1 הגדל תמונה
פרחים בגן בוטאני
הועלה על ידי adif
2 הגדל תמונה
צופית בגן בוטאני
הועלה על ידי adif
3 הגדל תמונה
מקום מוצל
הועלה על ידי adif
4 הגדל תמונה
גן חוות הנוי
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
גן חוות הנוי
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
מקום לפיקניק
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
הכוֹרִיזְיָה הבקבוקית והדוקרנית
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
הינבוט הלבן אדיר הממדים.
הועלה על ידי מערכתמפה
 

עצים מכל העולם

מילת המפתח בגן חוות הנוי היא פסטורליה. מתקני משחק, פסלים ומקורות אחרים להסחת דעת אין בגן, וכולו צמחים נטו. עצים באים בשנים, דשאים נרחבים, ספסלים ופרגולות נותנות צל – יש בשפע. חוות הנוי, המשתרעת על שטח של כארבעים דונם, נוסדה ב-1949 כתחנה לריבוי צמחים. מייסדה, דוד צפריר, היה מחלוצי הגינון והייעור בארץ ואחד הראשונים שפרסמו ספרות מקצועית בתחום השתלנות וגינות הנוי. רות בנימין, מחלוצות איקלום הצמחים בארץ, הוסיפה למקום נופך משלה והפכה אותו לגן איקלום והדגמה. בגן נמצאים זה לצד זה כאלף מינים של עצים, שיחים, מטפסים וצמחי כיסוי, מכל קצווי תבל: יפן, אוסטרליה ואפילו הרי ההימלאיה. בחווה נבדקה התאמתם של צמחים שונים לתנאים בישראל, וצמחיית הארץ הועשרה בזכותה במאות מינים. בתחילת דרכה היא הייתה שייכת למשרד החקלאות, וב-1984 עברה לידי הארגון לגננות ונוף.
הינבוט הלבן צולע
הגן בנוי חלקות-חלקות. בכל חלקה גדלה קבוצת צמחים שונה. עיקרו הם העצים וליד רובם יש שלטי הסבר. את שוליה של כל חלקה מאכלסים צמחים עונתיים פורחים. ממש בסמוך לכניסה, אחרי שחולפים על פני המשתלה, נמצאת מדשאה שלצידה שדרת עצי פיקוּס. לא הרחק משם נטועה חלקה של עצי ענק. ביניהם בולט בממדיו היַנְבּוּט הלבן, שאינו יכול לעמוד על רגלו האחת ולכן הוא נשען על תומכות. בסמוך אליו נמצאת הכוֹרִיזְיָה הבקבוקית הדקורטיבית, שגזעה מלא קוצים. גם הכוריזיה זקוקה לתמיכה. ממזרח לחלקת עצי הענק מצויה חלקת הקקטוסים והסוֹקולֶנְטִים. הבולט ביניהם הוא האַלְוַי. מצפון לאזור הקקטוסים גדלים דקלים במיגוון צורות וגדלים: מדקלים גמדיים ועד לגורדי שחקים. בסמוך יש חלקה גדולה של צמחים אוסטרליים על צורותיהם המיוחדות. אלה מרגישים כאן כמו בבית, מאחר שהאקלים בארץ דומה לזה שבמכורתם. בכל עונה אפשר לראות בגן כתמי פריחה, הן של עצים כמו כְּלִיל החורש ואַלְבִּיצְיָה, והן של צמחים עונתיים כמו תורמוסים, כלניות, רקפות וגם סלסלי כסף בעלי ריח מתוק.


הגן הנהדר שומם במשך רוב שעות היום, ולמעט העובדים וקבוצות ספורות הבאות ללמוד על הצמחים כמעט שאין בו מבקרים אנושיים. הטבע, לעומת זאת, רוחש ללא הפסקה. שיא הפעילות הוא באביב, כשהגן עומד בפריחתו: דבורים, חיפושיות, פרפרים ונמלים מעופפים וזוחלים בין הפרחים. התבוננות בצמחים הפורחים בחלקת אוסטרליה, שם מתפלשות חיפושיות באבקני הפרחים וזמזום הדבורים מחריד את השקט, היא תענוג צרוף.


לסיורים מודרכים וביקורי קבוצות יש לתאם מראש.

( 2 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • adif

  adif
  פשוט גן עדן !|5 01.07.11
  מקום גדול ושקט. באנו ביום שישי. ציפורים מצייצות בכל מקום, צופיות עפות מענף לענף, פרפרים צבועניות. אפשר לשכב על הדשא , מקום מדהים !
 • wife

  wife
  פינה של נחת|5 20.11.10
  אין כאן מתקנים מעוצבים ומדשאות מושקעות. אבל יש כאן סוג של שקט נדיר שאפשר לשקוע בו לשעה קצרה או ארוכה. אם התמזל מזלכם והגעתם בזמן שלא מתארחת כאן קבוצה, אולי תגלו שכל הגן עומד לרשותכם. בכל מקרה, קל למצוא פינה פרטית. בתוספת הצטיידות של לחם וגבינות בכפר הרוא"ה, או של גלידה בדידה הקרובה, מחכה לכם תענוג טעים ורגוע.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


שמורת חרוצים - בני ציוןשמורת חרוצים - בני ציון מומלץ מפה9***עקב סחף קרקעות בחורף 2015, החל בשמורה תהליך שיקום שיימשך כשנתיים. אחד השבילים בשמורה עדיין פעיל והוא פתוח לקהל הרחב בימים שישי ושבת.*** השטחים הפתוחים של ישראל מעולם לא נראו סגורים ומאוימים יותר. מי שלא ביקר בשרון בעשור האחרון יופתע לגלות שהנוף הטיפוסי של ארץ הפרדסים — גבעות ועוד גבעות מעובדות באין ספור צורות גיאומטריות, צבועות בכל הגוונים האפשריים של ירוק וחום, וביניהן תפזורת עצי ברוש ותערובת הדרים — שינה את פניו לרצף בתים חדשים וצפופים, מחסנים אפורים ומרכזי קניות. שמורת הטבע חרוצים, כקילומטר דרומית–מערבית ליישוב חרוצים, בדיוק במדרון הצונח אל העמק שבו השתרעו פעם ביצות פולג, היא אי קטן ומגודר של טבע קדום ונעלם. שטחה של השמורה 200 דונם וייחודה במגוון סוגי קרקעות, שבהן גדלים מיני צמחים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. עם ראשית פריחת החורף מתכסה השמורה מרבד צבעוני של כלניות אדומות, סתוונית היורה, אירוס השרון (הקטן מאחיו אירוס הארגמן, שאותו ניתן למצוא בשמורת הטבע הסמוכה למכון וינגייט), מיני לוטם, קידה שעירה וצבעוני השרון. גם מגוון עצים יש פה, שהבולט שבהם הוא אלון התבור, שריד ליער העשיר קרא עוד
עוד אטרקציות