1 הגדל תמונה
בית המשאבות
הועלה על ידי קינדר
2 הגדל תמונה
בריכה לקטנטנים
הועלה על ידי קינדר
3 הגדל תמונה
אשכול ענבים בבוסתן
הועלה על ידי קינדר
4 הגדל תמונה
תמונה באדיבות מנהלת פארק ירושלים
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
עינות תלם (תמונה באדיבות מנהלת פארק ירושלים)
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
חלל יבש בצלע ההר
הועלה על ידי קינדר
7 הגדל תמונה
בריכת אגירה
הועלה על ידי קינדר
8 הגדל תמונה
הניקבה
הועלה על ידי קינדר
 

עינות תלם, עיון תולמא בערבית, נובעים בסמוך לאפיק נחל שורק, היכן שהוא נפגש עם נחל לוז. האיזור נקרא גם עמק הארזים על אף שבעבר גדלו כאן רק ברושים שהיוו את מקור הטעות. במהלך 2006-7 הכשירה רשות הטבע והגנים את המקום למבקרים. עבודות הפיתוח שיבטיחו מצד אחד אריכות ימים לאתר ופיתחו אותו לעילא, פגעו מאידך באותנטיות של המקום ובאלמוניות היחסית שלו. על הטרסה הראשונה המקבלת את פני המבקרים ניטעו עצי בוסתן של רימון, תאנה, תות וגפן. בתוך הבוסתן הוקמה בריכה עגולה לקטנטנים שקולטת מי מעיינות. במקום הוקמה גם פינת משחקים חצובים באבן. המבנה הבולט, שנמצא בסכנת התמוטטות, הוא בית משאבות מתקופת המנדט הבריטי. המבנים האחרים במעלה המדרון הם שרידים לנסיונות ההתיישבות היהודית שהיו כאן במחצית הראשונה של המאה ה-20.

בצמוד למבנה מצד ימין מתגלה בריכת אגירה גדולה, יבשה בקיץ, ומשמאלו בריכת אגירה קטנה יותר עם מים מעופשים שממילא אסורים לרחצה. בקצה השני של הבוסתן מובילות מדרגות חצובות לטרסה הבאה ובה מעיין קטן לשכשוך רגליים וניקבה חשוכה המהווה את מקור המים שלו. בתוך הניקבה, הנמצאת מימין למעיין, אפשר להתקדם עם פנס בשני מסדרונות ההולכים בכיוונים מנוגדים. הקרירות והרטיבות מהנים ונחמד להגיע עד לנקודה בה פורצים המים מהסלע.
איך מגיעים: הבאים מת"א יורדים ימינה במחלף מוצא ומיד פונים שמאלה. בצומת הבאה פונים שמאלה ועוברים מתחת לגשר. כ-200 מטרים אחרי הגשר פונים ימינה, צפונה, לדרך עפר, עם הסימון לשביל ירושלים. שביל ירושלים ממשיך בנתיב להולכי רגל והדרך לרכב ממשיכה ימינה עד שהיא מגיעה לאפיק נחל שורק, שם פונים שמאלה, צפון-מזרח, וממשיכים בצמוד לאפיק. לאחר כ-700 מטרים, כשרואים משמאל מבנים נטושים פונים שמאלה עם הדרך, ומחנים את הרכב בקרבת הבוסתן והשלט הירוק של רשות הטבע והגנים.

( 7 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • peereran

  peereran
  המקום מוזנח מאוד|1 26.01.13
  הגעתי פעם נוספת במסגרת אירוע טו בשבט, והפעם המקום בכלל לא היה קיים, הכל עשבייה ולא ניתן היה להכיר את המקום בכלל ********************** המקום היה מטונף. בתקופה הזאת אין מים. כמו כן לא מצאנו את הנקבה. שווה ביקור קצר רק עם נמצאים באזור
 • goodlife

  goodlife
  התאנים פורחות בעונה זו !|4 16.08.11
  ולכן כדאי לבוא. סיור חביב, לשלב גם עם נחל חלילים ואנדרטת התאומים. אפשר גם טיול אופניים בשביל ירושלים המתאים לכל הרוכבים (משפחות וכו').
 • dafnag

  dafnag
  חביב, קצת יבש בסתיו|3 18.10.08
  כשהמעיינות די יבשים, מעט המים שנותרו מעופשים. הבוסתן חביב (עצי תאנה ורימון, מקום ישיבה בצל). לא מצאנו את הנקבה אליה ניתן להכנס.
 • shamirt

  shamirt
  התאנים... אך איזה תאנים|5 23.08.08
  פינת חמד קרוב כל כך ואם זאת כל כך נטושה (וטוב שכך) הגענו אחרי הטיול בנחל חלילים. טעמנו תאנים מדהימות, רעננו פנינו במי המעיין הסתובבנו וראינו סוף מעולה לטיול מעולה
 • גוטה

  גוטה
  פינת חמד|4 25.02.08
  הניקבה היא אטרקציה לילדים ולמבוגרים. והסביבה מוצלחת לעצירה ופיקניק. אמנם היה יותר יפה לפני שרשות הטבע עשתה סדר אבל עדיין המקום נחמד.
 • danam_20

  danam_20
  מצוין לפיקניק ולחניה קלה|3 21.08.07
  במקום עצמו אין מה לעשות - הבריכה הקטנה מלאה מים מעופשים, ולבריכה הגדולה שממנה נכנסים לנקבה - אי אפשר להכנס, מה גם שאם היה אפשר, אף אחד לא היה רוצה להכנס למה שנראה כמו ביצה טובענית. במקום יש שולחן פיקניק, עצי בוסתן שניטעו לא מזמן ואפשר בהחלט לעצור לארוחת בוקר בשקט. מה שכן, גולת הכותרת של המקום, שרק בשבילה היה שווה להגיע - עצי תאנים ענקיים שעל כל אחד מהן תלויות תאנים מתוקות מדבש שרק מחכות שיבואו לקטוף אותן....
 • batami

  batami
  התיישבות יהודית לפני כמאה שנה|4 02.08.07
  המקום כמעט ואינו מטויל למרות סמיכותו לישובי הסביבה. כדאי לטייל בזהירות במבנה ההרוס, במעיינות בחצר המבנה ובפרדס הסמוך ובנחל חלילים ונחל לוז הסמוכים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות