1 הגדל תמונה
האמפורות
הועלה על ידי נוצהלבנה
2 הגדל תמונה
סטוקו רומי
הועלה על ידי mslma
3 הגדל תמונה
כותרת רומית
הועלה על ידי mslma
4 הגדל תמונה
שרידי אוכל
הועלה על ידי mslma
5 הגדל תמונה
'דבלה כתושה יפה'
הועלה על ידי mslma
6 הגדל תמונה
שרידי ציורי קיר מהארמון הצפוני
הועלה על ידי mslma
7 הגדל תמונה
שרידי ציורי קיר מהארמון הצפוני
הועלה על ידי mslma
8 הגדל תמונה
שרדי ציורי קיר מהארמון הצפוני
הועלה על ידי mslma
9 הגדל תמונה
כדים
הועלה על ידי mslma
10 הגדל תמונה
כדי חרס
הועלה על ידי mslma
11 הגדל תמונה
כלי איפור
הועלה על ידי mslma
12 הגדל תמונה
כלי איפור
הועלה על ידי mslma
13 הגדל תמונה
כלי איפור
הועלה על ידי mslma
14 הגדל תמונה
כלי איפור
הועלה על ידי mslma
15 הגדל תמונה
כלי איפור
הועלה על ידי mslma
16 הגדל תמונה
הכניסה למוזיאון
הועלה על ידי נוצהלבנה
17 הגדל תמונה
תצוגת 12 החרסים
הועלה על ידי נוצהלבנה
18 הגדל תמונה
החרס עם שמו של בן יאיר
הועלה על ידי נוצהלבנה
19 הגדל תמונה
כלי איפור
הועלה על ידי נוצהלבנה
 

סימני חיים במצדה

במאי 2007 נפתח במצדה מוזיאון המציג כ-400 ממצאים ארכיאולוגיים מהחפירות שנעשו בהר בין השנים 1963-1965 על ידי צוות בראשותו של פרופסור יגאל ידין ז"ל. הממצאים מוצגים בתשעה חללים מוחשכים המשמשים כתפאורה לתשע סצינות מסיפור מצדה הנפרש על פני כמאה שנים מימי הורדוס ועד ההתאבדות המפורסמת. המוזיאון מציג את המוצגים בצורה חווייתית ואליאב נחליאלי, המעצב שלו, היה גם זה שאחראי על עיצוב מוזיאון הפלמ"ח ועיצוב החמאם המשוחזר בעכו.
בכניסה למוזיאון מקבלים המבקרים אוזניות בהם שומעים תסכית שנכתב על ידי אפרים סידון המגולל את סיפור המצדה ויוצר דיאלוג עם הממצאים הארכיאולוגיים. חשכת המוזיאון והתסכית הרדיופוני מפיחים במייצגים חיים וסיפור המצדה ניראה חי מתמיד. העלילה מתקדמת בהתאם למידת העניין של הצופה בכל מיצג וקצב התקדמותו בין חללי התצוגה. בין השרידים הנדירים המוצגים מאחורי זכוכית, אפשר לראות צמה שהשתמרה משערה של אחת מעלמות החן העבריות וטלית של המורדים מתקופת בית שני. שרידים מרגשים במיוחד הם שתיים עשרה פיסות חרס שעליהן חרוטים שמות, שלהשערת החוקרים הנשענים על כתביו של יוסף בן מתתיהו, שימשו להטלת הגורל שקבע את סדר ההתאבדות של מפקדי מצדה וביניהם בן יאיר, מפקד מצדה.

( 9 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  מענין לסקרנים|4 04.07.15
  למי שיש זמן, סבלנות, סקרנות וכוח אחרי הביקור במצדה שווה להיכנס. חסרונו שדורש תוספת תשלום שגם ככה עושקים אותך על כל פיפס במצדה (קרטיב 10 ש"ח !!!!) אבל למתענינים יש מוזיאון ממוזג היטב (יתרון) ומענין מבחינת המוצגים.
 • משה דרור

  משה דרור
  מרגש, לא פחות מכך|5 13.06.15
  למי שחושש ממוזיאונים ארכיאולוגיים - מוזיאון מצדה בפירוש אינו כזה! המוצגים קמים לתחייה בעזרת המוזיקה והתסכית באוזניות ובסיוע עיצוב החללים והתאורה. האפקט הכולל מרתק, מרגש ומשמעותי לא פחות, ואולי אף יותר, מאשר הביקור על ההר עצמו. הרושם הוא שמרבית המבקרים באתר מדלגים על המוזיאון ו"רצים" לפסגה. ההפסד כולו שלהם.
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  חוויה מרהיבה!|5 07.02.15
  נכנסים למסלול חשוך ומיסתורי עם מדריך, שמסביר על התקופה ומתאר את האווירה במדויק. ההר מתעורר לחיים ואפשר לדמיין את פסלי הברזל נעים כמתואר במדריך. כאילו חוזרים בזמן ועוברים בארמונו של הורדוס, במחנות הרומאים, בבתי הכנסת ובמגורי העבדים. חוויה יוצאת דופן!
 • l9901

  l9901
  מדהים - לא פחות!|5 07.09.13
  חיים שלמים התנהלו כאן על ההר. המוזיאון חושף פיסה אחר פיסה בזהירות, ברגישות ובמקצועיות את חיי היום יום של היושבים במצדה. הכל מוצג באופן חוויתי ומוחשי מאוד. הילדים היו מרותקים להסברים המעניינים וגם אנחנו. קשה היה לנו להתנתק מהמקום ומהזמן בסוף הסיור. מהנה ובלתי נשכח. מומלץ עד מאוד.
 • תניל

  תניל
  מרשים ודרמטי|5 16.12.12
  כל הכבוד למעצבי המוזיאון. הביקור היה חוויה שריתקה את ילדיי הגדולים יותר (10 ומעלה), לא מתאים לדעתי לגילאי גן ותחילת יסודי. גולת הכותרת - החרסים של הגרלת ההתאבדות. כדאי גם לעיין בספר המבקרים ולראות כמה הביקור מוצלח. המחיר (20 ש"ח) שווה בהחלט את התמורה.
 • dafnag

  dafnag
  מוזיאון מצדה מרשים ודרמטי.|5 06.03.10
  ממצאים מעניינים וברורים. גם הילדים (6.5-9) נהנו מאוד (למרות שהשומר הזהיר שילדים בני פחות מ-10 ישתעממו.
 • eliko421

  eliko421
  מצוין|5 03.02.10
  מעביר היטב את חווית החיים על המצדה. המדריך הקולי עובר באופן אוטומוטי בין החדרים, מה שמאפשר לכל אחד (גם לילדים) לקבוע את הקצב הנוח להם. התצוגה נהדרת - מומלץ. לדעתי כדאי לילדים לבקר שם לפני הטיפוס להר, על מנת לדמיין למעלה את מה שראו למטה.
 • danam_20

  danam_20
  המחשת והעצמת החוויה|5 14.12.08
  חלק בלתי נפרד מהביקור באתר שמצליח להמחיש את כל מה שמדמיינים בביקור על ההר עצמו. מקבלים מדריך קולי (קצת ילדותי ומנג'ס) ועוברים בין חדרי התצוגה היפה.
 • ציפורשיר

  ציפורשיר
  מרשים ומרגש|5 03.09.07
  פשוט מרתק ומעניין. הממצאים הארכיאולוגים מדהימים ולא ברור איך לא נחשפו לציבור עד כה, העיצוב מרכזי לחווית הביקור והופך את ההיסטוריה למאוד חיה ומרגשת. ילדים מגיל בר מצווה ומעלה יוכלו למצוא כאן עניין. עם קטנים יותר זה עלול להיות קצת בעייתי.
- 1
עוד אטרקציות