1 הגדל תמונה
ביתן המסתור
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
עמיר בלבן והגג החי, צילמה כלנית גרינברג
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
הגג החי, צילמה כלנית גרינברג
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
הגג החי, צילמה כלנית גרינברג
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
עמיר בלבן, צילמה כלנית גרינברג
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
בית הגידול
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
תחנת הטיבוע
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
הספרייה
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
התחנה לחקר ציפורי ירושלים
הועלה על ידי eyalsh
10 הגדל תמונה
התחנה לחקר ציפורי ירושלים
הועלה על ידי eyalsh
11 הגדל תמונה
התחנה לחקר ציפורי ירושלים
הועלה על ידי eyalsh
12 הגדל תמונה
התחנה לחקר ציפורי ירושלים
הועלה על ידי eyalsh
 

ציפורי עיר

התחנה לחקר ציפורי ירושלים הוקמה ב 1994 על ידי קבוצה של חובבי טבע שאימצו את אחד מאחרוני אתרי הצפרות שנשארו בעיר. התחנה הינה מודל ראשון מסוגו בארץ של פיתוח ושימור אתר טבע קהילתי עבור תושבי העיר. בלב קריית הלאום, המפורסמת בשל סיבות אחרות, שומרת התחנה על מגוון בתי גידול שמאז ומתמיד שימשו מוקד משיכה לאלפי ציפורים כמקום מנוחה ואגירת אנרגיה במסלול הנדידה. התחנה משלבת מחקר ומעקב אחר ציפורים נודדות ויציבות (נמצאות בארץ כל השנה) לצד מפגש לימודי-חוויתי בין החוקרים למבקרים במהלכו נחשפים המבקרים במרחק נגיעה עם אחת מתופעות הטבע המדהימות ביותר – נדידת הציפורים.
הפעילות מתאימה לילדים, נוער ומבוגרים. היא יכולה להעשות עצמאית או במסגרת סיור מודרך האורך כשעתיים וכולל צפייה בטיבוע והפעלות יצירתיות לילדים. מפעם לפעם יוצא ספארי לילה שמפתיע בעושר החיות שנראות בו.
מבנה חי
במקום קיים ביתן מסתור שמשמש את המבקר לתצפית, כרואה ואינו נראה, ללא תשלום וללא הדרכה. מבעד לחרך בביתן העץ נראה בית הגידול הרוחש של התחנה שבמוקד שלו גן מטופח עם שלולית וצמחיית מים. הביתן פתוח לקהל גם בסופי שבוע ומומלץ להגיע אליו בשעות הבוקר המוקדמות עם משקפת ומגדיר ציפורים, במהלך השבוע ניתן לרכוש או לשכור את הציוד הנדרש בחנות שבמקום. בשנת 2010 התחדשה התחנה במרכז מבקרים קטן הפתוח במהלך השבוע. המרכז תוכנן כך שיהיה מבנה חי, ולא דומם, עם תיבות קינון מובנות בתוך הקירות וגג שמולא באדמה כדי לתפקד כגינה פראית ופורחת. בתוכו החנות, ספרייה וגלריה המציגה תערוכות מתחלפות בנושא טבע עירוני ומשמשת גם כאולם צפייה בסרטי טבע (בתשלום סמלי) רלוונטיים. מידע על סיורים אירועים והרצאות תמצאו באתר הבית של התחנה.

ציפורים לצפייה: בז אדום, בז עצים, ינשוף עצים, שרקרק מצוי, נחליאלי זנבתן, סבכי טוחנים, סבראש, פפיון עצים, שיחנית זית, סבכי ניצי, זמיר מנומר, חטפית לבנת-עורף, חנקן נובי, פצחן.

( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yossimich

  yossimich
  מומלץ ביותר, טבע עירוני לתפארת|5 08.06.16
  היינו 9 מבוגרים אתמול . המדריך מנשה פינק אותנו בהסברים , ראיונ כיצד מתבצע טיבוע ציפורים, סרטון מרתק של עמיר בלבן וסיור במתחם. היינו תמימי דעים שהמקום מומלץ ביותר למבוגרים ולילדים בקיצור טבע עירוני לתפארת
 • דליקטס

  דליקטס
  טבע בעיר|5 31.01.13
  בשיטוט מקרי התגלתה פינת החמד. בין משכן הכנסת לקבר צדיק נמצא לו עולם טבע שלם. ישבנו בשקט (דבר נדיר לכשעצמו) חיכינו וצפינו. מומלץ בחום. באמת שנדיר לחוות שקט עם טבע ככה בלב הבירה.
 • dalitdo

  dalitdo
  לחובבי ציפורים וטבע|5 27.10.12
  פינת טבע קטנה ונחמדה חבויה בתוך העיר, ממש ליד הכנסת. השתתפנו בסיור מודרך שהתאים גם לילדים וגם למבוגרים, כדאי מאוד, היה מרתק. ובכלל, הסיפורים וההסברים הם אלה שעושים את הביקור מעניין ומעורר התפעלות. יש גם חנות קטנה וגלריה שמוצגות בה תערוכות מתחלפות. הכניסה לא דרך שער הכנסת כפי שכתוב למעלה, אלא יש להגיע לחניית גן הוורדים מסביב.
 • חייםעושה

  חייםעושה
  חברי הכנסת הכי נחמדים|5 11.12.11
  נכון, החוחיות והפרושים הם לא חברי כנסת מן המניין,אבל אין ספק שלו היו הם יושבים מעבר לגדר במקום לא מעט מחברי הבית, היה מצבנו טוב בהרבה. התחנה לחקר ציפורי ירושלים מארחת אותן ועוד שלל ציפורים קטנות ויפהפיות, כמו גם כמה ארנבים ואפילו דרבן או שניים. את כולם ראינו בביקור האחרון שלנו שם בשבת וגם זכינו להסברים מאירי עיניים מצוות התחנה המקסים שלא נח עד שהבנו הכל ואפילו נתן לנו לשחרר ציפור בחזרה לטבע אחרי טיבוע.
 • pinguin

  pinguin
  מקום מקסים !|5 20.09.11
  אחד מהנקודות הכיפיות ביותר בירושלים, סבלנות ושקט הינם סוד העניין, ניתן לראות לא מעט סוגי ציפורים, חיות למינהן ואף צבים חמודים. במקום המסתור כיף מאוד לשבת לבד או עם בת זוג, מקום שקט מאוד ונעים. אפשר לבלות שם שעות.
 • ocp

  ocp
  ספארי לילה- לא להאמין|5 08.07.10
  הבנות שלי השתתפו בקייטנת החברה להגנת הטבע הנהדרת במקום (בשנים קודמות). הצ'ופר להורים היה ספארי לילה בתחנה, שבו פשוט לא האמנו למראה עיננו- ינשופים, דורבנים ואורחים אחרים. מרתק וכל כך קרוב, בלב העיר. חוויה מאוד מיוחדת, לקטנים ולגדולים
 • yudcohen

  yudcohen
  חווית טבע עירוני|5 11.09.05
  היינו בסיור לילה בתחנה: צפינו בנקודת ההאכלה שצמודה לתחנה בדורבן וקיפודים. יצאנו לסיור מעניין באזור . לא ראינו הרבה אבל הילדים התלהבו. הצוות טוב מאוד בקיצור סיור מומלץ
 • savyon

  savyon
  מושקע ומעניין|5 01.08.04
  היינו בסיור שהיה מעניין מאוד - הצליחו לרתק גם מבוגרים וגם ילדים. האנשים שמחזיקים את המקום עושים עבודה נפלאה ומקבלים מבקרים סקרנים במאור עיניים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


טיילת ארמון הנציבטיילת ארמון הנציב מומלץ מפה9.5הנציב העליון לא גר כאן יותר, אבל ליד הארמון שהיה ביתו נמתחת כיום טיילת שאורכה שלושה קילומטרים. היא צופה אל ירושלים העתיקה, ונדמה שכיפת הזהב נמצאת במרחק נגיעה. בעצם, מדובר בשלוש טיילות שחוברו להן יחדיו, שנקראו על שם שלושה אנשים שונים: שרובר, האז וגולדמן. זהו מקום המפגש בין הארץ הנושבת לבין הישימון – בין ירושלים למדבר יהודה. לפי המסורת היהודית, התצפיות מהמקום החלו כבר בתקופת האבות, עת צפה מכאן אברהם על הר המוריה בדרכו אל מקום העקידה. הטיילת היא מקום רומנטי להפליא, לאורכה פזורים נקודות תצפית וספסלים אבל ברוב שעות היום היא עומדת בשיממונה. העונה המושלמת לביקור בטיילת היא האביב. אז מכסים את השבילים דשאים ירקרקים ורקפות עולות מן הסלע. המקום מואר בלילה, אבל דווקא בשעות החשיכה הוא פחות אטרקטיבי. סיור מודרך על סגווי, שמפעיל צוות מעיר דוד, הוא דרך מצויינת ומהנה, אם כי יקרה, למצות את הטיילת ולעשות תצפית מלומדת על האיזור.קרא עוד
עוד אטרקציות