לא דובים ומעט יער

התבור יושב במיקום אסטרטגי יוצא מן הכלל, הוא עגול ובולט בסביבה כך שאי אפשר להתעלם ממנו ומורדותיו תלולים. בלי להתנשא מי יודע מה לגובה, בסך הכל 588 מ', הוא שולט על סביבותיו בתצפית של 360 מעלות. לאור נתוני הפתיחה האלה לא פלא שתמיד היה בסביבה מישהו שרצה אותו לעצמו. מישהו שלטש אליו עין. צבאות, אנשי דת, תושבים מקומיים. בקיצור, כל מי שיש לו כוח, וזה אף פעם לא היה חסר במרחב שלנו.
היום נמצא על הפיסגה מתחם כנסייתי מוקף חומה ובו מנזר פרנציסקני וכנסייה יוונית-אורתודוקסית. בכניסה למנזר הפרנציסקני יש מגרש חניה ובו נחנה את הרכב. אין אתר פיקניקים מוסדר על פיסגת התבור, אבל אפשר ואף רצוי להתחיל ללכת בשביל המעגלי המקיף את הפיסגה ולהתמקם לאורכו. מסיבה לא ברורה מסלול ההליכה הקליל הזה, שאורכו כשני ק"מ, לא זכה ליחסי ציבור טובים, ולכן יש סיכויים טובים שתזכו כאן לפיקניק שקט ופסטורלי.

את הכניסה למסלול תמצאו בסמוך לשער הרוחות: עולים עם הכביש המעפיל לפיסגה, עוברים בשער הרוחות וחונים ברחבה שליד המנזר הפרנציסקני. עכשיו חוזרים מעט בדרך שבאתם בה ויוצאים אל מחוץ לשער הרוחות. עוד כמה צעדים ובצד שמאל, לצד דרדרת קטנה של אבנים, תגלו את הסימון של תחילת מסלול הפיסגה (המסלול המעגלי מסומן בצבע שחור וחלקו מסומן גם בסימון של שביל ישראל). אם יש לכם הרבה ציוד, כדאי להשאיר אותו בכניסה למסלול ורק אז לחנות. אפשר לרדת אל מסלול הפיסגה גם מרחבת החניה, במורד עצי האורנים לכיוון מערב. קצת תלול אבל קצר.

החורש בהר תבור עשיר ומשגשג, בעונות הנכונות הפריחה כאן מסחררת, ויש גם ייצוג נאה לבעלי חיים ששרדו באזור. הנוסע ואן אגמון כתב במאה שעברה ביומנו: "כאשר התקרבנו... קפצו מהסבך דובים אחדים... אחד מהרוכבים הועף ונחבט בקרקע." תתארו לעצמכם.

( 25 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nachsht

  nachsht
  כנסיה יפה במיקום מיוחד|4 23.10.16
  בקרנו רק בכנסיה הפרנציסקנית- העליה להר והנוף ממנו מאד מיוחדים. הכנסיה מאד יפה והדרך אליה משער הכניסה מאד מטופחת. כל הכבוד לנזירים במקום על טיפוח הגן והסביבה והנכונות לפתוח את המקום לקהל הרחב.
 • gshua

  gshua
  מעולה למשפחות (ולעצלנים...)|5 24.09.13
  המסלול המעגלי על הפסגה יפהפה, נינוח ונוח ומלא בנקודות תצפית יפהפיות שמזמינות ישיבה מול הנוף. כולנו - ילדים ומבורים - נהנינו. כדאי להביא קצת אוכל לפיקניק מול הנוף.
 • kidar1z

  kidar1z
  שווה להגיע לפסגה|4 19.08.13
  ביום חם של אמצע אוגוסט, כדי לצאת ידי חובה, טיפסנו, ברכב כמובן, לפסגה. הכביש המתפתל ומעט הליכה בצל עם רוח קלה עשו את השאר. הליכה דרומה מהחניה ורבע מעגל עד שער הכניסה ממערב. אח"כ ביקור בכנסיה בשעת תפילה משלים את האווירה. שימו לב לויטראזים. אם אתם בסביבה או באים במיוחד, טיול קטן נעים עם נוף מקסים.
 • דליקטס

  דליקטס
  מקסים ומומלץ|5 19.05.13
  נסיעה בדרך מפותלת המקיפה את ההר, במהלך הנסיעה להביט לצדדים וכמובן שצריך להיות זהירים משאר הרכבים אשר לא פעם נהגו כאילו הם באוטוסטרדה. כשמגיעים אל רכס ההר, מחנים, ואיפה שלא תשבו יש נוף מקסים של ארץ קטנה וכל כך יפה. אני מאחלת לכם שבביקורכם לא תתקלו בממנגלים שדי מעיקים.
 • l9901

  l9901
  הדרך מקסימה, המלווים קצת פחות.|4 21.03.11
  המסלול מאוד יפה. רק מה חבל שיחד איתנו עשו את המסלול עדר עצום של פרות. בהתחלה זה היה נחמד, אך מהר מאוד הפך למאיים. הילדים בקשו לסוב על עקבותיהם ונאלצנו להענות לדרישתם.. הצטערנו מאוד.
 • surujon2

  surujon2
  נוף מדהים|5 19.12.10
  כל מילה מיותרת !
 • nisimbarda

  nisimbarda
  הכי שווה - בערפילים !!|5 21.11.10
  וזהו , ללא מילים.
 • ocp

  ocp
  פופיקו של עולם|5 09.09.10
  מקום יפהפה, נוף מדהים. כדאי לשים לב לשעות הפתיחה אם אתם מעוניינים להיכנס לכנסייה. תנועות הנוער ואחרים מטפסים ברגל אל הפסגה, ואז הטיול הופך קצת פחות קליל, אבל לכל היתר די במסלול המעגלי שמקיף את הפסגה ונותן תצפית סביב סביב לכל כיוון.
 • goodlife

  goodlife
  הכל כלול|5 02.04.10
  הר תבור תמיד מסקרן. עליית הסרפנטינות היא בהאה צרופה לנהג כמוגם תצפית נוף ההולכת ונבנית. מתחם הכנסייה - יפה ומיוד - כמו באירופה ! השביל המעגלי מאפשר ללכת בצל ולהנות מנוף פנורמי אינסופי ומרשים - בקיצור חבילת הכל כלול !
 • פסולינה

  פסולינה
  קסם של מקום|5 15.02.10
  טבע ונוף מקסימים. כניסה לכנסיה האורטודוכסית רק לדוברי יוונית נוצרים, אבל אם אתם דוברי יוונית (כמו חלקנו) הביקור במתחם הכנסיה מקסים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד


אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות