גן לאומי הרודיון

מומלץ מפה
9.5
1 הגדל תמונה
מבט בתקוע
הועלה על ידי briza
2 הגדל תמונה
האמפי
הועלה על ידי briza
3 הגדל תמונה
קבר הורדוס
הועלה על ידי briza
4 הגדל תמונה
בור המים המשני
הועלה על ידי briza
5 הגדל תמונה
בור המים המרכזי
הועלה על ידי briza
6 הגדל תמונה
מבט מתוך המרחצאות
הועלה על ידי briza
7 הגדל תמונה
בתוך לוע החרוט
הועלה על ידי briza
 

ההר הקטום של הורדוס

על גבול המדבר, כ-13 ק"מ בלבד מירושלים, נישא הר ההרודיון כמעין גל-עד מהודר להורדוס ולמפעלי הבנייה שלו. צורתו, שהפכה כבר לסמל המסחרי שלו, היא צורת חרוט קטום, דומה לתל געשי, שנוצרה מתוספת מלאכותית של עפר ואבנים להר הטבעי. מההר, בכמה נקודות תצפית שונות, נשקפת תצפית על כל מה שאפשר לראות בסביבה: מדבר יהודה, היישובים תקוע, נוקדים וכפרי הבדואים במרחב זעתרה, נחל תקוע, בית לחם ושכונות הרי ירושלים מגילה ועד הר הזיתים.

עם ההגעה לראש ההר נגלה מה שלא נראה קודם כלל. בתוך הלוע המלאכותית של ההר מחופרים שרידי מבצר עגול בו הוקם ארמון הקיץ של הורדוס. חומה כפולה הקיפה את המבצר, מתוך ארבעת מגדליו העגולים השתמר יפה המגדל המזרחי שהגיע לגובה 40 מטרים ובלט בסביבתו. בתוך תחומי המבצר שרידי בית מרחץ, טיילת עמודים וכן טרקלין אירוח רומי. הטרקלין עשה הסבה לבית כנסת בזמן שהמורדים היהודיים של שלהי בית שני הגיעו לכאן. הם היו אלה שהפכו את המקום לאחד מהמעוזים האחרונים ששרדו את המאבק מול הרומאים, גם אחרי חורבן הבית בירושלים. הם גם הקימו שני מקוואות שנראים היטב בתוך המבצר והם אלה שחצבו מחילות בסלע שקישרו בין בורות המים מימי הורדוס. אל המחילות נכנסים מתוך המבצר ומגלים מחילות מסתור נוספות מימי בר-כוכבא, כ-60 שנים אחרי המרד הגדול. סלע הקירטון הרך נוצל לחציבת מחילות מסתור שאפשרו גם גישה למקורות המים מתוך היישוב. אולי נחצבו המחילות כדי לאפשר גיחות התקפה שיפתיעו את הרומאים הצרים על ההר. בכל מקרה, התחכומים ההנדסיים לא עזרו והרודיון עילית נפלה בשני המרידות. מתוך אחד מבורות המים המטוייחים יוצאים מבטן האדמה אל החוץ, עומדים על מדרון ההר, מציצים מלמעלה על התיאטרון שהתגלה כאן, וחוזרים עם השביל אל שער הכניסה.
תגלית הקבר
בשנת 2007 גילה פרופסור אהוד נצר, לאחר כ-35 שנות חפירה בהורדיון, את אחת מתגליות הארכיאולוגיה המדוברות ביותר אצלנו בשנים האחרונות. על המדרון, בין המבצר למעלה לממצאים למטה, התגלה מתחם קבורה גדול עם במה מכובדת ושברים של שלושה ארונות קבורה. ההערכה המקובלת, המתאימה לדברי יוספוס פלביוס שטוען בספרו שהורדוס נקבר בהרודיון, היא שמדובר בקבר הורדוס עצמו, יחד עם אחת מנשותיו ואחד מבניו. ארון הקבורה המשוחזר אינו מוצג באתר אלא יוצג במוזיאון ישראל, אך שרידי מתחם הקבר עומדים שם ואפשר להתרשם מעוצמתם אם עוקבים אחר השביל המשולט היוצא מהדרך העולה לראש ההר. באוקטובר 2010, בזמן שהוביל משלחת חפירה נוספת בהרודיון, נפל פרופסור אהוד נצר, נחבל בראשו, ומת כעבור כמה ימים בבית החולים. התסריט הטראגי הזה כאילו נלקח מסרט דרמה בו הגיבור מוצא את מותו במקום שהיה פרוייקט חייו. אהוד נצר היה מהארכיאולוגים הבולטים והשקדנים שידעה ישראל. ב-2012 נחנכה באתר מבואה חדשה. במבואה אפשר לראות סרט הנותן רקע טוב על חייו של הורדוס ולהתרשם מדגם ענק של קבר הורדוס שמדמה כיצד נראה כשהיה שלם.

בהרודיון תחתית, למרגלות ההר, תמצאו שרידי בריכה רומית ענקית שהיתה חלק מגן רומי עתיק ועתיר תענוגות. במרכזה מבנה עגול שכנראה, בדומה לבריכות בבתי מלון בימינו, היה מעין אי למזון ומשקאות בתוך הבריכה. מסביב נמצאים שרידים של בית מרחץ, נעול בדרך כלל, ומתחמים בהם גרו נזירים שישבו במקום בתקופה הביזנטית.

איך מגיעים: כביש טוב מוביל מפאתיה הדרומיים של ירושלים אל ההרודיון בנסיעה של 10 דק' בלבד - נוסעים דרומה על דרך חברון, אחרי רמת רחל וממש לפני מנזר מר אליאס, פונים שמאלה, מזרחה, לשדרות שמואל מאיר, ובכיכר שמאלה לכביש 398. עוברים מחסום צה"לי וממשיכים להתפתל עם הכביש. לאחר כמה דקות נסיעה פונים בכיכר שמאלה עם השילוט להרודיון. אם לא הספקתם להצטייד במים, בחניון הכניסה יש ברזייה עם מים קרים קרים, מומלץ. בכל יום שישי ושבת בשעה 12:00 מתקיים באתר סיור מודרך בן כשעתיים, ללא תוספת תשלום לדמי הכניסה לאתר. כדאי להתעדכן אודות קיומו של הסיור במוקד 3639* של רשות הטבע והגנים.

( 12 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • drorte

  drorte
  ההרודיון מתחדש|4 12.01.14
  נחמד לבקר בחורף. צריך לשים לב שיש חפירות ושיפצים באתר. לנשל, החדר של הורדוס מעל האמפי לא כל כך זמין והכי חשוב - כדאי לברר מראש מתי המנהרות פתוחות משתי הכניסות
 • dafnag

  dafnag
  מרשים והיסטורי|5 24.09.13
  סרטון קצר (10 דקות) המוצג בעמדת התשלום מספר על הורדוס. הצטרפנו לסיור. היה עמוס באנשים (חו"המ) והמיקרופון עבד לסירוגין. אבל ההסבר היה מעניין. הסיור הביא אותנו להצגה "הורדוס - חיים שכאלה". הצגה מקסימה, מצחיקה (גם מבוגרים) ומלמדת (צעירים). הסיור המשיך אחרי ההצגה והוביל אותנו בירידה דרך מנהרות המורדים במרד בר כוכבא דרך בורות המים של הורדוס. שביל גישה קצר מוביל דרך התיאטרון אל יסודות הקבר של הורדוס (חזרה באותו שביל). יצאנו אחרי שלוש שעות מעניינות מאד. האתר אינו מכיל גישה לעיר התחתית (אבל רואים אותה מלמעלה). אחר הצהריים בסוכות היתה רוח חזקה מאד (כדאי להביא עליונית). הילדים מילאו חוברת "פקח צעיר".
 • eliko421

  eliko421
  מקסים, לא מוערך דיו|5 25.04.11
  עוד אחת מיצירות המופת של הורדוס (הקרויה על שמו). ניתן לראות בבירור כיצד חיו בתקופה ההיא ורק לחשוב איך בונים תל, במקום שבו היתה אדמה שטוחה. הרבה הסטוריה וסיפורים שמסעירים את הדמיון. בגלל המקום (שטחים) רוב עמישראל לא מבקר שם וחבל.
 • yoavbp

  yoavbp
  הורדוס תעשה לי וילה !|4 21.04.11
  ביקרנו בהרודיון בחוה"מ פסח ונהנינו מהדרכה מרתקת במס' נקודות באתר כולל הצגה:"חיים כאלה" עם הורדוס שלימדה את הילדים והמבוגרים אודות חייו של הורדוס ואודות המקום בצורה משעשעת ביותר. אין אלא להתפעם מעוד יצירה אדריכלית של הורדוס ובייחוד ממערכת המחילות התת קרקעית שיורדת עמוק עמוק לבטן האדמה.
 • goodlife

  goodlife
  אתר מרתק ומענין|5 03.01.11
  אתר מרתק ומעניין הצופן בחובו סיפורים מסעירים מההיסטוריה היהודית עם אפשרות "לגעת" בהם. אבל...ויש אבל גדול לביקןר - חובה לעשותו עם מדריך השולט ברזי המקום וצפונותיו. אחרת מחמיצים המון. אנחנו הגענו בקבוצה וקיבלנו הדרכה ממורה דרך שהוא גם ארכיאולוג - היה מאלף !
 • ocp

  ocp
  מעניין וחשוב|5 22.04.10
  האתר מרשים ומעניין אבל ההדרכה לא הרשימה, בלשון המעטה- הייתה שיטחית ומדי פעם אפילו שגויה, וחבל. כדאי לקרוא קצת על הורדוס, מקומו בהיסטוריה של ישראל והמבנים שלו לפני שמגיעים
 • shamirt

  shamirt
  חובה!!!|5 16.01.10
  הורדוס, אחד מהשליטים המושמצים ביותר בהסטוריה של עמנו, ברם, אין להתכחש לתרומתו הארכיטקטית. התל הזה מדגים באופן יוצא דופן עד כמה הורדוס בנה. מומלץ מאוד להשתתף בסיור המודרך. אני הגעתי דרך עמק האלה וגוש עציון מוף משגע. אגב באזור יש את מערת חריטון, המערה הגדולה ביותר בארץ
 • dove2

  dove2
  קבר הורדוס|5 11.10.09
  השרידים של קבר הורדוס נחשפו רק לאחרונה, האתר מרשים ביותר ומלמד רבות אודות הורדוס, מאוד מומלץ להשתתף בהדרכה, המדריך שלנו היה מצויין וגילה בקיאות רבה, הנוף מדהים, אפשר להגיע מ- הר חומה.
 • briza

  briza
  מרתק - מהטובים מסוגו|5 04.07.09
  הנוף מהמם 360 מעלות. ההסטוריה מרתקת (רצוי הדרכה), הממצאים מרשימים ומעניינים, כולל קבר הורדוס והאמפי שנחשפו רק לאחרונה. מערכת מים ומחילות תת קרקעית מרשימה - מה צריך עוד? חבל שדף ההסבר עודכן לאחרונה ב 1998 (למרות שהודפס לאחרונה ב 2007!) לתשומת לב הרשות. הטלפון במקום לבירור הדרכות 057-7761143.
 • דרור וינוגרד

  דרור וינוגרד
  אתר מדהים|5 24.05.09
  בכל שבת בשעה 12:00 (ואולי לא רק בשבת) מתחילה הדרכה בת כשעתיים. היינו בשבת ה-16/5/2009 ונהנינו ממדריכה מצוינת ובקיאה להפליא. ההדרכה אינה כרוכה בתוספת תשלום מעבר לכניסה לאתר. מומלץ ביותר!
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


מוזיאון השומרוני הטובמוזיאון השומרוני הטוב מומלץ מפה8.5בצד הדרך העתיקה שעלתה מבקעת הירדן וים המלח לירושלים, סמוך לכביש מספר 1, נפתח ב-2010 מוזיאון פסיפסים מושקע ומעניין. לאזרח הישראלי הסיבה האמיתית להגיע למוזיאון, היא ההזדמנות לראות ממצאים ממקומות שכנראה לא יגיע אליהם בטיוליו בארץ - מיהודה, שומרון ורצועת עזה. אצל הצליין יופעלו הרגשות הדתיים וכל תייר אחר יוכל להנות ממבחר נאה של ארכיאולוגיה. לצד המבחר המגוון של פסיפסים צבעוניים, שרובם המוחלט הוא מקורי, הבעיה היא בחוסר במידע סביב המוצגים. המוצגים קיבלו שלט קטן עם כותרת שמסבירה מה ומאיפה נלקח המוצג. התייחסות לתקופה, או כל מידע או הקשר אחר - חסר ולכן כדאי לבקש חוברת מידע בכניסה לאתר. המוזיאון מתפרס על שטח בחוץ, שהוא אתר ארכיאולוגי בפני עצמו, ובתוך מבנה מוארך של חללי תצוגה. בחוץ בולטת רצפת הפסיפס השלמה מבית הכנסת של עזה הקדומה ובורות מים קדומים מכל התקופות. לצדם תופסים מקום של כבוד שרידי אכסניית השומרוני הטוב, והכנסייה שלה, ששירתו עולי רגל נוצריים החל מהתקופה הביזנטית והלאה. בתוך המבנה, שחציו שקוף וחציו בנוי אבן על בסיס מבנה משטרה מנדטורי, מרגש לראות סמלים יהודיים מבתי כנסת עתיקים וכתובות בעקרא עוד
עוד אטרקציות