה במקום תעשיית חרס איזורית, ועד התקופה הצלבנית, שנותרו ממנה שרידים של חווה חקלאית. לאחר גירוש הצלבנים מהאזור הפך המקום למוקד עליה לרגל של היהודים אשר פקדו אותו בעיקר ביום מותו של הנביא, בכ"ח באייר, שבמקרה יוצא גם תאריך יום ירושלים. החזקה על האתר הייתה מוקד לסכסוכים בין העמים עד שבתקופה העות'מאנית, במאה ה-18, נאסרה על היהודים ההגעה למקום. כיום אפשר לראות יהודים דתיים רבים שמגיעים ומתפללים בבית הכנסת ובו ציון קבר שמואל. המסגד שוכן ממש ליד בית הכנסת ובמתאר המבנה בולט המינרט היפה שלו. מאוד מומלץ לעלות לגג המצודה ולהשקיף אל כל המרחב המשתרע מהים ועד למדבר יהודה, אל הר גריזים ועיבל, ואל ירושלים הפרושה למטה כעל כף היד. מהתצפית אפשר לראות גם את השרידים הארכיאולוגיים ואת זירות הקרבות החשובים שאירעו פה במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים.
סיורים מודרכים
ניתן להזמין סיור מודרך במרכז חינוך והסברה שומרון: טלפון: 050-5063278. דוא"ל : miria1@npa.org.il

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • סגלגלה

  סגלגלה
  נוף יפה, בית כנסת לא|4 04.12.13
  נכון לשבת ה-30.11 המתחם כולו מגודר ואי אפשר להסתובב ולהתרשם מהעתיקות, וחבל. מעבר לזה הנוף מאוד מאוד יפה. לנשים אני לא ממליצה להיכנס לבית הכנסת. עזרת הנשים היא כוך קטן עטוף סדינים מלוכלכים שמבייש את המבקרות בו (מה חדש?). למרגלות המתחם יש מעין בוסתן חמוד עם שולחנות פיקניק וגם נביעה קטנה שאני מתארת לעצמי שבקיץ נעים לשבת בה ולטבול רגליים.
 • tamirs

  tamirs
  בעיקר תצפית נוף|3 11.08.05
  באתר עצמו אין הרבה מה לראות אבל תצפית נוף מהממת. ראוי לציון שבניגוד לקברים אחרים כמו קבר רחל, מערת המכפלה וכו'' אין כאן מתיחות בין יהודים ומוסלמים, כולם מסתדרים.
 • batami

  batami
  תצפית|4 20.02.04
  נקודת תצפית מצוינת מצפון לירושלים ומקום עליה לרגל לתמהונים מסוגים שונים. בימי שלג - המקום בו השלג העמוק ביותר באזור ירושלום
 • GADIO018

  GADIO018
  תצפית טובה|4 01.03.03
  תצפית טובה בכניסה לירושלים מגג הבנה היפה
 • guyeran

  guyeran
  תצפית מרהיבה על הסמטוחה|5 21.12.02
  אנחנו על הגג (העליה למינרט סגורה כעת). מתחתנו מסגד - קברו של צמואיל. מתחתנו מתחתנו - בית תפילה יהודי - קברו של שמואל. ממערב- אשדוד, תל-אביב, נתניה. מצפון- רמאללה. ממזרח ומדרום - ירושלים, והרבה. עוד מזרחה וקצת לצפון- עמאן. את הכל רואים מכאן, בעיקר בחורף, בעיקר בלילה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
עין יעל - מוזיאון פתוחעין יעל - מוזיאון פתוח מומלץ מפה9המוזיאון הפתוח עין יעל משתרע על 40 דונם הצופים לעמק רפאים. בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו במקום, נחשפו שרידים ארכיאולוגים מרשימים, שהם התשתית הפיזית וגם הרעיונית של המקום: הכנסת המבקרים לעולמם המרתק של תושבי הארץ בתקופות קדומות.. מי עין יאלו, שהפך לעין יעל, זורמים אל בריכת האגירה ומשם להשקיית הגידולים בשטחים החקלאיים של ההווה. גידולים חקלאיים אלה משתתפים בסדנאות שלמענן כדאי כל כך להגיע לכאן: חיטה נקצרת במגל, נטחנת לקמח ונאפית בטאבון לפיתה טעימה; צמחים ארומטיים הופכים לבושם ומזיתים מופק שמן. לכאורה, קשה להניח שילדים יתלהבו מהרעיון של סיור לימודי על שימור מלאכות מן העת העתיקה בארץ ישראל, אך עין יעל הוא אתר תיירות יפה, רציני, מתוכנן ומרתק שמתאים לכל המשפחה. הורים וילדים מוזמנים להגיע וליהנות ממגוון פעילויות האתר כולל הצגות, ביקור בפינת החי וממגוון הסדנאות כולל סדנת אריגה שמתחילה בגז ומסתיימת בשטיחונים קטנים הנארגים בנול, יצירה בחימר ובניית כלי נגינה. נוסף על כך, באתר בתי מרחץ ופסיפסים יפים ומרשימים. ***האתר פתוח בכל השנה לקבוצות בתיאום מראש, ולקהל הרחב בחול המועד פסח, בחופשת הקיץ קרא עוד


עוד אטרקציות