תרומה לקהילה

* בית מאני כבר אינו פתוח לקהל. בנק לאומי פתח משרדים בתוך מבנה השימור *

כשבנק לאומי קיבל אישור להקים בניין משרדים רב קומות ברחוב יהודה הלוי, נדרש ממנו לקחת תחת חסותו את האחריות לשימור ושיחזור בית מאני הנמצא על מגרש סמוך. בית מאני שהוקם בשנת 1910 עבר כמה גלגולים וידיים ובשנת 1930 נמכר לשופט יצחק מלכיאל מאני. אף שמאני לא היה בעליו המקורי של הבית, הבית קיבל את שמו, כנראה בגלל ייחוסו, השופט היהודי הראשון בבית הדין העליון הבריטי בארץ ישראל. הבית היפה ששוחזר בקפדנות, הוא קרן אור נוסטלגית ומרהיבה הבולטת עוד יותר על רקע מגדלי הפאר ובנייני המשרדים המודרניים השכנים.
בבית נפתח ביוני 2008 מרכז מבקרים המציג פריטים שהיו חלק מהנוף הבנקאי בתחילת המאה ה-20: שחזור של סניף בנק לאומי הראשון ביפו (1903), בימים שעוד נקרא בנק אנגלו פלשתינה, שחזור שטרות כסף שהונפקו על ידי הבנק לאורך השנים, מכונות חישוב, חשבוניות, כרזות, תלבושת טלר ועוד. בחדר תצוגה סמוך מוקרנת מצגת קצרה המספרת את סיפורו של הבנק, מייסודו על ידי חוזה המדינה תאודור הרצל ועד היום. לצד התיעוד ההיסטורי המוגש בענייניות ובקצרה, לו הוקצו שני חדרים, שאר חלל הבית המתפרס על פני שתי קומות, מוקדש לתערוכות מתחלפות הזוכות לחללי תצוגה נעימים ומאירי עיניים שבהחלט מכבדים את האמנות והאמנים המציגים בהם.
מרכז המבקרים הוא חלק ממפעל תרומה לקהילה של בנק לאומי וככזה הכניסה אליו ללא תשלום. צוות דיילות אדיב נמצא כל שעות הפעילות במקום וישמח לעזור בדברי הסבר, אם כי אפשר להסתדר היטב גם באופן עצמאי.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • dafnag

  dafnag
  חצי שעה קסומה|4 18.04.13
  הבית מקסים (מבחוץ וגם מבפנים) וגם התערוכה טובה. מקרה קלאסי של יופי ואופי.
 • michalstahl2

  michalstahl2
  מבנה מקסים|4 27.12.11
  כיף קצר וטוב
 • goodlife

  goodlife
  פינת חמד|5 15.10.10
  מוזיאון נחמד. יש בו אוסף ציורים קטן של ציירים ישראלים חשובים כמו גרבוז, רייזמן, גרשוני, רות שלוס, רפי לביא ועוד'.. יש גם הקרנת סרט מרשים הסבר על הבנק בחדר משוחזר. נהנינו מהמבנה היפה. חצי שעה של קורת רוח.
 • danam_20

  danam_20
  בנק זו לא מילה גסה|4 12.10.09
  מה זה חשוב שהבנק היה מחויב לשימור ולא עשה זאת מטעמי נתינה נטו - החשוב הוא שהשימור בוצע וכעת יש מבנה יפהפה ובו מוזיאון ומשכן לאמנות ללא תשלום בכניסה. כן ירבו! דיילות לא ראינו אבל באמת שאין בעיה להסתדר לבד.
 • גוטה

  גוטה
  תרבות באמצע היום|5 01.01.09
  הבניין משומר לתפארת. התצוגה על תולדות בנק לאומי אומנם קטנה אבל הסיבוב בשתי קומותיו של הבית בליווי עבודות אמנות הוא אי של תרבות בלב הכרך. ועוד ללא תשלום. עכשיו יש תערוכה עם רעיון מעניין שבה מציגים אומנים ידועי שם לצד אומנים אנונימיים, ליד הציורים והצילומים לא מופיעים שמות כדי שהמבקר, או הקונה הפוטנציאלי, יבחר את היצירה שהוא אוהב ללא קשר למי שעומד מאחוריה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


עוד אטרקציות