ממיתולוגיה למדעים
גרמי השמים הילכו קסם על בני האדם מימים ימימה ויוחסו להם יכולות מאגיות, ואמונות דתיות לא מעטות נבנו לאורם. לשמש למשל, הכוכב הכי בולט עבור תושבי כדור הארץ, יוחס כוח רב וכמעט בכל תרבות עתיקה היו אל או אלת שמש רבי כוח. הטכנולוגיה המתקדמת של העולם המודרני אפשרה להפוך מיתולוגיה למדע, וחקר השמים, האסטרונומיה, מספק לנו כלים ללמוד על היקום שמעבר לנראה לעין, הרבה מעבר לגבולות השמש והירח.
אסטרונומיה בגובה העיניים
בשביל להבין קצת יותר באסטרונומיה ופיזיקה בת ימינו, לא חייבים להיות סטודנטים באוניברסיטה. מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה אומנם נמצא בבניין הפיזיקה שבאוניברסיטת בן-גוריון ומיועד בעיקרו לפיתוח מצוינות בקרב תלמדי מדעים בדרום הארץ, אך פותח שעריו גם עבור הקהל הרחב. כאן אפשר לערוך תצפיות בטלסקופ, לשמוע הסברים אסטרונומיים בגובה העיניים המתאימים גם לילדים צעירים, ולצאת למסע בין כוכבים בפלנטריום. כיאה לאוניברסיטה ואווירה לימודית, בפלנטריום הזה מתמקדים במדעים המדויקים ותוכלו לצפות כאן בקבוצות השמים, שביל החלב וכוכבי הלכת הנעים בין כוכבי השבת ובנוסף, לחזות באמצעות תוכנות אסטרונומיות בתמונות הממחישות את היקום האין סופי שמסביב לנו.
הפעילות לקהל הרחב מתקיימת מדי יום שלישי, בין השעות 19:30-21:00 וכוללת ביקור בפלנטריום, הרצאה ותצפית בכוכבים. הפעילות מתאימה לילדים מגיל 6. כדאי לתאם את הביקור מראש בטלפון 08-6652068.

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד אטרקציות מומלצות
מרכז מבקרים רמוןמרכז מבקרים רמון מומלץ מפה9.1מרכז המבקרים החדש במצפה רמון עוסק בשני נושאים עיקריים. האחד הוא הנצחתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון. השני הוא מכתש רמון. הביקור באתר המשודרג אורך כשעה ומתנהל תוך כדי מעבר בארבעה חללים שבהם מוקרנים סרטים בתזמון אוטומטי. בראשון סרטון קצר המקבץ אירועים בחייו של אילן רמון. בחלל האודיטוריום, אליו עוברים מיד אחר כך, מוקרן סרט ארוך ומדמיע, עם סוף עוצמתי במיוחד, על משימתו האחרונה של רמון במעבורת החלל קולומביה. מרגשות במיוחד הן שיחות הוידאו בין רמון ומשפחתו, שהתקיימו תוך כדי השהייה שלו בחלל, ושולבו בסרט. האולם השלישי עוסק במכתש. מודלים להפעלה עצמית ממחישים את תופעות הטבע של בלייה וקימוט שכבות הסלע, התפרצות געשית ומאובנים אבל שיא הביקור הוא במיצג התלת ממדי שבמרכז האולם. המיצג מסביר באופן ברור ומרהיב את מה שאלפים לא הצליחו להסביר היטב קודם – איך נוצר מכתש. כרקע, מסופר לצופים גם כיצד נוצר כדור הארץ ומהם התקופות הגיאולוגיות החשובות שעבר הכדור. פטנט ישראלי מיושם כאן בהצלחה יתרה ומאפשר את הצגת הסרט על גבי מסך גמיש ודינאמי, שמושתת על חמישים בוכנות, ומעניק את הממד השלישי. בחלל האחרון מוקרן סרקרא עוד


עוד אטרקציות