1 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין
הועלה על ידי מערכתמפה
 

מציאות ישראלית

בבניין המרשים של מרכז יצחק רבין, שמשקיף מגבוה על שדרות רוקח ומישיר מבט אל אופק גרדי השחקים של תל אביב – רמת גן, יש מוזיאון, מרכז הדרכה, ארכיון, ספריה, אולם אירועים וכיתות לימוד. מטרת המרכז היא הנצחת יצחק רבין, האיש ופועלו הביטחוני והמדיני, במקביל לסיפורה של החברה הישראלית והתהפוכות שעברה משנות ה-20 של המאה ה-20 ועד 4 בנובמבר 1995. היום שבו נרצח ראש הממשלה יצחק רבין על ידי מתנקש יהודי. מכאן גם שהשם שנבחר למוזיאון - המוזיאון הישראלי - מבטא את תכניו במלואם. זיכרון פרטי לצד זה הלאומי. הוגת המוזיאון והאחראית על תכניו היא כלת פרס ישראל להיסטוריה, הפרופסור אניטה שפירא, על הקו האדריכלי חתום משה ספדיה. התוצאה מרשימה ויזואלית, מרתקת תוכנית ומפעילה את גלגלי הזיכרון וההיסטוריה.
תצוגות במוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין
המוזיאון מתפרש על שלוש קומות ובעל מבנה פנימי ספירלי, כמו קפיץ מתוח. התצוגות במוזיאון מסודרות לאורך ציר הזמן, כששני קווים היסטוריים נמתחים במקביל ומנתבים את מהלך הביקור בין התצוגות: רבין כנער, לוחם ומדינאי במקביל לתקומת המדינה, גלי העלייה, המלחמות, הפערים החברתיים, החברה הישראלית בכלל והפוליטיקה. התצוגות עשירות בתמונות וסרטי ארכיון, ובעזרת אוזניות אישיות אפשר לשמוע קטעי קריינות ופרטי מידע המלווים את המייצגים. פריטים אישיים של רבין מלווים את נתיב חייו ובהם פנקס אישי ורשימות בכתב ידו, משקפיים, מחבט טניס, הסיגריות ושחזור הסלון הביתי של משפחת רבין. הביקור מתחיל באולם גדול המחזיר אותנו אל עצרת ההמונים בכיכר מלכי ישראל והמייצגים האחרונים במוזיאון חוזרים אל נקודת ההתחלה, למסע הלוויה של רבין ואל ונוער הנרות שהאיר את כיכר מלכי ישראל באלפי נרות נשמה. במיצג האחרון יש מקום להתבטאות אישית, ומי שלא עשה זאת בימים ההם בכיכר, מוזמן לכתוב ולחתום על קיר פלסטיק צבעוני את אשר על לבו.

ניכר כי מתכנני המוזיאון השקיעו מחשבה רבה איך להעביר מידע כה רב בשעה וחצי-שעתיים של סיור. כל תקופה מתומצתת לעיקריה, הסרטים אינם ארוכים וערוכים במדויק, קיים איזון בין הטקסטים על הקיר לטקסטים המושמעים באוזניות ותצוגה מובילה לתצוגה ברצף היסטורי טבעי. הביקור במוזיאון מומלץ לילדים מעל גיל 10 ויש לתאם את הביקור טלפונית. בסיום מומלץ לצאת אל המרפסת המשקיפה לעבר פארק הירקון ורבי הקומות שסוגרים עליו מדרום. מקום טוב לסדר בו את המחשבות ולנשום עמוק אל מול נוף מרשים של מציאות ישראלית.

( 9 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  שני מוזיאונים ביחד|5 07.02.19
  מרגע שהבנתי שזה שני מוזיאונים בקוים מקבילים התמקדתי במוזיאון של רבין בלבד. אבוא לביקור חוזר למוזיאון ההיסטורי של ישראל הוא מאד מעניין וברור אבל זה היה לי כבד מדי לביקור אחד. עיצוב המוזיאון יפה וחכם, הבניין והכל הסביבה שלו מרהיבים ועושים חשק לשבת לזמן ארוך וזה עוד ביום אביך.
 • barash5

  barash5
  מרשים מאד אבל...|3 03.04.13
  המוזיאון מרשים ומושקע ביותר, המבנה מדהים והסיור הקולי המופעל אוטומתית נעשה בצורה מצויינת. הכל נכון, אבל - יש הרגשה מעיקה של פולחן אישיות. לטעמי עדיף היה לקרוא למודיאון, מוזיאון מורשת ישראל (ולא מורשת רבין) ולהשאיר פינה ומקום להנצחת זיכרו של יצחק רבין.
 • ocp

  ocp
  עשוי מצוין, אבל מעט עמוס|4 30.03.13
  המוזיאון מתוכנן היטב, המדריך הקולי המופעל אוטומטית הוא רעיון מעולה. בת ה-17 התלהבה מאוד: "זה מסכם לי את כל החומר להיסטוריה" אבל לבת ה-10, שזה לא היה אחד הימים החזקים שלה, נמאס די מהר. בסך הכל המוזיאון מקיף באופן מעניין את מרבית האירועים הגדולים בתולדות המדינה, במקביל לקורותיו של רבין. רעיונית, השילוב מאוד יפה, בפועל נותן קצת תחושה של פולחן אישיות. ייאמר לזכות המתכננים שלא הלכו עם זה רחוק מדי, והיו די הגונים בהצגת התמונה המורכבת. תל אביב המשתקפת מהמרפסת יפה יותר מתמיד. הפריסה אל הנוף מזכירה את המרפסת במרכז בגין, הצופה אל העיר העתיקה בירושלים. דמיון ושוני כל כך סמליים.
 • זיוה

  זיוה
  סיור מומחז מוצלח|5 03.09.12
  באנו עם הילדים לסיור מומחז של תיאטרון אורנה פורת. הזכירו את רבין רק באופן עקיף. היה ממש כיף לחזור אחורה בזמן לכל מני פרקים בהסטוריה של המדינה. השחקנים היו מעולים ונתנו לנו להרגיש את התקופות השונות ממש כאילו הם מתרחשות כרגע. ממש מוצלח. כן ירבו פרוייקטים כאלו.כל הכבוד.
 • danam_20

  danam_20
  חובה לכל ישראלי|5 30.01.12
  הביקור מצמרר, פשוט כך. כמי שהשתתפה באותה עצרת, הביקור במקום הציף אותי ברגשות עזים, הכל חוזר.המבנה הספירלי המיוחד ש"סוגר מעגל" (מתחילים את המסלול בעצרת ומסיימים במסע הלוויה), הפריטים המרגשים (פתק ההודעה המקורי של איתן הבר), תחנות בחייו של רבין המשתלבות בחיי מדינה ישראל. למרות נטייתו הפוליטית של רבין עצמו, אין כאן הטיה לכיוון ימין או שמאל של המפה הפוליטית ויש באמת שמירה על נייטרליות.
 • אוריתודורון

  אוריתודורון
  מודרני, מעניין אך עמוס|4 25.08.11
  המוזיאון מעניין ומושקע. כשבאים עם ילדים מרוב עצים קצת קשה לראות את היער. לדעתי רצוי היה בתחילת המסלול להקרין סרט של כ-10 דקות שמסכם את הדברים החשובים בחיי רבין. הביקור לקח לנו כ-3 שעות למרות שבחצי השני התעיפנו ורק "רפרפנו" .
 • ilansole

  ilansole
  מומלץ|5 13.07.11
  מומלץ מאוד. הן מבחינת אופן ההמחשה המודרני והמוקפד והן מבחינת התכנים המגוונים והחשובים .
 • נדבעדן

  נדבעדן
  ביקור חובה|5 22.10.10
  מוזיאון המראה מצד אחד את התפתחות הציונות משנות העשרים ועד לרצח רבין לצד חייו של רבין מתקופת ילדותו ועד הרצח בצורה מושקעת ומרתקת. אתר חובה לביקור.
 • eliko421

  eliko421
  מ ע ו ל ה|5 27.06.10
  המרכז מאפשר סקירה של התפתחות הציונות, ההתיישובת ותהליכים מרכזיים שחותה החברה הישראלית (עם תזכורות למה שקרה בעולם באותן שנים). יצחק רבין מקבל מקום של כבוד, אך יחד עם זאת המקום מאוזן ומציג את העשייה, עד רצח רבין. ההתקדמות במוזיאון היא עצמית, עם אוזניות אינטראקטיביות אשר מזהות באיזה תצוגה המבקר נמצא ומתאימות את ההסבר לכך. מוזיאון חדיש (נפתח רק בשלהי 2009) ומתקדם. מומלץ בחום - אפילו כחובה עם ילדים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מרכז נא לגעתמרכז נא לגעת מומלץ מפה9.5מרכז נא לגעת, הנמצא בבית מרשים בנמל יפו, הוא הרבה יותר מסתם בניין יפה, המהות והפעילות המתקיימות בין כתליו הן אבני החן האמיתיות. המקום הוא במה לתרבות ואמנות יוצרת המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי, מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות. המרכז הוקם בשנת 2007 בנמל יפו על ידי עמותת 'נא לגעת' במטרה להעצים את אוכלוסיות החרשים, עיוורים והחרשים-עיוורים בישראל, להוות פלטפורמה לשילובם בתחומי התרבות והבידור בישראל ולהשריש ערכים של פתיחות, סובלנות וקבלת השונה אל מול הקהל הרחב. מרכז נא לגעת הוא בית לתיאטרון נא לגעת - התיאטרון הראשון והיחיד מסוגו בעולם שכל שחקניו הם חרשים-עיוורים (עם לקות כפולה), מתחם האירועים קפיש – בית קפה ומתחם לאירועים בו מתקשרים האורחים בשפת הסימנים עם צוות המלצרים החרשים, מסעדת בלקאאוט - מסעדת שף כשרה בחשיכה מוחלטת עם מלצרים עיוורים וכבדי ראייה, המציעה חוויה קולינרית יוצאת דופן, ומרכז הסדנאות בו נערכות מגוון סדנאות בחשיכה וסדנאות שפת סימנים בהובלת צוות מנחים מקצועיים, עיוורים וחרשים.קרא עוד


עוד אטרקציות