הקהילה שהוקמה בנגב המערבי, על ידי הסוכנות היהודית, שמה לעצמה מטרה להפוך את המדבר בו היא חיה לכמה שיותר ידידותי ומסביר פנים לבני האדם. במקום הוקמו מרכזים חינוכיים ומדעיים בנושאי מדבר וסביבה, אנרגיה סולרית ומחזור, ולצדם מרכזי קליטה ואולפנים שמיועדים להקל על התאקלמותם של עולים צעירים ולגשר על הפער התרבותי שהוא מנת חלקם. חברי הקהילה, מחנכים וחניכים צעירים, שופעים אהבה לטבע ופטריוטיות שכבר נדיר למצוא.

החלק האקולוגי במקום, שהכניסה לאתריו מתאפשרת תמורת סכום סמלי, כולל את פינת המיחזור המדגימה את התהליך שעובר החומר משלב הפסולת ועד לתפקידו החדש כחומר גלם. סביב נראות בריכות אידוי ומטעים חקלאיים שמקבלים את המים שלהם מהתפלה מקומית של מי תהום עמוקים. בפארק הסולארי, שמאז הקמתו ממשיך להשתכלל, עומדים מתקנים המזכירים דמויות מסרטי מלחמת הכוכבים. אלה מתגלים, בעזרת הסברים והדגמות, כאמצעים ידידותיים לניצול אנרגיית השמש. אחד המתקנים הוא מצנן המדבר בעל מבנה קונוסי המתמר לגובה של 16 מטר ושומר על קרירות של 20 מעלות, כשבחוץ מאמירות הטמפרטורות ל-40 מעלות. קולטי הטל והערפל בפארק מפיקים כמות מים נכבדת מטיפות שממילא נמצאות מאודות באוויר ומתקן פשוט מזכוכית מדגים את תהליך התפלת המים כך שהמשקעים והמלחים נשארים בתחתיתו והמים המתקבלים, שהתעבו על גבי הזכוכית, הם נטולי מלחים. מתקן נוסף, שצד את העיניים בזכות לוחות עגולים צבעוניים, מדגים את הקשר בין גוון לכמות קרני השמש שהוא קולט.

מקום יש גם תערוכה ארכיאולוגית ובה ממצאים מתל ניצנה הקרוב אשר יושב החל מהתקופה הנבטית, דרך הביזנטית ועד העותמאנית. נקודות תצפית איזוריות משקיפות מערבה לעבר מצרים וצפונה ומזרחה לעבר הנגב. למבקרים במקום יש אפשרות להתאים יום טיול מלא באיזור, ברגל, באופניים, על גמלים או במכוניות. הביקור וההדרכה – בתיאום מראש.

( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  מקום מלא עניין|5 07.03.11
  במסגרת סיור באזור נכנסנו למקום. יש מרכז מבקרים ע"ש אורי גורדון ובו ניתן לקבל הסבר ופרטים. שמענו הרצאה על המקום מפי דוד פלמ"ח ופשוט היה מרתק. המקום ממציע ים אפשרויות בילוי - בואו ותנסו.
 • tali11

  tali11
  פעילות מעשירה ומעניינת|5 23.07.09
  היינו בפברואר מס' משפחות עם ילדים.המקום חושף לתחומים מדעיים ופיזיקליים בצורה מאד מעניינת. עברנו הדרכה מעניינת בפארק הסולרי ע"י מדריך מקסים וגם שאר ההדרכות היו מאד מתאימות לכל הגילאים.כמוכן לנו בחדרים שהיו פשוטים אך מספקים והבריכה מאד נעימה.חדר האוכל עם אוכל פשוט ובסיסי.מאד מומלץ.
 • briza

  briza
  מעניין ומאלף|4 21.04.09
  נפלנו למקום במקרה. עברנו עם האופניים ושאלנו מה יש במקום. קיבלנו הדרכה בפארק הסולארי ממדריכה חדורת שליחות ואמונה שהדביקה אותנו בהתלהבותה. כולם, הילדים והמבוגרים, למדו הרבה וקיבלו רעיונות איך לנצל את אנרגית השמש חכם, ואיך לחיות אקולוגי יותר. מומלץ. במקום יש אכסניה במחירים שפויים ובריכה (מחוממת סולארית).
 • al1804

  al1804
  אתר מעניין לילדים ומבוגרים|4 01.10.07
  ניצלנו את חופשת סוכות לביקור בחווה הסולארית : מתקנים מענינים סביב הרעיון של סביבה שמש ואקולוגיה , הדרכה על ידי צעירם בשנת ש"ש ואזור יפיפה. אגב, גם בריכה יש במקום , מתאים לטבילה עם הילדים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שביל הסלטשביל הסלט מומלץ מפה9.5אורי אלון הוא אגרונום, חקלאי ואלוף הארץ בהפרחת יוני דואר. הטיול המודרך שהוא מוביל בחבל הבשור, בין נופי טבע לנופי חקלאות מתקדמת, משלב את כל אהבותיו המקצועיות ואת תחביביו. תחילת הטיול היא בשדות הפלחה ב"דרך השדות", משם עוברים המטיילים לחממות פרטיות בהן אפשר לראות ולטעום תותים מעופפים שהם תותי שדה שגדלים באדניות מוגבהות ובחממה הם מודברים בהדברה ביולוגית ללא שימוש בחומרי ריסוס. בהמשך נכנסים המטיילים לחממות בהן מגדלים עגבניות שרי, עוצרים ליד מכוורות של דבורי בומבוס שהחקלאים נעזרים בהם למטרות האבקה, וממשיכים לפרדס של תפוזים סיניים ותפוזי דם המתפקעים מעסיס אדמדם. בכל אחת מהתחנות במסלול ישנה הפעלה, טעימה או הסבר ובסוף הסיור מגיעים המטיילים לחצר משקו של אלון. שם מפריחים הילדים והמבוגרים יוני דואר כשלכל אחת מהן מוצמדת משאלה קטנה של השולח. במשק של אורי ושולי אלון גדלות לצד שובכי היונים ערוגות תבלין מהם מכינים ביחד לקינוח היום רוטב פסטו שמלווה את הפיתות שנאפות גם הן במקום ומתובלות בסיפורים ואגדות. הסיורים נערכים כשלוש שעות, מתואמים בתיאום מראש ומתאימים לכל הגילאים.קרא עוד


עוד אטרקציות