תל לכיש הוא לא מהאתרים הארכיאולוגיים היפים והידידותיים שיש לארץ ישראל להציע אבל הוא בהחלט מהחשובים שבהם. האיזור בו הוא ממוקם דווקא מאוד יפה, עם נחל לכיש למרגלותיו, ומסביבו שטחיה החקלאיים של חבל לכיש ובולטים מעל כולם גפניה. אל התל אפשר ורצוי לעלות ולראות שרידי חומות ושערים מלפני אלפי שנים, בזמן

שבארץ ישבו כנענים ואחר כך יהודאים, והפולשים היו אשוריים ובבליים. הממצאים הארכיאולוגיים שנשארו על התל מצריכים הרבה דמיון אבל שווה לעלות לנקודה הגבוהה ביותר, בארמון השליט המקומי, ממנה נשאת תצפית יפה מזרחה וצפונה אל השפלה הנמוכה והגבוהה, ומערבה על מישור החוף הדרומי. חשובים במיוחד הם תל מראשה ובית גוברין, ותל עזקה - יישוב המוזכר במכתבי חרס שנמצאו על התל מימי המצור הבבלי שהוטל פה, במהלך מסע המלחמה שחתם את תקופת בית ראשון. תוך כדי הליכה על התל נחמד גם לגלות באר עמוקה עתיקה ושלמה, ועץ שיזף שעומד גאה, בודד, על מדרון התל.
להרחבה ראו את הערך האנציקלופדי באתר: "לכיש, תל"

( 3 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  רק עם הדרכה טובה!|4 05.01.13
  התל מאד גדול, עם שבילי הליכה מסודרים. תצפיות יפות על הנוף. בלי הדרכה הוא משעמם וקשה לקבל מושג על חשיבות העיר הזאת בעבר. הבאר כל כך עמוקה שקשה להאמין.
 • goodlife

  goodlife
  מענין ומרתק אך...|4 01.11.10
  מדובר באתר פתוח חופשי וחינם לקהל, עליה לראש התל ותצפית, סיור במקומות שנחשפו ומקנחים בירידה ליד הבאר העמוקה. למעונינים לבקר כדאי להגיע עם חומר הדרכה מסודר ו/או במסגרת מודרכת אחרת מאבדים את החויה. המקום היה העיר השניה בגודלה וחשיבותה ביהודה (אחרי ירושלים) והיוותה אגוז לא קל לפיצוח לסנחריב. כיבושה אז היה בסיוע הסוללה הנמצאת במקום. גם נבוכדנצר כבש אותה במסע ההשמדה שלו. לזכור שאין צל למעלה לכן לטייל בשעות מוקדמות או מאוחרות.
 • dafnag

  dafnag
  "כי לא נראה את עזקה"|4 21.12.09
  "כי אל משואות לכיש אנו שומרים ...כי לא נראה את עזקה" (מכתבי לכיש- ראו ויקיפדיה). העיר השניה בגודלה בממלכת יהודה. יפה ומעניין לטייל בתל כשעה. רואים את הסוללה ממצור סנחריב (מהעתיקות במזה"ת), החומה ומגדלי השער, קירות הארמון. תצפית נאה מראשו.
- 1
אתר מפה מעדכן בקביעות שעות פתיחה וטווחי מחירים, אך תמיד מומלץ לבדוק מראש עם המקום.
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי בית גובריןגן לאומי בית גוברין מומלץ מפה9.7הגן הלאומי בית גוברין כולל את שרידי הערים הקדומות מראשה ובית גוברין. בתל מראשה, העיר ההלניסטית שהתנהלה כאן לפני למעלה מאלפיים שנה, נחשף ריכוז מרשים של אתרים קדומים וכ-3,000 מערות שנחצבו במומחיות רבה. אחת המערות המעניינות היא מערת הקולומבריום, ששימשה כנראה בית גידול ליונים. מלבדה כדאי לראות את ציורי הקיר במערות הקבורה הצידוניות ולהכנס אל מערת הפעמון, שככל המערות שימשה כמחצבה. השביל המוביל אל המערה ונקודות התצפית לידה, וכמו כן חניון פיקניק, נגישים לנכים. אתרים נוספים שכדאי להזכיר הם מערת אנז"ק, מערכת תת קרקעית של בורות מים ששימשה את תושבי העיר ומערת בית הבד, אחת מחמישים ושלושה שהתגלו על התל ומעידים על תעשייה גדולה של שמן זית. באחת המערות הצידוניות מופיעה כתובת שצובטת בלב כל רומנטיקן: "לא נשאר עוד משהו שאוכל לעשות למענך ולעשות דבר שיענג אותך. שוכבת אני עם אחר, אך אותך אני אוהבת, היקר לי מכל".קרא עוד


עוד אטרקציות