מלון בית אביטל ירושלים


שירות אדיב ומחירים נוחים
פלנטריום מצפה רמון


פעילויות לכל המשפחה בפסח
1 הגדל תמונה
ברזיה
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
האתר המטופח
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
יורדים לבונקר
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
הכניסה לבונקר
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
נוף האתר
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
חמשת הצינורות - קווי המים
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
תחנת דיזל חולדה. צלם: משה שי
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
משאבת הדיזל - צלם: משה שי
הועלה על ידי מערכתמפה
 

קו 2 בדרך לירושלים

אספקת מים לירושלים הייתה סוגיה בוערת עוד משחר ההיסטוריה של העיר. ניקבת השילוח, אמת המים החשמונאית, אמות המים שבנה הורדוס ובורות מים חצובים בסלע הם עדות למאמצים הרבים שהושקעו בנוזל יקר הערך. בשנת 1950, לאחר מלחמת העצמאות, הקימה חברת מקורות את דיזל – חולדה, תחנת שאיבת מים תת קרקעית שפעלה מתוך בונקר, שמטרתה לספק מים לירושלים. התחנה, ששמה מעיד על מנוע הדיזל שהיווה את ליבתה, דחפה את המים לצינור שהונח מיד לאחר המלחמה. הצינור, באורך 31 ק"מ ובקוטר 24 אינץ', מכונה הקו השני לירושלים והמים בו הגיעו בתחילה מבריכות מרר ומקידוחי גבעת ברנר ובהמשך גם מקו ירקון נגב מזרחי. הקו הראשון הוקם על ידי הבריטים בשנת 1936 ובו מקור המים היה מעיינות הירקון. מאז נוספו תחנות, נוסף קו שלישי, רביעי וכעת החמישי בשלבי הקמה. תחנת דיזל חולדה שנשתמרה במלואה, פעלה לסירוגין ובהתאם לצורך עד שנות ה-80.
פיקניק בצל ההיסטוריה
כיום מפעילה כאן חברת מקורות אתר המתעד את תולדות אספקת המים לירושלים מימי המנדט הבריטי ועד ימינו. האתר מטופח ויפה ובשוליו כמה עצי זית שבצילם הוצבו ספסלי עץ ושולחנות פיקניק. על גבעה קטנה, שמתחתיה נמצא הבונקר, מוצגים חמשת הצינורות שממחישים את ההבדלים בין קווי המים לאורך השנים ובעיקר את יכולת הקיבולת והשינוע של המים. הנוף מהגבעה יפה ושלו. התצוגה בבונקר עניינית ובמרכזה משאבת הדיזל שנצבעה בכחול וניראת כמו צעצוע גדול. המיצג חסר במצגות אינטראקטיביות כפי שהורגלנו להן במרכזי מבקרים אחרים, אך הוא עשיר בהיסטוריה של מדינת ישראל. תמונות בשחור לבן והסברים תכליתיים מעבירים היטב את חשיבות מפעל המים של מקורות ביישוב הארץ. ובמילים אחרות: אל תסתכלו בקנקן אלא במה שיש בו.

הביקור בבונקר אפשרי רק בתיאום מראש במסגרת סיור מודרך. הסיור מתאים לילדים מגיל 10 ואינו כרוך בתשלום. בשביל פיקניק בצל עצי הזית אין צורך בתיאום וכך גם לגבי המיצג בראש הגבעה.

איך מגיעים: האתר נמצא בין קיבוץ חולדה למזכרת בתיה, בסמוך לכביש 411.
למגיעים מכיוון מזכרת בתיה – עוברים את הגשר מעל כביש 6 ולאחר כ-800 מטר פונים ימינה אל דרך עפר בהתאם לשלט המורה על עבודות בקו החמישי.
למגיעים מכיוון חולדה - עוברים מתחת לגשר הרכבת (כקילומטר מערבית לכניסה לקיבוץ) וברגע שאפשר פונים ימינה כדי לעשות פרסה - חוזרים לכיוון חולדה ופונים ימינה אל שביל העפר.

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד אטרקציות מומלצות
גן המדע עגן המדע ע"ש קלור במכון ויצמן מומלץ מפה9.2אלברט איינשטיין, גדול הפיזיקאים ומהפכן מדעי, צוטט פעם כשאמר ש"כל המדע שלנו, כשהוא נמדד אל מול המציאות, הוא פרימיטיבי וילדותי, ואף על פי כן, זהו הדבר הכי יקר שיש לנו". בגן המדע במכון ויצמן פזורים מתקנים אינטראקטיבים רבים שמדגימים תופעות מדעיות מחיי היום- יום. ברחבי הגן פינות מוצלות וצמחייה מלבלבת וביניהם פזורים מספר מתחמים נושאיים שונים. במתחם המוסיקה יש מראות קול גדולות שמחזירות את גלי הקול מאחת לשניה ומילה שנאמרת באחת מהן תשמע באחרת. במתחם האנרגיה והסביבה תוכלו למצוא לצד דוד שמש ענק המלמד על עקרונות פעולתו, גם בורג גדול מימדים שנקרא על שם ארכימדס שגילה את העקרון המאפשר לשאוב מים ממקומות נמוכים למקומות גבוהים, לפני יותר מ-2300 שנים. במתחם החלל מתנדנדת נדנדת הירח וניצב דגם של כדור הארץ ובמתחם התנועה והגלים ישנם בין השאר מטוטלת תהודה ו"הרמונוגרף" בו שתי מטוטלות נעות זו במאונך לזו, על אחת מהן דף ובשניה עט ויחד בתנועה הן יוצרות ציור.קרא עוד


שמורת פורהשמורת פורה מומלץ מפה8.9הסימנים לאביב עושים נפלאות לאזור דרום שפלת החוף. מזג האוויר נוח, האוויר צלול, ואינספור כלניות אדומות מרימות תפרחת לצדם של פרגים, נוריות, חרציות ומיני ירוקים אחרים. הפנים הטופוגרפיות של האיזור נראות אז במיטבן: מרחב עצום של גבעות רכות ועגולות, המשמשות בית לארנבות שדה ופרפרים שובבים. שביל הליכה מסומן בירוק עובר בשמורת פורה ומוביל את המטיילים לכמה פינות טבע מקסימות ואתרים היסטוריים. אחד מהם הוא אגמון מוקף סוף וקנה שהופך בחורף לאגם של ממש שמושך אליו עופות מים רבים. אם תתקדמו פנימה לתוך השמורה תגיעו לאגם עונתי קטן. הסכר שנבנה כאן עוצר ואוצר את מי השטפונות של נחל פורה, הנשאבים מאוחר יותר לצינורות ההשקיה של קיבוץ בית קמה. לאורך השביל נגלים גם שרידי גשר טורקי וחורשת אקליפטוסים. הילדים (וגם המבוגרים) יכולים לשחק מחבואים בתוך העשב והפרחים ולשזור זרים מחרציות הבר הגדלות כאן בשפע. מרוב יופי, מרגישים כאילו כל העולם הזה נוצר רק בשבילכם. רק לא לשכוח מצלמה וסל פיקניק.קרא עוד
גן לאומי אשקלוןגן לאומי אשקלון מומלץ מפה8.8במסגרת מסעותיו של הגיאוגרף הערבי מוקדסי ברחבי הארץ הוא גם הגיע לאשקלון ובשנת 985 כתב עליה: "אשקלון היא עיר חשובה השוכנת לחוף ים. עצי השקמה גדלים בה בשפע ומצטיינים בגודלם... אשקלון היא עיר נהדרת... נעימה ובנויה בטוב טעם". רבים חשבו כך שנים לפני מוקדסי והחפירות הארכיאולוגיות חשפו כאן ממצאים על יישוב שהחל כאן לפני כ-10,000 שנים. בתחומי הפארק מצוי תל ארכיאולוגי ובו שרידים המעידים על עברה המפואר של העיר: עמודי שיש שזכו לכינוי העממי עמודי שמשון, כותרות מגולפות, ארונות קבורה, פסל של האלה המצרית איסיס, בסיליקה רומית ושרידי חומה, מהמאה ה-12, מתקופת העיר המוסלמית. בשנת 2008 נסתיים פרוייקט שימור השער הכנעני, המוכר גם כשער המקושת העתיק ביותר בעולם ונחשב לתגלית ארכיאולוגית חשובה. השער שנבנה בשנת 1,850 לפנה"ס, היווה את פתח הכניסה לאשקלון הכנענית ודרכו עברו אנשי העיר, עגלות שוורים וחמורים עמוסות סחורות, מלחים וסוחרים.קרא עוד
עוד אטרקציות