סיורים בעקבות הזנבנים

מומלץ מפה
8.2
 

הזנבנים, ציפורי שיר קטנות ואפורות, שמנמנות ובעלות זנב ארוך, הן הוכחה ניצחת שגם אם אתה פצפון ואפרורי למראה, אתה עדיין יכול להיות חשוב, לעורר הרבה עניין ואפילו לקרוא תיגר על סדרי עולם. כי הזנבן, בניגוד לכל ציפור אחרת החיה או חולפת בישראל, ובניגוד לרוב מיני הציפורים והעופות בעולם, מתנהל כל חייו במסגרת חברתית של קבוצות. כל קבוצה חיה במידרג חברתי הכולל מספר מצומצם של זכרים ונקבות שליטים הלוקחים חלק בפעולת הרבייה, ולצידם זנבנים אומללים שבגלל מעמדם, גודלם או שאר גזרות אבולוציוניות, אינם זוכים להתרבות. מה שמייחד את הזנבנים יותר מכל הוא העובדה שבניגוד להיגיון שמנסה הטבע להכתיב, כל חברי הקבוצה - הורים, משפחה וחברים - מסייעים בגידול הגוזלים.

הזנבנים חיים בישראל בדרום בקעת הירדן, ים המלח והערבה, ונחקרים כבר עשרות שנים בבית ספר שדה חצבה. החוקר אמוץ זהבי (הוגה "עקרון ההכבדה") החל במחקר בשנות ה–70 המוקדמות, והוא ותלמידיו מעבירים הדרכות שטח שמתחילות קצת לפני הזריחה. הפעילות מרתקת בגלל התובנות וההשוואה הבלתי פוסקת להתנהגותו החברתית ותכונותיו המונוגמיות של האדם, וגם בגלל שהזריחה בערבה היא חוויה מיוחדת הגורמת להתרוממות נפש רצויה.
הסיור נפתח בצפייה ב"ריקוד הבוקר" הייחודי של הזנבנים, רבע שעה שבמהלכה מצטופפים חברי הלהקה ומבצעים מיני תנועות שחוזרות על עצמן. הזנבנים רגילים לנוכחותו של האדם, ובסיום הריקוד הם נענים לשריקתו של זהבי ואפילו אוכלים תולעים חיות מכף ידו. בסיור, שמתאים ומומלץ לקטנים ולגדולים כאחד, תקבלו הסברים מפורטים על החיים בלהקה, כולל תשובות על שאלות מעניינות במיוחד, כמו: למה זנבנים לא יזדווגו לעולם לעיני זנבן אחר וכיצד הם נמנעים מגילוי עריות? מדוע הם עוזרים בגידול צאצאים לא - להם? ולמה כשרואים נחש חשוב להתקיף אותו במלוא המרץ ולא לברוח?

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • ארגמנית

  ארגמנית
  לא יודעת איך זה עכשיו|3 06.04.10
  אבל אנחנו נהנינו לפני כ-4 שנים מהסברים מעניינים עם מעט מאוד זנבנים עירניים בסביבה. עבור זה לקום השכם מאוד בבוקר? לא בעיניי, וכנראה גם לא בעיני חבריי, שממשיכים להזכיר לי את הסיור כבר שנים...
 • נירית1

  נירית1
  מצוין אך לא מתאים לילדים|4 16.04.09
  היינו בסיור אח"צ עם ד"ר רוני אוסטרייכר המדהים. ההסבר היה מרתק אבל מעט ארוך מדי (מעל שעתיים) ולא מתאים לילדים - שלנו, בני 6-10 השתעממו מאד. אנחנו נהנו מאד. מומלץ בחום למבוגרים ובני נוער.
 • rasheric

  rasheric
  מעניין וחביב|4 07.10.07
  יצאנו לסיור המאוחר יותר בשש וחצי. כניראה עדיף בזריחה כי לנו היה כבר די חם והקבוצה הקודמת של המסיירים כבר האכילו את הקבוצה הזאת של הציפורים אז הם קצת "התעצלו" . בכל מקרה היה הסבר די מעניין מפי ילד של שנת שרות. קצת ארוך מדי. הציפורים הסכימו להדגים התרחצות בבריכת מים מאולתרת ומעט מההתנהוגיות החברתיות. לא לקחת ילדים ממש קטנים צפיה בציפורים דורשת סבלנות ושקט... לא סביר לדרוש זאת מרוב הילדים מתחת לגיל 4-5.
 • zalnir

  zalnir
  הכי טוב שיש!|5 30.12.05
  חוויה אמיתית, שילוב של אור זריחה עם הסברים מלומדים ומענינים - חשוב מאד להתעקש על מדריך מקצועי
 • e160456

  e160456
  למשכימי קום. פשוט נהדר!|5 20.07.04
  הזנבנים יבואו לאכול לכם פירורים מהידיים. להסתובב בערבה עם הזריחה זו חוויה הגורמת להתרוממות הנפש.
 • talgal

  talgal
  מקסים ביותר!|5 19.01.03
  זריחה, מדבר, ציפורים מעניינות ופרופסור מרתק. מי צריך יותר? חוויה מעניינת לגדולים ולקטנים, לא להחמיץ!
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שמורת טבע עין גדישמורת טבע עין גדי מומלץ מפה10שמורת טבע עין גדי היא חגיגה מתמשכת של טבע והיסטוריה, שהשרידים הקדומים ביותר שהתגלו בה משויכים לתקופה הכלכוליתית, לפני כחמשת אלפים שנה. השמורה הנמצאת בחלקו המזרחי של מדבר יהודה, בעלת נופים עוצרי נשימה, של מדבר צהוב, מי נחלים בצבע טורקיז, צמחיה ירוקה וחיי בר שוקקים. בשטח השמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים: מעיין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. המים המתוקים שבחלקם נארזים בבקבוקי פלסטיק ונשלחים לתפוצה ארצית, לצערם של שוחרי הטבע ולרווחתם של בעלי העסק, הם גם מקור החיים לשפע החי והצומח בנווה המדבר המרהיב הזה. אפשר לזהות כאן צמחייה טרופית לצד צמחיית נחלים, צמחייה ים תיכונית, צמחים חד שנתיים, טחבים ושרכים. עולם החי בשמורה מרתק אף יותר, ושאלת השאלות האם יש כאן נמר או לא, הופכת את החיפוש אחר אותן חיות מדבר לאחת האטרקציות המרכזיות במהלך הביקור במקום. משפחות גדולות של שפני סלע כבר מזמן התרגלו למבקרים ומדגמנות פוזות למצלמה בלי להתרגש. מפתיע יותר שיתוף הפעולה של היעלים, הם קצת יותר מרוחקים וקצת פחות מסתחבקים, אבל אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם עומדים במרחק מטר מקרב קרניים מרתק. בשביל כקרא עוד


עינות צוקים - עין פשחהעינות צוקים - עין פשחה מומלץ מפה9.3כשיורד גשם בירושלים, מגיע השיטפון בתוך זמן קצר למדבר יהודה. אבל לא רק מי שטפונות מגיעים לכאן. חלק ממי הגשמים מחלחלים אל שכבות התהום ונובעים בסופו של דבר מתוך מעיינות הנמצאים בתחתית המצוק של השבר הסורי-אפריקאי. כל המעיינות האלה צובעים את קו החוף של הים המת ביותר בעולם בירוק עז ומפתיע. עין פשחה, כלומר המעיין השבור או המעיין המבוקע, היה אתר פיקניק כבר בימי השלטון הירדני. לא נראה שנעשו במקום שינויים מרחיקי לכת מאז ימי המלך חוסיין ועד היום, אם כי לא נראה שהאתר ניזוק מכך. דווקא הפיתוח המועט נותן לעינות צוקים טעם של אתר נופש מפעם. תמים, טבעי, עם בריכות בטון מסוידות בכחול, פלגים שזורמים כמעט באופן חופשי, בריכות שכשוך נפלאות עם מים צלולים בעומק הסבך, ופה ושם ספסל קטן במים ושבילי עפר שלא מכוסים במרצפות של מדרכות. בחלק הפתוח של השמורה מצוי גם אתר ארכיאולוגי מתקופת בית שני, ובו מתקן יחיד מסוגו בארץ להפקת בושם האפרסמון. בקיצור, יותר טבע מאשר אתר תיירות, וזה נורא מקסים. לא מעט אנשים יעדיפו את הפשטות הזאת על-פני הרבה מקומות אחרים, מושקעים ומלוקקים.קרא עוד
עוד אטרקציות