לי כל גג נושא מזכרת

בית הכנסת המשופץ והמסוגנן הזה נהפך לסמלה של המושבה שהוקמה בשנת 1884 על ידי הברון רוטשילד ונקראה על שם אמו. בביקורם במקום ב-1925 שאלו הברון אדמונד ואשתו עדה את המתיישבים מה הם רוצים כמתנה. המתיישבים, צנועים ובעלי אמונה, הצביעו על בניין בית הכנסת הישן שסדק גדול נפער בחזיתו. לברון, כנראה כדרכם של ברונים נדיבים, נדרשו רק שנתיים עד שנחנך בית הכנסת החדש והמפואר. הבניין החדש תוכנן במסורת הבניה האקלקטית על ידי האדריכל התל אביבי פנחס ניט ומזכיר במראהו מצודה אירופאית- גגו משופע, בשני צידיו של המבנה דמוי הבזיליקה צריחים ובתוכו שני טורי עמודים המחלקים את האולם הפנימי לשלושה חללים. בחזית הבניין משולבים סמלים יהודיים - המנורה, לוחות הברית וחנוכיה. ארון הקודש המגולף בעץ במלאכת מחשבת עדינה הוא הארון המקורי שהועבר לפני למעלה ממאה שנה מבית הכנסת הראשון של המושבה.
בראשית ימיו שימש בית הכנסת כמרכז לחיי הקהילה שבמושבה ומאוחר יותר, בימי טרום הקמת המדינה, שימש הבניין כסליק של ה"הגנה". כלי נשק הוחבאו מאחורי ארון הקודש ובחלל הבמה המרכזית. במלחמת העצמאות הפך בית הכנסת לבית חולים שדה ואושפזו בו בעיקר הפצועים מקרבות לטרון.
במוזיאון המושבה על שם ערן שמיר (רחוב רוטשילד 40) ניתן לראות את הרהיטים המקוריים של בית הכנסת וללמוד עוד על ימיה הראשונים על המושבה. ניתן לבקר בבית הכנסת בשעות התפילה וכן לבקר בו במסגרת סיורים מודרכים בתשלום אותם ניתן לתאם עם מוזיאון המושבה (9349525 -08).
* אטרקציות מומלצות בסביבת האתר: מרכז ציוני דרך*

( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
- 1
עוד אטרקציות