שער ציון

אלפי שנות הסטוריה, מאות מעשיות, ונמל קטן אחד. ההדים שיצר נמל יפו הם כל כך גדולים שכשמגיעים לחזות בפלא מתעוררת תחושה של אכזבה. יציקות הבטון וההאנגרים אינם מתאימים כביכול לתיאורים הרומנטיים של השער לציון עיר הקודש, או להמולת הספנים הים תיכונית שתוארה כל כך טוב ביומני העולים היהודים ובמסעות העולים לרגל מכל הדתות. מה שרואים מהנמל כיום הוא תוצאה של העדכון האחרון שעבר הנמל בימי המנדט הבריטי, לפני שנסגר עם פרוץ המרד הערבי ב-1936, וכידוע, הבריטים לא אהבו צבעים ותחכום אלא יותר השתמשו בבטון החשוף ובמבנים פונקציונאליים.
הנמל העתיק והנמל המתחדש
קשה למצוא במתחם הנמל זכר לארזים שהגיעו דרכו לבניין בית המקדש (מטעם חירם מלך צור במסגרת הסכם שיתוף פעולה בינו לבין שלמה המלך), או למצוא שריד לספינת פיראטים יהודים במרד הגדול נגד הרומאים. ארגזי תפוזים כבר לא מועברים מיד ליד בדרכם לאירופה וספינות מבחוץ כבר לא פורקות סחורה על הרציף. האמת היא שגם חיילי נפוליאון כבר אינם מסתובבים פה, במקרה הטוב תראו בובה של הגנרל הצרפתי בנקודות ציון של מסלול התיירים במעלה העיר העתיקה. סלעי אנדרומדה, אלה מהאגדה המפורסמת, דווקא עדיין כאן. הסלעים, השייכים לשרשרת סלעי כורכר שתמיד מנעו מספינות גדולות להתקרב ממש עד החוף, מבצבצים מהמים ומחברים את המתבונן בהם אל העבר ואל הסיפורים. גם מזח עם סירות דייגים ויאכטות, כ-100 מאלו ו-100 מאלו, נשארו כדי להכניס עניין וצבע, ומסעדת דגים גם יש, אבל העיניינים מתנהלים בעצלתיים בהוויה דלה שמעלה מחשבות על פספוס.
בשנים האחרונות עבר נמל יפו תהליך של התחדשות במסגרתו נפתחו מסעדות, בתי קפה, חנויות וגלריות במטרה להפוך את הנמל למתחם בילוי מלא חיים. הפיתוח לא בא על חשבון שימור העבר והנמל בגירסת 2014 שומר על מידה של אותנטיות. האנגר 1, מחסן המתכת הענק של תפוזי Jaffa, שכל חלקיו הובאו מאנגליה עד רמת הבורג, עבר תהליך שיקום ושימור ובמקום תפוזים אפשר להשיג בו מאכלים אחרים. בהאנגרים אחרים מוצגות תערוכות אמנות מתחלפות ואחד מהמבנים הסמוכים יהפוך למלון בוטיק. כל זה קורה כשלדייגים עדיין יש פינה משלהם וכשחלקים היסטוריים, דוממים יותר, כמו שרידים מהנמל העות'מאני, מקבלים מקום של כבוד. השאר כבר תלוי בציבור הנופשים והמבלים שמשחקים תפקיד חשוב בתהליך ההחייאה.

( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • צ'ומפי

  צ
  שינויים מבורכים|4 21.11.16
  קשה להאמין מה היה המקום הזה לפני עשרים שנה. כיום המקום הפך למוקד בילוי בו אשפר להזמין אורחים מחו"ל כדי להתרשם מהמגוון העצום שיש לישראל להציע. נהדר.
 • דליקטס

  דליקטס
  חו"ל זה כאן ממש ממול|5 08.06.14
  אחד המקומות שכיף להביא תיירים אליו. סיור בסימטאות יפו ומהן לרדת אל הנמל.כיף ומקסים. מומלץ בשעות הפחות חמות של היום.
 • s_ka

  s_ka
  מפתיע כל פעם מחדש|5 01.06.13
  בכל פעם שבאים יש הפתעות חדשות. השילוב בין הים, הנמל עם הדייגים והסירות, אמנות, ואטרקציות ייחודיות מבטיח הנאה מחודשת בכל פעם. הילדים נהנים פשוט לשוטט ולהתבונן. גם למבוגרים יש תמיד משהו מעניין. בקיצור - הצלחה אמיתית.
 • danam_20

  danam_20
  סוף סוף זכה גם הנמל לעדנה....|4 21.04.13
  הנמל עבר מתיחת פנים ועכשיו אפשר להגיע, לסייר ולהנות מהפנינה הזו. אז נכון, המחיר הוא שהמקום תיירותי, אבל זה בהחלט עדיף על העזובה ששלטה בו, יחד עם שאר בניינים מטים ליפול. בילוי לכולם. חלופה לנמל תל אביב שהתמסחר קשות.
 • yanivli

  yanivli
  שוטטות ציורית|4 31.10.12
  מי שאוהב נמל קטן ותרני סירות ולעיתים דייגים בעבודתם, ומסעדות דגים לא רעות, ותערוכות מזדמנות בהנגר. שווה במיוחד בשעת השקיעה.
 • dafnag

  dafnag
  שיפוץ נחמד, שמחה מאופקת|4 14.08.12
  יפה לראות את הנמל עדיין עמוס סירות, חלקן נושנות (ולא רק יאכטות פלסטיק של הרצליה). שיפוץ מודרניסטי להאנגר ומסעדות חביבות. בערב קיץ יושבים בחוץ- אבל לא ממש אוירה של שמחה תמידית כמו במקומות דומים.
 • sasmic

  sasmic
  עמוס בשבתות|4 19.05.12
  נמל לא גדול ולכן די עמוס וצפוף בשבתות, במקום מגוון גדול של מסעדות, גלריות שונות ומעניינות ועוד, סה"כ בהחלט חביב.
 • ocp

  ocp
  אין כמו יפו בימים|4 27.03.11
  הזדמנתי לכאן ביום חול חורפי שטוף שמש, בשעת בוקר מוקדמת (הכל יחסי, כן?). היה נעים להפליא. חלק מהקסם שלו הוא מוזנחותו היחסית, הפוטוגניות של הישן והעלוב. ראיתי תערוכה המוצגת במקום ובהאנגרים אחרים היו שלטים שהודיעו על כל מיני התרחשויות עתידיות. לא מסעיר,אבל נעים ביותר. יש לקוות שלא יהפכו אותו להעתק חיוור של נמל תל אביב.
 • ירקרקה

  ירקרקה
  פתרון מושלם|5 27.03.11
  ליום חורפי שיצא ממש חם. בשונה מאחיו הצפוני הנמל ביפו נשאר עם טעם של פעם וגם עם הריח האוטנטי של הדגים. לאחר שהתווסף לו המדרון בקצהו הדרומי החוויה הופכת גם ליותר ירוקה. היינו משפחה עם ילדים וחברים שכולם בפה אחד אמרו: היה כיף ונחזור שוב.
 • goodlife

  goodlife
  מתי יזכה לעדנה?|3 05.05.10
  נמל קטן המזכיר את הנמלים בארצות קטנות מסביבנו. כרגע זה נראה קצת עלוב. אולי בעזרת כל ההתחדשות מסביב יזכה לעדנה המגיע לו.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד
מסעדת שילהמסעדת שילה מומלץ מפה9.7שילה היא מקום מטעה מאד.למען האמת, שילה היא אחת ההפתעות הכי גדולות של תל אביב גם במקום עמוס פנינים קולנריות כמו המדרכה בין ז'בוטינסקי לארלוזרוב ברחוב בן יהודה. בר אפלולי ההולך ומשיל מעליו את אווירת הבר, וחבל, אך במקום זאת מציע תפריט כה גדול של טאפאסים ומנות קטנות וגדולות מהיבשה ובעיקר מהים עד שאתה מוותר , שוכח , סולח ומתאהב מחדש. סלט התמנונים החם עם שעועית ירוקה ועגבניות הוא מנה חד פעמית, קרפצי'ו של קוקי סן ז'ק עם ביצי טוביקו ואצות. בורקס של תרד ובשר טלה, סביצ'ה דג ים עם עשב ים, גבעול שהוא מעין שילוב של דשא, מלוח וחמציץ, שהולם להפליא את טעם הים שמביא איתו הדג; קלאמרי בפלנצ'ה בחציל קלוי וטחינה מוקצפת סרדינים בצ'ימיצ'ורי נענע. מחלקת ה'100 גרם על הפלנצ'ה' היא הברקה אמיתית שעושה כבוד לחומרי הגלם כמו שהם, סלט של קלמרי,שרימפס ושעועית לבנה. יכולנו להמשיך כך לנצח. השף -בעלים שרון כהן, הוא אחד הטבחים הכי טובים בתל אביב וגם,עדיין, אחד הסודות הכי שמורים שלה.קרא עוד


מרכז נא לגעתמרכז נא לגעת מומלץ מפה9.5מרכז נא לגעת, הנמצא בבית מרשים בנמל יפו, הוא הרבה יותר מסתם בניין יפה, המהות והפעילות המתקיימות בין כתליו הן אבני החן האמיתיות. המקום הוא במה לתרבות ואמנות יוצרת המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי, מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות. המרכז הוקם בשנת 2007 בנמל יפו על ידי עמותת 'נא לגעת' במטרה להעצים את אוכלוסיות החרשים, עיוורים והחרשים-עיוורים בישראל, להוות פלטפורמה לשילובם בתחומי התרבות והבידור בישראל ולהשריש ערכים של פתיחות, סובלנות וקבלת השונה אל מול הקהל הרחב. מרכז נא לגעת הוא בית לתיאטרון נא לגעת - התיאטרון הראשון והיחיד מסוגו בעולם שכל שחקניו הם חרשים-עיוורים (עם לקות כפולה), מתחם האירועים קפיש – בית קפה ומתחם לאירועים בו מתקשרים האורחים בשפת הסימנים עם צוות המלצרים החרשים, מסעדת בלקאאוט - מסעדת שף כשרה בחשיכה מוחלטת עם מלצרים עיוורים וכבדי ראייה, המציעה חוויה קולינרית יוצאת דופן, ומרכז הסדנאות בו נערכות מגוון סדנאות בחשיכה וסדנאות שפת סימנים בהובלת צוות מנחים מקצועיים, עיוורים וחרשים.קרא עוד
עוד אטרקציות