תל לכיש הוא לא מהאתרים הארכיאולוגיים היפים והידידותיים שיש לארץ ישראל להציע אבל הוא בהחלט מהחשובים שבהם. האיזור בו הוא ממוקם דווקא מאוד יפה, עם נחל לכיש למרגלותיו, ומסביבו שטחיה החקלאיים של חבל לכיש ובולטים מעל כולם גפניה. אל התל אפשר ורצוי לעלות ולראות שרידי חומות ושערים מלפני אלפי שנים, בזמן שבארץ ישבו כנענים ואחר כך יהודאים, והפולשים היו אשוריים ובבליים. הממצאים הארכיאולוגיים שנשארו על התל מצריכים הרבה דמיון אבל שווה לעלות לנקודה הגבוהה ביותר, בארמון השליט המקומי, ממנה נשאת תצפית יפה מזרחה וצפונה אל השפלה הנמוכה והגבוהה, ומערבה על מישור החוף הדרומי. חשובים במיוחד הם תל מראשה ובית גוברין, ותל עזקה - יישוב המוזכר במכתבי חרס שנמצאו על התל מימי המצור הבבלי שהוטל פה, במהלך מסע המלחמה שחתם את תקופת בית ראשון. תוך כדי הליכה על התל נחמד גם לגלות באר עמוקה עתיקה ושלמה, ועץ שיזף שעומד גאה, בודד, על מדרון התל.

להרחבה ראו את הערך האנציקלופדי באתר: "לכיש, תל"

( 3 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  רק עם הדרכה טובה!|4 05.01.13
  התל מאד גדול, עם שבילי הליכה מסודרים. תצפיות יפות על הנוף. בלי הדרכה הוא משעמם וקשה לקבל מושג על חשיבות העיר הזאת בעבר. הבאר כל כך עמוקה שקשה להאמין.
 • goodlife

  goodlife
  מענין ומרתק אך...|4 01.11.10
  מדובר באתר פתוח חופשי וחינם לקהל, עליה לראש התל ותצפית, סיור במקומות שנחשפו ומקנחים בירידה ליד הבאר העמוקה. למעונינים לבקר כדאי להגיע עם חומר הדרכה מסודר ו/או במסגרת מודרכת אחרת מאבדים את החויה. המקום היה העיר השניה בגודלה וחשיבותה ביהודה (אחרי ירושלים) והיוותה אגוז לא קל לפיצוח לסנחריב. כיבושה אז היה בסיוע הסוללה הנמצאת במקום. גם נבוכדנצר כבש אותה במסע ההשמדה שלו. לזכור שאין צל למעלה לכן לטייל בשעות מוקדמות או מאוחרות.
 • dafnag

  dafnag
  "כי לא נראה את עזקה"|4 21.12.09
  "כי אל משואות לכיש אנו שומרים ...כי לא נראה את עזקה" (מכתבי לכיש- ראו ויקיפדיה). העיר השניה בגודלה בממלכת יהודה. יפה ומעניין לטייל בתל כשעה. רואים את הסוללה ממצור סנחריב (מהעתיקות במזה"ת), החומה ומגדלי השער, קירות הארמון. תצפית נאה מראשו.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


דרך התנדרך התנ"ך - שמשון הגיבור ביער צרעה מומלץ מפה8.5יער הנשיא, שנקרא גם יער צרעה, נבחר לשמש כבמת התצוגה לסיפורו של שמשון הגיבור. תבנית נוף הולדתו של גיבור העל האנושי, שחי ופעל במרחבים סביב, נפרסת בתצפיות לכל עבר. המבט חולף על גבעות השפלה, בהן היו הערים צרעה ואשתאול לפני כשלושת אלפים שנה ומתחלף בנוף מישור החוף, אשקלון ועזה, פעם ערי פלשתים. סיפורו של שמשון עובר בין 12 תחנות משולטות, שמלוות את הגיבור מלידתו לאם עקרה, דרך חייו, אהבותיו, עלילות גבורתו ומותו שתרם לשפה העברית את הביטוי - "תמות נפשי עם פלשתים". אורך המסלול כשעה וחצי ותחילתו בבוסתן שעץ חרוב נטוע בפתחו. ששת התחנות הבאות נמצאות במרחק הליכה קלה וביניהן פינות ישיבה נעימות מלוות בציטוטים מהסיפור התנ"כי. התחנה השביעית היא תל צרעה, שניצב ממערב. עלייה קצרה מובילה אל ראש התל, ובסופה נשקף נוף מרשים ומתגמל. להמשך הטיול וסיפור שמשון נכנסים למכונית ומתקדמים אל התחנות הבאות הנמצאות קרוב יותר לעמק שורק ולקיבוץ צרעה. מספור התחנות אינו ברור לגמרי, וכדאי להצטייד בספר תנ"ך כדי לקרוא על הגיבור מן המקורות. עם התנ"ך או בלעדיו, היער והנוף יפים ומעוררים התפעלות.קרא עוד
עוד אטרקציות