1 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
נבי סמואל (צילום: חנן ישכר)
הועלה על ידי מערכתמפה
 

יהודי, מוסלמי ונוצרי עולים להר שמואל

על פסגת הר, צפונית לירושלים, בגובה 860 מטרים מעל פני הים, קיים מקום מפגש בין שלוש הדתות: מסגד מפואר, לצד בית כנסת עם ציון קבר, ומעליהם מצודה ענקית שהצלבנים בנו על גבי כנסייה ביזנטית מהמאה ה-6. המבנים הוקדשו כולם לנביא שמואל או סמואל, שעל פי המסורת פעל כאן. היו שזיהו את המקום עם הרמה שהייתה עיר הולדתו וקבורתו של שמואל אך זיהוי המקום הרווח כיום הוא עם היישוב מצפה שבו שפט שמואל את העם. אצל הצלבנים קיבל ההר חשיבות נוספת כמקום שממנו ראו עולי הרגל את ירושלים בפעם הראשונה ולכן כונה "הר השמחה".
חפירות ארכיאולוגיות באתר גילו התיישבות כמעט רציפה החל מימי בית ראשון, דרך התקופה הביזנטית, אז פעלה במקום תעשיית חרס איזורית, ועד התקופה הצלבנית, שנותרו ממנה שרידים של חווה חקלאית. לאחר גירוש הצלבנים מהאזור הפך המקום למוקד עליה לרגל של היהודים אשר פקדו אותו בעיקר ביום מותו של הנביא, בכ"ח באייר, שבמקרה יוצא גם תאריך יום ירושלים. החזקה על האתר הייתה מוקד לסכסוכים בין העמים עד שבתקופה העות'מאנית, במאה ה-18, נאסרה על היהודים ההגעה למקום. כיום אפשר לראות יהודים דתיים רבים שמגיעים ומתפללים בבית הכנסת ובו ציון קבר שמואל. המסגד שוכן ממש ליד בית הכנסת ובמתאר המבנה בולט המינרט היפה שלו. מאוד מומלץ לעלות לגג המצודה ולהשקיף אל כל המרחב המשתרע מהים ועד למדבר יהודה, אל הר גריזים ועיבל, ואל ירושלים הפרושה למטה כעל כף היד. מהתצפית אפשר לראות גם את השרידים הארכיאולוגיים ואת זירות הקרבות החשובים שאירעו פה במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים.
סיורים מודרכים
ניתן להזמין סיור מודרך במרכז חינוך והסברה שומרון: טלפון: 050-5063278. דוא"ל : miria1@npa.org.il

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • סגלגלה

  סגלגלה
  נוף יפה, בית כנסת לא|4 04.12.13
  נכון לשבת ה-30.11 המתחם כולו מגודר ואי אפשר להסתובב ולהתרשם מהעתיקות, וחבל. מעבר לזה הנוף מאוד מאוד יפה. לנשים אני לא ממליצה להיכנס לבית הכנסת. עזרת הנשים היא כוך קטן עטוף סדינים מלוכלכים שמבייש את המבקרות בו (מה חדש?). למרגלות המתחם יש מעין בוסתן חמוד עם שולחנות פיקניק וגם נביעה קטנה שאני מתארת לעצמי שבקיץ נעים לשבת בה ולטבול רגליים.
 • tamirs

  tamirs
  בעיקר תצפית נוף|3 11.08.05
  באתר עצמו אין הרבה מה לראות אבל תצפית נוף מהממת. ראוי לציון שבניגוד לקברים אחרים כמו קבר רחל, מערת המכפלה וכו'' אין כאן מתיחות בין יהודים ומוסלמים, כולם מסתדרים.
 • batami

  batami
  תצפית|4 20.02.04
  נקודת תצפית מצוינת מצפון לירושלים ומקום עליה לרגל לתמהונים מסוגים שונים. בימי שלג - המקום בו השלג העמוק ביותר באזור ירושלום
 • GADIO018

  GADIO018
  תצפית טובה|4 01.03.03
  תצפית טובה בכניסה לירושלים מגג הבנה היפה
 • guyeran

  guyeran
  תצפית מרהיבה על הסמטוחה|5 21.12.02
  אנחנו על הגג (העליה למינרט סגורה כעת). מתחתנו מסגד - קברו של צמואיל. מתחתנו מתחתנו - בית תפילה יהודי - קברו של שמואל. ממערב- אשדוד, תל-אביב, נתניה. מצפון- רמאללה. ממזרח ומדרום - ירושלים, והרבה. עוד מזרחה וקצת לצפון- עמאן. את הכל רואים מכאן, בעיקר בחורף, בעיקר בלילה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


טיילת ארמון הנציבטיילת ארמון הנציב מומלץ מפה9.5הנציב העליון לא גר כאן יותר, אבל ליד הארמון שהיה ביתו נמתחת כיום טיילת שאורכה שלושה קילומטרים. היא צופה אל ירושלים העתיקה, ונדמה שכיפת הזהב נמצאת במרחק נגיעה. בעצם, מדובר בשלוש טיילות שחוברו להן יחדיו, שנקראו על שם שלושה אנשים שונים: שרובר, האז וגולדמן. זהו מקום המפגש בין הארץ הנושבת לבין הישימון – בין ירושלים למדבר יהודה. לפי המסורת היהודית, התצפיות מהמקום החלו כבר בתקופת האבות, עת צפה מכאן אברהם על הר המוריה בדרכו אל מקום העקידה. הטיילת היא מקום רומנטי להפליא, לאורכה פזורים נקודות תצפית וספסלים אבל ברוב שעות היום היא עומדת בשיממונה. העונה המושלמת לביקור בטיילת היא האביב. אז מכסים את השבילים דשאים ירקרקים ורקפות עולות מן הסלע. המקום מואר בלילה, אבל דווקא בשעות החשיכה הוא פחות אטרקטיבי. סיור מודרך על סגווי, שמפעיל צוות מעיר דוד, הוא דרך מצויינת ומהנה, אם כי יקרה, למצות את הטיילת ולעשות תצפית מלומדת על האיזור.קרא עוד
עוד אטרקציות