מעלה עקרבים יורד ב-18 פיתולים חדים את מורדות רכס חצרה, בשולי המכתש הקטן, הישר אל בקעת נחל צין. בתקופה הרומית, אם רצית להגיע מצפון הערבה לים התיכון, דרך הר הנגב, היית צריך לעבור את מעלה צפיר שהוא למעשה מעלה עקרבים הקדום וסעיף של דרך הבשמים הנבטית. בתקופת המנדט הבריטי אם רצית להגיע לאילת היית חייב לנסוע דרך מעלה עקרבים המפותל. תחילה, כשהוקם ב-1927, לא היה סלול אך אחר כך, עם קום המדינה וכיבוש אילת-אום רשרש נסלל הכביש בעבודה עברית מאומצת, אך במהרה איבד את הבכורה לכביש 40 שנסלל בסוף שנות ה-1950, והפך להיות הדרך הראשית לאילת. המעלה נקשר עם אירוע טרגי שאירע ב-1954 כשמחבלים מירדן השתלטו בראש המעלה על אוטובוס שחזר מאילת וטבחו ב-11 מנוסעיו.

במצפה עקרבים, הנמצא בראש המעלה, מעל אנדרטה לזכר פיגוע הטרור, וממול אנדרטה לציון הכשרת הכביש על ידי חיל ההנדסה ב-1950, אפשר לצפות על בקעת צין, צפון הערבה, הרי אדום והרי הנגב המרכזי. יש במקום שלט הסבר על הדרך החדשה והעתיקה וכן תרשימים עם מפות כדי להבין מה רואים מהתצפית.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  אוי אלוהים..|5 24.05.15
  איזו דרך! איזה נופים איזה פחד. נסעתי לשני הכיוונים וכשעליתי בקושי נשמתי מרוב מתח. הנופים נפרשים נהדרים מעוררי השתאות. שווה את המאמץ.
 • peereran

  peereran
  אחת הדרכים המדהימות במדינה|5 08.04.15
  מסלול מדהים מאוד, כמו שצויין רצוי לעשות אותו בירידה ולא בעליה. באמצע הדרך ישנה תצפית מדהימה כמובן שעדיף להגיע ביום עם ראות טובה
 • dafnag

  dafnag
  נוף יפה|5 20.03.14
  הדרך צרה אך נראה שהיא מתוחזקת באופן סביר. הנוף יפה מהפיתולים. התצפית מאפשרת להעריך את מעלה עקרבים הרומי.
 • גוטי

  גוטי
  נוף יפה|5 03.11.13
  גם מהתצפית וגם מהדרך עצמה נשקף נוף מדברי יפהפה.
 • goodlife

  goodlife
  נסיעה מיוחדת|5 28.12.09
  הכיוון הרצוי לדרך - לבוא מלמלה מכיוון דימונה/המכתש הגדול. לקחת את הזמן. לאט לאט. לרדת ולהתענג על הדרך, על עיקוליה ובמיוחד על הסרפנטינות. בחורף/אביב הכי טוב לבוא. התצפית מרשימה מאוד וחובה להיות עם מפה ע"מ להבין את כל מה שרואים. לשלב עם ביקור במכתש הגדול (לפני) ונחל צין (עין צין, עין עקרבים) בהמשך.
 • danam_20

  danam_20
  אתנחתא |5 19.04.09
  הזדמנות לעצור בצד הדרך ולהשתחרר מהמתח של הפיתולים....יש שלט הסבר על הדרך החדשה והעתיקה וכן תרשימים עם מפות התמצאות באזור.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שביל הסלטשביל הסלט מומלץ מפה9.5אורי אלון הוא אגרונום, חקלאי ואלוף הארץ בהפרחת יוני דואר. הטיול המודרך שהוא מוביל בחבל הבשור, בין נופי טבע לנופי חקלאות מתקדמת, משלב את כל אהבותיו המקצועיות ואת תחביביו. תחילת הטיול היא בשדות הפלחה ב"דרך השדות", משם עוברים המטיילים לחממות פרטיות בהן אפשר לראות ולטעום תותים מעופפים שהם תותי שדה שגדלים באדניות מוגבהות ובחממה הם מודברים בהדברה ביולוגית ללא שימוש בחומרי ריסוס. בהמשך נכנסים המטיילים לחממות בהן מגדלים עגבניות שרי, עוצרים ליד מכוורות של דבורי בומבוס שהחקלאים נעזרים בהם למטרות האבקה, וממשיכים לפרדס של תפוזים סיניים ותפוזי דם המתפקעים מעסיס אדמדם. בכל אחת מהתחנות במסלול ישנה הפעלה, טעימה או הסבר ובסוף הסיור מגיעים המטיילים לחצר משקו של אלון. שם מפריחים הילדים והמבוגרים יוני דואר כשלכל אחת מהן מוצמדת משאלה קטנה של השולח. במשק של אורי ושולי אלון גדלות לצד שובכי היונים ערוגות תבלין מהם מכינים ביחד לקינוח היום רוטב פסטו שמלווה את הפיתות שנאפות גם הן במקום ומתובלות בסיפורים ואגדות. הסיורים נערכים כשלוש שעות, מתואמים בתיאום מראש ומתאימים לכל הגילאים.קרא עוד


אובר ישראל - כדורים פורחיםאובר ישראל - כדורים פורחים מומלץ מפה9.5יש דרכים רבות לראות את הארץ, ודרך אחת אינה דומה לאחרת, מקום בו היית עשרות פעמים יכול להיות פתאום שונה לגמרי כאשר נקודת המבט משתנה. אין נקודת מבט יחודית יותר, מרתקת יותר ונפלאה יותר מאשר מעוף הציפור. אנו רגילים לראות את הארץ ממטוסים כאשר הנוף חולף במהירות, החלון קטן והאוויר דחוס, החוויה ב-over israel אינה דומה לזה בשום דרך. הכדור הפורח משתלב באוויר הארץ ואינו חותך אותו, התצפית רחבה ללא חלונות וללא גבולות, האוויר קליל ומלטף. השמש כבר עולה אל מעבר לאופק מאירה את המרחבים, זה הזמן להנות מתחושת מרחב אין סופית שהכדור הפורח מעניק, תחושה שאינה דומה לשום דבר אחר. חברת over israel מציע חוויה יחודית שבמרכזה טיסה בכדור פורח, חווית הטיסה שונה לגמרי ממה שאתם מכירים, כאשר אנחנו כל כך רגילים למטוסים שהחוויה בהם שונה לגמרי. מלבד הטיסה החיבור הבלתי אמצעי אל הטבע ומרחבים משלים בילוי שאין דומה לו. החברה מציעה טיסות בשני אזורים, אחד במרחבים הפתוחים של צפון הנגב באזור קיבוץ רוחמה, הנוף כאן כולל שדות רחבי ידים, לצד ישובים וערים. האפשרות השניה היא באזור שדה בוקר, בעומק המדבר הנוף צחיח אך עוצר נשימה, מכל קרא עוד
עוד אטרקציות