דריג'את - המערה שבהר

מומלץ מפה
9.3
 

ג'אבר אבו חמאד הוא בן הכפר הפלאחי דריג'את הנמצא למרגלות הר עמשא, בשולי בקעת ערד. לעומת האוכלוסיה הבדואית בכפרים שמסביב, תושבי דריג'את אינם נוודים במקורם אלא חקלאים, מעבדי אדמות, שהגיעו מדרום הר חברון לצפון הנגב באמצע המאה ה-19. כשהגיעו חצבו מערות למגורים, כפי שעשו במקום ממנו באו, ומערות מסוג זה נשארו עד היום. ג'אבר, שף-קונדיטור באחד ממלונות ים המלח, פותח את ביתו בפני מבקרים ומזמין את אורחיו לסיור בכפר, מהמערות למעלה ועד לחדר האירוח במורד הכפר, במהלכו מספר ג'אבר, בחן והומור, ולא פחות מהם במהירות דיבור אסטרונומית, אודות ההיסטוריה של הכפר ומצבו כיום. במהלך הדברים משלב ג'אבר סיפורים מתוך חוויותיו האישיות במערה ואנקדוטות מתהליך השתלבות הכפר ותושביו בעולם המודרני. אגב, הכפר יושב ממש על דרך רומית עתיקה מהמאה ה-3 שחצובים בה מדרגות עתיקות - דרג'את בערבית.

לאורחים מוגש כיבוד קל של תה וקפה ופיתות חמות הישר מהטאבון. בדיוואן המשפחתי אפשר להזמין, בתיאום מראש, ארוחות כפריות שמכינות אשתו ובנותיו של ג'אבר וכן נמכרים שמן זית, לבנה שנעשית מדי אביב מחלב עזים, ותבלינים.

( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  לינה במערה|3 04.11.17
  ישנו במערה על מזרונים והזמנו גם ארוחת ערב ובוקר. הביקור במקום מעניין וגם הלינה במערה. התנאים של הלינה לא טובים - אין מקלחות. הארוחות -סביר בלבד.
 • s_ka

  s_ka
  מעניין ושווה ביקור|5 09.03.14
  היינו עם שני ילדים בני 6 שנהנו מאוד מהביקור. החשיפה לאורח החיים בעבר ובהווה מעניינת וחשובה. מפעילה את הדמיון של הילדים ותורמת למבוגרים. מדהים לגלות שהמקום עדיין לא מחובר לתשתיות חשמל ומים חוברו רק לא מזמן ובאופן חלקי ולא ברור למה (המחצב ליד מחוברת לכל התשתיות מזמן). שווה ומעניין.
 • tamir1981

  tamir1981
  איחור נדיר חוויה מעניינת|5 30.10.13
  ביקרנו במקום קבוצה קטנה של אנשים וזכינו לאירוח מדהים. הכפר עצמו אינו "כפר בדואי" (במיוחד כמו שמוצג בתמונות האתר) אלא מקום נאה ומפותח. חוויה מעניינת ומומלצת מאוד.
 • 5782מ

  5782מ
  אופטימי ומעורר השראה|5 02.04.13
  סיפור מדהים על אנשים יצירתיים שמחברים בין שורשים ומנהגים לבין קידמה ובניית העתיד. הכל בשיתוף פעולה בחריצות ובחכמה. חוויה מהנה ומלמדת על חיים ועל דרך. בקשר לאוכל: כל מה שלא נכתוב לא יתאר את החוויה. כל כך טעים, ועשיר ומכל הלב. ראוי גם לכוכב השישי!
 • chatool

  chatool
  שווה|4 12.12.10
  הגענו קבוצה של כעשר משפחות לביקור שכלל סיור וארוחת ערב. מצטרפת למדרגים הקודמים. שווה ביקור!
 • nadavbloch

  nadavbloch
  חוויה מיוחדת|5 23.05.10
  היינו קבוצה מערד (עם שני אורחים מחו"ל) שכללה ילדים בגילאים 10 - 15. קיבלנו הסבר בדיוואן (חדר אורחים) מבחורה נחמדה בשם אמל שסיפרה על היחודיות של תושבי הכפר שאינם בדווים, אלא פלאחים שהיגיעו מדרום הר חברון במאה ה- 19. אלו לקחו אחריות על גורלם וכנגד כל כוחות הבירוקרטיה קידמו את כפרם שלא כמו שאר המתיישבים באזור. בהמשך סיירנו בכפר למערה בה חיו ראשוני הכפר. אח"כ אכלנו בדיוואן ארוחה מלאה הכוללת בשר עוף, מגלובה (אורז עם ירקות), מגוון סלטים ואפילו צ'יפס. לטובת צמחונים פוטנציאלים מפרידים את הבשר משאר המנות. מקנחים בתה ובקלווה. שרותים נקיים מאד. על הסיור והארוחה שלמנו 78 ש"ח לאדם, בהחלט שווה את החוויה.
 • yoavbp

  yoavbp
  הצצה לחיים אחרים|4 19.05.10
  ביקרנו בערב חג השבועות קבוצת חברים המונה 40 איש (מבוגרים וילדים בגילאים 5-7 בעיקר). הסיור במקום כלל תצפית על הכפר, ביקור במערה שבהר כולל ארוחת ניגובים (פיתות שנאפו במקום, לבנה, שמן, סילאן, חמאה, זעתר) וביקור בדיוואן - כולל קפה ותה ובשביל הקצב- ניגון על דרבוקות. בכל מקום זכינו להסברים מהמארח -בן משפחת חמאד -על הכפר, על יושביו הפלאחים ועוד. הכל נעשה באדיבות, בחן ובהומור הצצה לחיים אחרים- לנו ולילדינו -דור הפייסבוק שמקבל את פלאי הטכנולוגיה כמובן מאליו ומגלה שיש מקומות בארץ בהם יש חיים אחרים. חוויה מעניינת. המחיר ? שווה לכל נפש. 35 ש"ח למבוגר ו-20 לילד.
 • ocp

  ocp
  מעניין|4 22.12.09
  סיפור חייו של המארח מרתק והוא מגיש אותו בחן רב. האוכל נחמד ומוגש בנדיבות.
 • איילתוניסים

  איילתוניסים
  נראה יותר מאשר במציאות|3 13.10.09
  הביקור היה חינני ולא יותר מזה. את הפיתה אופים בבית, ומהר רצים לבית הבוץ, כאילו שם נאפתה, מבקרים במערה אחת ושם מקבלים תה, קפה, והסבר קצר (ומעניין) על תולדות היישוב...האמת, שבאתר ובהמלצות כאן, היה נראה שזה הרבה יותר מעניין ממה שפגשנו במציאות. עדיין, שווה ביקור...רק אם אתם על הדרך...
 • dornaveh

  dornaveh
  חוויה מעיינית ומפתיעה|4 10.09.09
  מדובר בכפר שיושביו אינם בדואים. ערכנו סיור בכפר בליווי בחורה מקומית צעירה ונחמדה. מעניין במיוחד המתחם במערה. יתכן וסיור עם ג'אבר אבו חאמד היה משפר את הביקור. בכל זאת, שווה ביקור.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שביל הסלטשביל הסלט מומלץ מפה9.5אורי אלון הוא אגרונום, חקלאי ואלוף הארץ בהפרחת יוני דואר. הטיול המודרך שהוא מוביל בחבל הבשור, בין נופי טבע לנופי חקלאות מתקדמת, משלב את כל אהבותיו המקצועיות ואת תחביביו. תחילת הטיול היא בשדות הפלחה ב"דרך השדות", משם עוברים המטיילים לחממות פרטיות בהן אפשר לראות ולטעום תותים מעופפים שהם תותי שדה שגדלים באדניות מוגבהות ובחממה הם מודברים בהדברה ביולוגית ללא שימוש בחומרי ריסוס. בהמשך נכנסים המטיילים לחממות בהן מגדלים עגבניות שרי, עוצרים ליד מכוורות של דבורי בומבוס שהחקלאים נעזרים בהם למטרות האבקה, וממשיכים לפרדס של תפוזים סיניים ותפוזי דם המתפקעים מעסיס אדמדם. בכל אחת מהתחנות במסלול ישנה הפעלה, טעימה או הסבר ובסוף הסיור מגיעים המטיילים לחצר משקו של אלון. שם מפריחים הילדים והמבוגרים יוני דואר כשלכל אחת מהן מוצמדת משאלה קטנה של השולח. במשק של אורי ושולי אלון גדלות לצד שובכי היונים ערוגות תבלין מהם מכינים ביחד לקינוח היום רוטב פסטו שמלווה את הפיתות שנאפות גם הן במקום ומתובלות בסיפורים ואגדות. הסיורים נערכים כשלוש שעות, מתואמים בתיאום מראש ומתאימים לכל הגילאים.קרא עוד


עוד אטרקציות