הסגן של החרמון

כמה פעמים צפיתם בתחזית מזג האוויר ואמרתם לעצמכם, 25 מעלות בתל-אביב ו-13 בגליל? לא יכול להיות. כמה פעמים שאלתם בטלפון, כשהזמנתם לינה בגליל העליון, אם יש מזגן בחדר? ומתי עליתם להר מירון והיה לכם חם? עד מלחמת ששת הימים היתה פיסגת המירון הפיסגה הגבוהה ביותר בישראל. היא היתה העיניים של המדינה עוד לפני שידענו שלמדינה יכולות להיות עיניים. וגם לאחר שאיבדה את הבכורה לטובת החרמון, זוהי הפיסגה הגבוהה ביותר שלא מרחף מעליה דיון ציבורי. בחורף קר כאן ממש. בקיץ נעים, בעיקר אחר הצהריים. בסתיו פורחת כאן החלמונית הגדולה הצהובה ובחורף היא מפנה מקום לאדמונית החורש הנדירה. באביב, לכל אורך הכביש העולה אל ההר פורחים בצהוב עז שיחי אחירותם החורש, שניטעו כאן במיסגרת שיקום שולי הדרך.
ברחבי שמורת הר מירון יש כמה חניונים, אבל למרות שזוהי אחת השמורות היפות בארץ, לא כל החניונים בה שווים ביקור. אם אתם מחפשים תפאורה קצת יותר מיוחדת ומעניינת, כדאי לכם לוותר על החניונים שלרגלי ההר וליד בית-ספר שדה מירון, ולדלג ישר לפיסגה. במקום שהכביש נגמר יש רחבת חניה גדולה. ליד הרחבה יש חניון מתוק תחת עצי חורש טבעי. ובשמורה כמו בשמורה - כאן החניון ניסה להתאים את עצמו למקום ולא להיפך. הקרקע לא מיושרת והספסלים לא עומדים כמו במסדר. אפשר גם להתרחק מעט מהרחבה ולמצוא שולחן נחבא במעבה החורש, מבודד מכל היתר. הר מירון הוא אתר פופולרי ומסלולי הטיול בו נכבשים שנה בשנה על-ידי קבוצות של מטיילים, תלמידים וחברי תנועות נוער. אוטובוסים וקבוצות מגיעים אל החניון, כך ששקט ואינטימיות הם עניין של עיתוי וגם מזל, אבל כששקט אז שקט באמת.

רחבת החניה ליד חניון הפיקניקים היא נקודת היציאה לטיולים במסלולי ההליכה הרבים בהר מירון. גם משפחות עם ילדים, אפילו קטנטנים, יכולות לנצל את השהייה בפיסגה לטיול נהדר באחד המסלולים היפים והפופולריים ביותר בארץ, מסלול הפיסגה. הזמן האידיאלי לטיול כאן הוא לפני שעת השקיעה, בעיקר בימי הקיץ החמים והארוכים. לקראת ערב יש לכם סיכויים טובים להרבה פרטיות ושקט. אז מסיימים את הפיקניק שעתיים לפני החשיכה ויוצאים לטיול בין השמשות מעל העננים. מושלם.

( 17 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • galida

  galida
  מסלולים מהנים לטיול|4 16.12.09
  חלקם דורשים נעלי הליכה, מים, מזון וכושר. חלקם קלים מספיק כמסלול משפחתי.
 • goodlife

  goodlife
  מקום לכל עונה !|5 15.12.09
  בקיץ - מקום קריר ונעים - גם לטיול סביב הפסגה, גם לפיקניק וגם לטיול באופניים או בגיפ. בחורף - הנאה צרופה של מיים זורמים, הרבה בוץ וקור. אבל חוויתי. באבי ובסתיו - בהתאם למז"א. מומלץ לשלב עם ביקור בבית גאן.
 • eliko421

  eliko421
  ההר הכי גבוה בארץ- חוץ מהחרמון|5 10.01.09
  וכנראה שגם הכי ירוק. פריחה נהדרת בעונה וסתם ירוק כייפי כל השנה. נהדר לתצפית בתחילת טיול באזור - לא להחמיץ את שביל הפסגה.
 • savyon

  savyon
  יום הר מירון|5 17.10.08
  קחו לכם יום אחד, נגיד יום רביעי הקרוב, סעו ועלו להר, מצאו מקום נקי מכל אדם ורעש, שבו על שמיכה, פתחו בקבוק יין ונשמו שקט, אוויר צלול וצלילי יער. אחרי מספר שעות קיפצו לאחד היישובים בסביבה לארוחת צהריים מאוחרת, סעו קצת באיזור ותראו שחוזרות משמעויות חיים ישנות. מועדים לשמחה.
 • sefiran8

  sefiran8
  שביל הפסגה תרתי משמע|5 17.10.08
  טיול מקסים , חובה על כל אדם !!! הנוף מדהים , התצפיות נהדרות וההליכה בחורש בגובה רב מעצימה את החוויה , מזג האויר נהדר , יש חלמוניות ואפילו ארזים , חבל שרק השילוט לוקה בחסר ומי שלא יסכים איתי צריך לבלות כמה ימים באלפים או ביער השחור , בשביל הפסגה חייבים להוסיף מספר שלטים במיוחד כשמגיעים לנקודת פיצול וצריך להחליט ...ימינה או שמאלה . אז הסכמנו לשפר את השילוט לרבות בחניות וגם את הכביש בקטע האחרון שמוביל לחניון שביל הפסגה שהוא משובש בלשון המעטה , אבל כשמטיילים בחורש ונושמים אויר פסגות וצופים על ישוב בר יוחאי ואגם דלתון שוכחים את הליקויים , מי שלא בקר עדיין , קדימה! ויפה שעה אחת קודם .
 • chupale

  chupale
  יפהיפה|5 27.01.08
  הר מקסים, מכל מקום שנביט עליו.
 • nisimbarda

  nisimbarda
  טבע גלילי בהדרו|5 19.11.07
  מומלץ בכל עונה, בייחוד בקרירות.... ברררר.... הנוף והאוויר הצח משכיחים את צרות ארצנו למספר שעות של גיחה לאירופה הנעימה. מומלץ, תמיד !
 • sasmic

  sasmic
  שווה להגיע.|5 05.08.07
  מגוון רחב של טיולים שמתאימים לכל גיל, מי שרוצה להסתפק רק בפיקניק גם יכול אבל אז מפסידים חלק גדול מההנאה. מומלצים בחום המסלול הטבעתי ונחל מירון.
 • naor01

  naor01
  יש מסלולים לכל גיל ומאמץ|4 17.04.07
  מגוון , ירוק, נוף - פשוט לבוא ולטייל . עדיף בפברואר אך ירוק פה כל השנה.
 • oeoai

  oeoai
  אוויר פסגות|5 16.04.07
  יופי של טיול ויופי של מסלול בשביל הפיסגה. עשינו את המסלול עם שלושה ילדים ועם הפסקות מנוחה לאורך הדרך, דבר שמאפשר ליהנות מהחורש שעל הר מירון ומהנופים הנשקפים מפיסגתו. כל הצמחייה, העצים והשיחים מוסיפים המון לרקע ולמסלול. בהחלט מקום קלאסי לטיול משפחתי ירוק, מהנה ולא קשה במיוחד. מומלץ ליום עם ראות טובה. אוויר הרים מצוין. ערכנו פיקניק קטן לאחר תום המסלול. לפני הפעם הזאת, היינו בשנים קודמות גם בעונות אחרות, קיץ וסתיו, וגם היה כיף.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד
אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות