עץבעיר - בית לחיים אקולוגים בעיר

 

ב-1925 בנה המהנדס אריה בלדר וילה עירונית מפוארת, במטרה לגור בסמוך לידידו המשורר חיים נחמן ביאליק. מאז ועד היום, המקום עמד על תילו - מה שאפשר לאנשי 'עץבעיר' לשפץ את המקום באמצעים אקולוגיים ולהפוך אותו לדירה האקולוגית הראשונה בעיר.

הדירה האקולוגית של 'עץבעיר' שמה לה למטרה להשפיע על הרגלי החיים והצריכה בעיר. הפעילים בעסק החברתי יוזמים פעילויות כדי לקדם את מטרתם ושותפים גם בהפעלת גינות קהילתיות, באירועים עירוניים ובפסטיבלים ירוקים למיניהם.

אקולוגיה מקיר לקיר
הדיירת תמי צרי מיישמת את העקרונות הירוקים בביתה; בדירה אין מזגן, מיקרו או טלוויזיה אבל מיושמים בה עקרונות אקולוגיים - מבניית רהיטים ועד השימוש במים ואשפה. למטבח קוראים מטפח ומתקיימות בו סדנאות להכנת אוכל בריא. כל הריהוט שבו בנוי מעץ משומש שבנה נגר אקולוגי והכיורים מחוברים למערכת מים אפורים פשוטה. קירות המטבח צבועים בצבע על בסיס קמח וקירות חדר השינה מחופים בטיח בוץ, כולל ציורי קיר. חומרי הניקוי אקולוגיים גם הם, חלקם תוצרת בית על בסיס לימונים.

עם הזמן, הדירה האקולוגית הפכה גם למרכז מידע שבו מתקיימים סיורים מודרכים, סדנאות וקורסים כדוגמת פארמקלצ'ר שבמסגרתו אפשר ללמוד איך לגדל מזון בגינה ובעציצים, איך להכין חומרי ניקוי, איך לפתח קהילה מקומית ועוד. סיורים מודרכים מתקיימים בתשלום, בתיאום מראש.

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


עוד אטרקציות