מעלה עקרבים יורד ב-18 פיתולים חדים את מורדות רכס חצרה, בשולי המכתש הקטן, הישר אל בקעת נחל צין. בתקופה הרומית, אם רצית להגיע מצפון הערבה לים התיכון, דרך הר הנגב, היית צריך לעבור את מעלה צפיר שהוא למעשה מעלה עקרבים הקדום וסעיף של דרך הבשמים הנבטית. בתקופת המנדט הבריטי אם רצית להגיע לאילת היית חייב לנסוע דרך מעלה עקרבים המפותל. תחילה, כשהוקם ב-1927, לא היה סלול אך אחר כך, עם קום המדינה וכיבוש אילת-אום רשרש נסלל הכביש בעבודה עברית מאומצת, אך במהרה איבד את הבכורה לכביש 40 שנסלל בסוף שנות ה-1950, והפך להיות הדרך הראשית לאילת. המעלה נקשר עם אירוע טרגי שאירע ב-1954 כשמחבלים מירדן השתלטו בראש המעלה על אוטובוס שחזר מאילת וטבחו ב-11 מנוסעיו.

במצפה עקרבים, הנמצא בראש המעלה, מעל אנדרטה לזכר פיגוע הטרור, וממול אנדרטה לציון הכשרת הכביש על ידי חיל ההנדסה ב-1950, אפשר לצפות על בקעת צין, צפון הערבה, הרי אדום והרי הנגב המרכזי. יש במקום שלט הסבר על הדרך החדשה והעתיקה וכן תרשימים עם מפות כדי להבין מה רואים מהתצפית.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  אוי אלוהים..|5 24.05.15
  איזו דרך! איזה נופים איזה פחד. נסעתי לשני הכיוונים וכשעליתי בקושי נשמתי מרוב מתח. הנופים נפרשים נהדרים מעוררי השתאות. שווה את המאמץ.
 • peereran

  peereran
  אחת הדרכים המדהימות במדינה|5 08.04.15
  מסלול מדהים מאוד, כמו שצויין רצוי לעשות אותו בירידה ולא בעליה. באמצע הדרך ישנה תצפית מדהימה כמובן שעדיף להגיע ביום עם ראות טובה
 • dafnag

  dafnag
  נוף יפה|5 20.03.14
  הדרך צרה אך נראה שהיא מתוחזקת באופן סביר. הנוף יפה מהפיתולים. התצפית מאפשרת להעריך את מעלה עקרבים הרומי.
 • גוטי

  גוטי
  נוף יפה|5 03.11.13
  גם מהתצפית וגם מהדרך עצמה נשקף נוף מדברי יפהפה.
 • goodlife

  goodlife
  נסיעה מיוחדת|5 28.12.09
  הכיוון הרצוי לדרך - לבוא מלמלה מכיוון דימונה/המכתש הגדול. לקחת את הזמן. לאט לאט. לרדת ולהתענג על הדרך, על עיקוליה ובמיוחד על הסרפנטינות. בחורף/אביב הכי טוב לבוא. התצפית מרשימה מאוד וחובה להיות עם מפה ע"מ להבין את כל מה שרואים. לשלב עם ביקור במכתש הגדול (לפני) ונחל צין (עין צין, עין עקרבים) בהמשך.
 • danam_20

  danam_20
  אתנחתא |5 19.04.09
  הזדמנות לעצור בצד הדרך ולהשתחרר מהמתח של הפיתולים....יש שלט הסבר על הדרך החדשה והעתיקה וכן תרשימים עם מפות התמצאות באזור.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מרכז מבקרים רמוןמרכז מבקרים רמון מומלץ מפה9.1מרכז המבקרים החדש במצפה רמון עוסק בשני נושאים עיקריים. האחד הוא הנצחתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון. השני הוא מכתש רמון. הביקור באתר המשודרג אורך כשעה ומתנהל תוך כדי מעבר בארבעה חללים שבהם מוקרנים סרטים בתזמון אוטומטי. בראשון סרטון קצר המקבץ אירועים בחייו של אילן רמון. בחלל האודיטוריום, אליו עוברים מיד אחר כך, מוקרן סרט ארוך ומדמיע, עם סוף עוצמתי במיוחד, על משימתו האחרונה של רמון במעבורת החלל קולומביה. מרגשות במיוחד הן שיחות הוידאו בין רמון ומשפחתו, שהתקיימו תוך כדי השהייה שלו בחלל, ושולבו בסרט. האולם השלישי עוסק במכתש. מודלים להפעלה עצמית ממחישים את תופעות הטבע של בלייה וקימוט שכבות הסלע, התפרצות געשית ומאובנים אבל שיא הביקור הוא במיצג התלת ממדי שבמרכז האולם. המיצג מסביר באופן ברור ומרהיב את מה שאלפים לא הצליחו להסביר היטב קודם – איך נוצר מכתש. כרקע, מסופר לצופים גם כיצד נוצר כדור הארץ ומהם התקופות הגיאולוגיות החשובות שעבר הכדור. פטנט ישראלי מיושם כאן בהצלחה יתרה ומאפשר את הצגת הסרט על גבי מסך גמיש ודינאמי, שמושתת על חמישים בוכנות, ומעניק את הממד השלישי. בחלל האחרון מוקרן סרקרא עוד


עוד אטרקציות