1 הגדל תמונה
מוזיאון השומרוני הטוב. תמונה יח"צ רשות הטבע והגנים
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מוזיאון השומרוני הטוב
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מוזיאון השומרוני הטוב. פעילות ארכיאולוגית לקטנטנים
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מוזיאון השומרוני הטוב
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
מוזיאון השומרוני הטוב
הועלה על ידי מערכתמפה
 

באמת טוב השומרוני הזה

בצד הדרך העתיקה שעלתה מבקעת הירדן וים המלח לירושלים, סמוך לכביש מספר 1, נפתח ב-2010 מוזיאון פסיפסים מושקע ומעניין. לאזרח הישראלי הסיבה האמיתית להגיע למוזיאון, היא ההזדמנות לראות ממצאים ממקומות שכנראה לא יגיע אליהם בטיוליו בארץ - מיהודה, שומרון ורצועת עזה. אצל הצליין יופעלו הרגשות הדתיים וכל תייר אחר יוכל להנות ממבחר נאה של ארכיאולוגיה. לצד המבחר המגוון של פסיפסים צבעוניים, שרובם המוחלט הוא מקורי, הבעיה היא בחוסר במידע סביב המוצגים. המוצגים קיבלו שלט קטן עם כותרת שמסבירה מה ומאיפה נלקח המוצג. התייחסות לתקופה, או כל מידע או הקשר אחר - חסר ולכן כדאי לבקש חוברת מידע בכניסה לאתר.
המוזיאון מתפרס על שטח בחוץ, שהוא אתר ארכיאולוגי בפני עצמו, ובתוך מבנה מוארך של חללי תצוגה. בחוץ בולטת רצפת הפסיפס השלמה מבית הכנסת של עזה הקדומה ובורות מים קדומים מכל התקופות. לצדם תופסים מקום של כבוד שרידי אכסניית השומרוני הטוב, והכנסייה שלה, ששירתו עולי רגל נוצריים החל מהתקופה הביזנטית והלאה. בתוך המבנה, שחציו שקוף וחציו בנוי אבן על בסיס מבנה משטרה מנדטורי, מרגש לראות סמלים יהודיים מבתי כנסת עתיקים וכתובות בעברית קדומה, וכן ממצאים ממנזרים וכנסיות קדומות.
משל לחברות אמת
על פי המסורת הנוצרית מזוהה המקום בו הוקם המוזיאון עם משל השומרוני הטוב המופיע בברית החדשה. הלקח של המשל, מפי ישוע, הוא שהחבר האמיתי שלך אינו בהכרח מאנשי עמך אלא לעתים דווקא אדם זר הנקרה בדרכך, וממנו תבוא הישועה. במקרה הזה הזר הוא השומרוני, שהדבר המקשר אותו אליך הוא לבו הטוב בלבד. המוזיאון מנצל את הבמה כדי להסביר על אותו שומרוני כדי שלא יהיה כל כך זר לנו. בעזרת תמונות של השומרונים של ימינו וממצאים ארכיאולוגיים המתעדים את השומרונים של זמנו של ישוע, נפתח חלון קטן לתרבות הלא מוכרת של עם ששמר על רצף מסורתי למעלה מאלפיים וחמש מאות שנים.
סיורים לקהל הרחב, ללא תשלום, מתקיימים במוזיאון בחודשים אוגוסט - ספטמבר, בימי שישי בשעה 13:00 ובשבת בשעה 13:00 ו- 15:00.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • briza

  briza
  אתר מושקע|4 29.05.13
  מקום עם סיפור מהברית החדשה, ארכיאולוגיה ומוזיאון פסיפסים (וממצאים אחרים) קטן ויפה שנמצאו ביהודה ושומרון, חלקם בבתי כנסת עתיקים. חלק מהפסיפסים המוצגים הם העתקים, אך עדיין מרשימים. פחות מתאים לילדים. שווה כניסה אם עוברים באיזור ורוצים לערוך אתנחתה קצרה (ובחלקה ממוזגת) של שעה קלה.
 • ingridv

  ingridv
  מוזיאון מושקע|4 03.04.11
  אתר מושקע, אסתטי, נקי, נוח לתיירים ולמשפחות. היה עוד יותר נחמד לו הייתה שם קפטריה של ממש, אבל אולי גם זה יגיע. שווה ביקור
 • goodlife

  goodlife
  שומרוני נוצרי ויהודי טובים|4 07.02.11
  ייצוג של 3 הדתות דרך פסיפסים וממצאים שהועברו ממחסני רשות העתיקות למקום. למי שמטייל לים המלח - מומלץ. במקום גם אפשרות להדריך קבוצות וגם פינה לפיקניק. מענינים הממצאים, אופן הצגתם והתמונות במקום. התצוגה השומרונית מענינת במיוחד.
 • nadavlevin

  nadavlevin
  אתר חביב בדרך לים המלח|4 01.04.10
  לא שווה נסיעה מיוחדת לאיזור מישור אדומים, אבל מומלץ מאד אם עוברים שם בדרך לים המלח. מוזיאון מעניין של פסיפסים ממקומות שונים באיזור יהודה ושומרון.
 • calvorr

  calvorr
  מוזיאון פסיפסים ייחודי|4 23.09.09
  המקום שופץ ונפתח מחדש כמוזיאון לפסיפסים, ממקומות שונים בארץ. הדגש על אתרים נוצרים, יהודים, שומרונים
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי הרודיוןגן לאומי הרודיון מומלץ מפה9.5על גבול המדבר, כ-13 ק"מ בלבד מירושלים, נישא הר ההרודיון כמעין גל-עד מהודר להורדוס ולמפעלי הבנייה שלו. צורתו, שהפכה כבר לסמל המסחרי שלו, היא צורת חרוט קטום, דומה לתל געשי, שנוצרה מתוספת מלאכותית של עפר ואבנים להר הטבעי. מההר, בכמה נקודות תצפית שונות, נשקפת תצפית על כל מה שאפשר לראות בסביבה: מדבר יהודה, היישובים תקוע, נוקדים וכפרי הבדואים במרחב זעתרה, נחל תקוע, בית לחם ושכונות הרי ירושלים מגילה ועד הר הזיתים. עם ההגעה לראש ההר נגלה מה שלא נראה קודם כלל. בתוך הלוע המלאכותית של ההר מחופרים שרידי מבצר עגול בו הוקם ארמון הקיץ של הורדוס. חומה כפולה הקיפה את המבצר, מתוך ארבעת מגדליו העגולים השתמר יפה המגדל המזרחי שהגיע לגובה 40 מטרים ובלט בסביבתו. בתוך תחומי המבצר שרידי בית מרחץ, טיילת עמודים וכן טרקלין אירוח רומי. הטרקלין עשה הסבה לבית כנסת בזמן שהמורדים היהודיים של שלהי בית שני הגיעו לכאן. הם היו אלה שהפכו את המקום לאחד מהמעוזים האחרונים ששרדו את המאבק מול הרומאים, גם אחרי חורבן הבית בירושלים. הם גם הקימו שני מקוואות שנראים היטב בתוך המבצר והם אלה שחצבו מחילות בסלע שקישרו בין בורות המים מקרא עוד


עוד אטרקציות