אתר צפייה בציפורים - בריכות המלח מצפון לאילת

מומלץ מפה
8.5
 

בריכות המלח שמצפון לאילת משמשות גן עדן בזעיר אנפין למינים רבים של עופות מים. בכל עונות השנה אפשר לצפות בבריכות במגוון גדול וייחודי של בעלי כנף, אבל בולטת במיוחד להקת הפלמינגו. העופות האלגנטיים, הוורדרדים ודקיקי הרגליים, שצווארם מתעקל וגובהם מגיע עד כמעט מטר וחצי, גילו את בריכות המלח שבסמוך לאילת בתחילת שנות התשעים, ראו כי טוב והחליטו להישאר. עופות הפלמינגו חיים בדרך כלל בימות מלח או בביצות מלוחות ותפריטם מתבסס על סרטנים החיים במים מלוחים, רכיכות, זחלי חרקים, אצות וחד–תאיים שונים. את שמם, שבפורטוגלית פירושו "להבה יוקדת", קיבלו בגלל הניגוד הדרמטי שנוצר בין הנוצות הסוככות המכסות את אברות הכנף הוורודות- אדומות לבין נוצות היד והאמה השחורות, המתגלות במלוא תפארתן כשהם פורשים את כנפיהם ועפים. מלבד הפלמינגו אפשר לפגוש בבריכות המלח גם שחפים צרי - מקור. בחורף שוחים במים הרדודים ברווזים מסוגים שונים והמוני חופמאים מנקרים בבוץ. במאי ובספטמבר נראים כאן לעיתים מיני חופמאים נדירים, כמו חרמשית, שחיינית צרת–מקור ואחרים. נחליאלים צהובים ופיפיונים אדומי - גרון משוטטים על הגדות, ובאביב נראות מדי פעם מרומיות לבנות - כנף אוספות חרקים מפני המים כשהן עפות באצילות כובשת.


הרוח בבריכות המלח לרוב חזקה מאוד והציפורים חששניות, ולכן מומלץ להגיע ברכב ולא לצאת ממנו. להשלמת חוויית הספארי המקומי כדאי להשתמש בטלסקופ או במשקפת, וכמובן גם במגדיר ציפורים כדי לשלוט בכל המינים והשמות.

בסוף 2014 דלף נפט מצינור קצא''א וזיהם את שמורת עברונה. השמורה פתוחה לביקור ועין בלתי מקצועית לא תבחין בעקבות לאסון האקולוגי.

ממערב לבריכות יש כמה עצי שיטה ששווה להתבונן בהם מקרוב, כי ציפורי שיר שונות מוצאות בהם מחסה. מומלץ גם להמשיך לבריכות הביוב של אילת, כקילומטר דרומה לבריכות המלח, שם אפשר לראות מיני ברווזים שונים, אנפות וקורמורנים וגם ציפורי סבך בין הקנים.

איך מגיעים: נוסעים על כביש מס' 90, כביש הערבה, מול השילוט לעמודי עמרם פונים מזרחה בדרך עפר, עוברים את החממות וממשיכים עד בריכות המלח.

שעות הפתיחה: ללא הגבלה.

עונה מומלצת: במיוחד ספטמבר-מאי

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nadavbloch

  nadavbloch
  אתר מומלץ|5 07.12.14
  תצפית על פלמינגו ועופות מים אחרים, ממש על כף היד ובחינם. ההגעה לא כל כך פשוטה בהיבט של ניווט, אבל בהחלט שווה לעשות מאמץ. גישה נוחה מכיוון כביש הגישה למסוף הגבול עם ירדן כמה מאות מטרים שמאלה אחרי חוות התבלינים.
 • nisimbarda

  nisimbarda
  תצפית מרשימה|5 14.04.08
  ממש אטרקציה אפריקאנית. להקת הפלמינגו מדלגת בין הבריכות במעוף חוויתי, צפורים במנוחה במגוון עצום. היינו לפנות ערב, ומלבד הרוח החזקה, ההנאה מובטחת.
 • einatamitay

  einatamitay
  יפה - אפריקה בקטן|5 16.11.05
  ממש יפה לראות מקום שעוד לא גידרו ושיש בו חיות בר מרצון... קצת אפריקה ליד אילת
 • sagyi

  sagyi
  אטרקציה אמיתית|4 02.01.05
  להקת פלמינגו הנדירה במקומותנו מהווה אטרקציה אמיתית לכולם. קצת שלטי הסברה היו מועילים.
 • nizane

  nizane
  יפה|5 28.04.04
  מאות ציפורים והפליקנים מדהימים
 • batami

  batami
  מומלץ|5 12.01.04
  אתר צפיה בציפורים - פלמינגו, ברוזים, עופות מים במספרים גדולים. כדאי להגיע מוקדם בבוקר -לא עמוס
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
המכתש הגדולהמכתש הגדול מומלץ מפה9.3המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים. כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.קרא עוד


פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד
עוד אטרקציות