את גילוי חורבת עתרי אנו חייבים באופן מפתיע לשודדי עתיקות. כן, אם לא אותן חוליות שודדים עם חוש ריח מפותח, רשות העתיקות לא הייתה חופרת באיזור ולא הייתה חושדת כי מדובר בשרידים של יישוב יהודי עתיק יומין. רשות העתיקות חפרה במקום בשנים 1999-2000 לאחר שנים בהם נבזז האתר. על הגבעה המוריקה בפארק מערות עדולם נחשפו שרידים של בית כנסת, מיקוואות, מיבנים משפחתיים, מערות קבורה, גתות ובתי בד, ואפילו מערכת תת קרקעית שישמשה לאיחסון אך בעת לחימה גם כמקום מיסתור. במקום נימצאים המיבנים עצמם אך בנוסף ניתגלו מימצאים רבים כאוסטרוקונים (חרסים בעלי כתובת) ושפע של מטבעות. אחד מאותם אוסטרוקונים הכיל את השם "עתרי", וההנחה היא כי מדובר ביישוב "עתרה" המוזכר בכתביו של יוסף בן מתיתיהו – ומכאן שמו.

החפירות והממצאים גילו כי מדובר בישוב קדום שהיו בו מספר גלי התיישבות שהחלו במאה הרביעית לפני הספירה. ההתיישבות החלה בשלהי התקופה הפרסית, השלב השני שלו היה בתקופה ההלניסטית, ממנה נותרו מטבעות ומיבני חדרים וחללים תת קרקעיים. בראשית המאה הראשונה לספירה, בעת התקופה הרומית הקדומה, הגיע היישוב לשיאו ולגלגולו השלישי. המרד הגדול היה בפתח ולכן נעשו באותה תקופה עבודות נמרצות של מערכות מיסתור תת קרקעיות. זה לא עזר ובמרד הגדול (60-77 לספירה) הישוב נפגע וננטש לתקופה קצרה. לאחר מכן שוב חזרו אליו תושביו היהודים והמקום שוקם. במהלך מרד בר כוכבא (132-135 לספירה) נהרס היישוב בצורה רצינית ובאחד מהמיקוואות ניתגלו עצמות אדם המעידות כי הרומאים השתמשו בו כאתר קבורה. העצמות חשפו שיטת הריגה מיוחדת הכללה השכבת הנידון על שולחן ועריפת ראשו. עם חוליות הצוואר שנותרו במקום נמצאו גם מטבעות ממרד בר כוכבא. הגל האחרון של היישוב היה בערך בשנת 200 כשמשוחררי הצבא הרומי שיקמו את המקום וגרו שם כ- 150 שנה. היישוב הפך לחורבה במחצית השנייה של המאה הרביעית וזכה לביקורים של רועים, נוודים וכמובן שודדי הקברים. איך מגיעים? האתר נמצא כ – 5 ק"מ דרומית מזרחית לצומת האלה, וכ – 8 ק"מ מזרחית לבית גוברין. הכניסה לאתר מכביש 38 מול הכניסה למצפה משואה על פי השילוט.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yoavbp

  yoavbp
  החלק הפחות אטרקטיבי ב"טרילוגיה|3 27.11.10
  מבין שלושת החלקים (חירבת מדרס, חירבת בורגין וחירבת עתרי), לטעמי (ולטעם הילדים..), על אף שמדובר במסלול חביב עם מעט מערות ומחילות מסתור, הרי שבהשוואה לקודמים, הוא פחות כייפי ואטרקטיבי..בסה"כ מסלול קליל, הסתובבות באתר המשוחזר הכולל בתים, בורות מים ומחילת מסתור (לא ארוכה כמו במידרס)
 • sasmic

  sasmic
  מעניין ביותר|4 20.03.10
  יש משהו קסום לראות איך חיו במקום אלפי שנה אחורה. המקום בהחלט מגרה את סקרנותם של הילדים וכמובן הכניסה למערות שמהווה אטרקציה נחמדה ביותר.
 • batami

  batami
  כדאי|4 07.01.06
  חורבה שנתגלתה ונחשפה לאחרונה, ובה בתים, בורות מים ומקואות, בתים ציבוריים ומערכות מסתור - כדאי לבקר במקום, למרות הטיפוס למקום מהכביש. חומר נוסף על המקום בדף הקק"ל http://212.199.160.128/kkl/rad5F343.html
 • danam_20

  danam_20
  חווי לילדים|4 06.06.05
  המקום שופץ לאחרונה ע"י קקל ונראה נפלא. המבנים במצב שמאפשר לראות את הכפר והחוויה הכי גדולה - זחילה במערת מסתור לאורך 40 מטר עם פנסים. הילדים השתגעו מהנאה ורצו עוד ועוד. ביקור קצר בן שעה - יופי של בילוי!
 • יעל22

  יעל22
  למי שאוהב ארכיאולוגיה|4 22.02.04
  מדהים לקלוט את הזמנים בהם מדובר, וכמה עתיק המקום. חבל על כל מה שנגנב ושתמיד נזכרים אצלנו אחרי הרגע האחרון.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות