כביש השלום, העובר לאורך נחל הערבה וצופה אל גבול ירדן, מקשר בין יישובי הערבה ומהווה תחליף מעניין וקצר לכביש 90 המוכר. חלקו הדרומי, הסלול ככביש, עובר בין עידן ועין יהב וחלקו הצפוני בין עין תמר ועידן, הוא דרך עפר סלולה חליפות. הכביש הוכשר לאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן ב- 1994. לאורך הדרך, במרכז הערוץ הרחב של נחל ערבה, נראים עמודים ואבנים ממוספרות המייצגים את הגבול, שסומן לראשונה רק ב- 1994. במסגרת ההסכם, סופחו אל ישראל שטחים חקלאיים שהיו בשימוש המושבים אך מזרחית לגבול, ובתמורה ניתנו לצד הירדני שטחים ממערב לגבול. הגידולים החקלאיים לאורך הדרך, שבזכותם התפרסמו יישובי הערבה בכל העולם, כוללים בעיקר פלפלים, עגבניות ומלונים ולקראת עין יהב מתמרים הדקלים.

הכביש מתפתל בין ביתרונות חוואר הלשון, ממערב וממזרח, היוצרים נוף מיוחד במינו הדומה לרגלי פיל. הדרך עוברת בשולי שלושה מאגרי מים בשם עין תמרים, עידן וחצבה, שתפקידם ללכוד את מי השטפונות של נחל ערבה. המים מרווים את קידוחי השאיבה, שנראים גם הם מפעם לפעם, ובעונות הנדידה, כשהמאגרים מלאי מים, עוצרות הציפורים להתרעננות שמרעננת גם את נוף המדבר. בין היישובים עידן וחצבה הוקמה מרפסת תצפית בשם מצפור השלום הנותנת מבט מקיף על נחל ערבה והרי אדום.

במידה ואהבתם את הנוף והטבע באזור, ואתם רוצים להעביר גם את הלילה בסביבה המקסימה הזאת, חאן שקדי שנמצא בסמוך, הוא מקום מעולה עבורכם.

( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • peereran

  peereran
  נחמד לא יותר|3 06.11.16
  ציפיתי למסלול יותר יפה לאור הדירוגים, היתה תצפית אחת יפה חוץ מזה בעיקר נסיעה רגילה על הכביש. סה"כ נסיעה במקביל לכביש הערבה, כנראה שלא אסע בכביש הזה שוב
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  לגלות את הארץ|5 23.05.15
  דרך נוף יפה ומעניינת בעיקר החוארים כמו שצוין כאן, אבל לא רק. חולפים ליד חווה סולארית, ליד מטעי התמרים, תצפית יפה מאד, וסיימנו ברחצה במאגר נקרות.
 • reutadmon

  reutadmon
  מקסים|5 28.01.15
  הדרך יפה ומעניינת. גולת הכותרת היא בהחלט החווארים - זה ממש לונה פארק עבור הילדים, והנוף מאוד יפה ומיוחד. כדאי מאוד לעצור עצירה ארוכה ביום חורף שמשי ולשחק בין החווארים.
 • dafnag

  dafnag
  נוף יפה ופעילות לילדים|5 20.03.14
  חזרנו אחרי 10 שנים. הנוף עדיין מרשים והילדים (שהיו אז בני שנתיים והיום בני 12) עדיין נהנים מהלונה פארק הטבעי של החוורים. השעה המומלצת היא בין ערביים.
 • גוטי

  גוטי
  נוף יפה|4 03.11.13
  החלק הצפוני של הדרך כרוך בנסיעה איטית בשביל עפר.
 • tomika

  tomika
  יופיו של הטבע|5 12.01.13
  דרך מדהימה שבה מספר נקודות עצירה. הטבע בשיאו. נוף בראשיתי, מדהים, מנתק. מומלץ ביותר לכל מי שמגיע לאיזור המדהים הזה.
 • ארגמנית

  ארגמנית
  מסלול מקסים לעת ערב|5 15.04.12
  נעים, ידידותי לכולם ומקסים לעין!
 • galiavu

  galiavu
  חווארים לאור ירח|5 18.10.11
  עונג שלא יתואר - קרירות החול בין כפות הרגליים, תצורות הסלע הרך, שקט ושלווה. ולמחרת - אותו דבר רק באור יום, ומרהיב לא פחות. החלק היפה של הדרך הוא דווקא הקצר יותר, בין חצבה לעידן. למרבה הפלא, השילוט מבלבל ולא ברור, אבל רצוי להתחבר למה שנקרא "דרך החווארים" ולהרגיש סוף העולם - לגמרי.
 • Tokol

  Tokol
  לבוא לקראת השקיעה ולהבין למה|5 27.03.11
  השקט, הנוף הפראי, הגבעות שמשחקות במשחקי אור וצל. השמיים נצבעים בצבעים עזים ומרשימים. משחררים את הילדים בין גבעות החוואר ושותים קפה (מגזיה). אפשר להצטרף לילדים בגלישה בגבעות, רק זכרו שסביר להניח שתראו כאילו חזרתם מאימון טנקים בצאלים. אבל זה שווה.
 • r_mendel

  r_mendel
  דרך יפה, נוך קצת חדגוני|4 16.12.09
  הקטע היפה ביותר לטעמנו היה דרך עפר המחברת בין הכביש למאגר חצבה - מי שיסע יבין. עם הילדים - לרדת מהתצפית לחוורים ולהתפלש...
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שמורת טבע עין גדישמורת טבע עין גדי מומלץ מפה10שמורת טבע עין גדי היא חגיגה מתמשכת של טבע והיסטוריה, שהשרידים הקדומים ביותר שהתגלו בה משויכים לתקופה הכלכוליתית, לפני כחמשת אלפים שנה. השמורה הנמצאת בחלקו המזרחי של מדבר יהודה, בעלת נופים עוצרי נשימה, של מדבר צהוב, מי נחלים בצבע טורקיז, צמחיה ירוקה וחיי בר שוקקים. בשטח השמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים: מעיין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. המים המתוקים שבחלקם נארזים בבקבוקי פלסטיק ונשלחים לתפוצה ארצית, לצערם של שוחרי הטבע ולרווחתם של בעלי העסק, הם גם מקור החיים לשפע החי והצומח בנווה המדבר המרהיב הזה. אפשר לזהות כאן צמחייה טרופית לצד צמחיית נחלים, צמחייה ים תיכונית, צמחים חד שנתיים, טחבים ושרכים. עולם החי בשמורה מרתק אף יותר, ושאלת השאלות האם יש כאן נמר או לא, הופכת את החיפוש אחר אותן חיות מדבר לאחת האטרקציות המרכזיות במהלך הביקור במקום. משפחות גדולות של שפני סלע כבר מזמן התרגלו למבקרים ומדגמנות פוזות למצלמה בלי להתרגש. מפתיע יותר שיתוף הפעולה של היעלים, הם קצת יותר מרוחקים וקצת פחות מסתחבקים, אבל אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם עומדים במרחק מטר מקרב קרניים מרתק. בשביל כקרא עוד
עינות צוקים - עין פשחהעינות צוקים - עין פשחה מומלץ מפה9.3כשיורד גשם בירושלים, מגיע השיטפון בתוך זמן קצר למדבר יהודה. אבל לא רק מי שטפונות מגיעים לכאן. חלק ממי הגשמים מחלחלים אל שכבות התהום ונובעים בסופו של דבר מתוך מעיינות הנמצאים בתחתית המצוק של השבר הסורי-אפריקאי. כל המעיינות האלה צובעים את קו החוף של הים המת ביותר בעולם בירוק עז ומפתיע. עין פשחה, כלומר המעיין השבור או המעיין המבוקע, היה אתר פיקניק כבר בימי השלטון הירדני. לא נראה שנעשו במקום שינויים מרחיקי לכת מאז ימי המלך חוסיין ועד היום, אם כי לא נראה שהאתר ניזוק מכך. דווקא הפיתוח המועט נותן לעינות צוקים טעם של אתר נופש מפעם. תמים, טבעי, עם בריכות בטון מסוידות בכחול, פלגים שזורמים כמעט באופן חופשי, בריכות שכשוך נפלאות עם מים צלולים בעומק הסבך, ופה ושם ספסל קטן במים ושבילי עפר שלא מכוסים במרצפות של מדרכות. בחלק הפתוח של השמורה מצוי גם אתר ארכיאולוגי מתקופת בית שני, ובו מתקן יחיד מסוגו בארץ להפקת בושם האפרסמון. בקיצור, יותר טבע מאשר אתר תיירות, וזה נורא מקסים. לא מעט אנשים יעדיפו את הפשטות הזאת על-פני הרבה מקומות אחרים, מושקעים ומלוקקים.קרא עוד


עוד אטרקציות