מנהרת הטמפלרים התגלתה במקרה בשנות ה-1990 בעקבות תלונות של גברת עכואית שגרה מעל והתלוננה על בעיות בתשתיות הביוב. התגלית היתה מפתיעה - מנהרה, שהשתמרה במצב מצוין מאז נבנתה במאה ה-13, וכל שנותר היה לפנות את העפר הרב שמילא אותה. המנהרה היתה פעילה בתקופה הצלבנית ושימשה כמעבר תת קרקעי מהרובע הטמפלרי לכיוון המגדלור והים, מתחת לבתי הרובע הוונציאני של התקופה. ממש כמו מעבר תת קרקעי מתחת לצומת ראשית של ימינו. החלק שנחשף עד כה נפרס לאורך 350 מטרים, והתאורה מעניקה לו אווירה של מנהרת זמן אמיתית. במהלך פינוי העפר הרב שגדש את המנהרה נחשף מאגר מי תהום במליחות גבוהה (אינם מתאימים לשתייה) שהיה כלוא אלפי שנים בשכבות הסלע. מי המעיין הקדום הציפו את המנהרה ולאחר שנשאבו המים נשארה זרימה רדודה וקבועה בצדי ומתחת לדק העץ שעליו הולכים לאורך המנהרה.

מאז נפתחה לציבור, המנהרה לא קופאת על שמריה וממשיכה להתפתח מבחינה תיירותית. על דפנות המנהרה מוקרנים סרטוני אנימציה מוצלחים על המסדר הטמפלרי ועל החיים בעכו הצלבנית, וכך התווסף צבע ועניין לביקור הקצר במנהרה. ביום קיץ חם המנהרה מהווה מפלט מצוין מהחום וביום חורף כמחסה טוב מפני גשם. מומלץ לקנות כרטיס כניסה משולב למנהרת הטמפלרים יחד עם אתרי עכו העתיקה האחרים. המנהרה נגישה לנכים בכסאות גלגלים בכניסה מצד חאן א-שונה בלבד.

המקום מופיע במסגרת טיול בעכו.

( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • l9901

  l9901
  ואוו|5 11.06.16
  מרשים, מרשים, מרשים! איך בנו ככה לפני כל כך הרבה שנים. פעולת שימור מקסימה. מנהרה יפיפיה, שווה ביקור!
 • shamirt

  shamirt
  נחמד אבל חסרה ההיסטוריה|3 31.08.15
  הכיסה נכללת בכרטיס משולב ביחד עם החמאם ואולמות האבירים. בניגוד לחמאם ולאולמות האבירים במקום רוב האמצעים האור קוליים אינם פועלים. האוזניות אינן פועלות במקום כך שאינך מקבל הסבר על המקום.
 • likeornot

  likeornot
  פשוט מרהיב |5 18.03.15
  ואסור לוותר עליהן. כילידת הצפון תמיד כיף לחזור ליעד ילדות בו שרצנו ולגלות עולמות חדשים ועוד מתחת לאדמה. מקסים ומומלץ ממש בחום. (ממליצים על רכישת כרטיס משולב לכל האתרים 60 ש"ח ללא הגבת זמן שניתן לממש עד שנה מיום הרכישה.)
 • danam_20

  danam_20
  מנהרת הזמן|5 19.05.13
  אתר מרשים ביותר, שחושף את המבקר למה שנקרא "העיר שמתחת". לתשומת לב - בחלק מהדרך המנהרה הופכת לנמוכה כך שצריך ללכת כפופים. בסוף המסלול יוצאים היישר לרציף נמל עכו המרהיב.
 • goodlife

  goodlife
  חוויה לילדים|4 22.02.13
  חשוב להכיר את סיפור הקמת המנהרה ואיך נתגלתה - בלי זה הביקור מבוזבז. שווה להרחיב על העושר של הטמפלרים שהוביל לסופם ביום שישי ה- 13 לחודש...
 • yoavbp

  yoavbp
  בשילוב עם המצודה|4 18.11.12
  מנהרה יפה ומתוחזקת - יש סרטונים בדרך ותאורה, הילדים מאד נהנו אם כי אחרי המנהרה שבמצודה, זו כבר הייתה יותר "תיירותית". מומלץ לרכוש כרטיס משולב.
 • s_ka

  s_ka
  יש פוטנציאל|3 22.08.12
  הילדים נהנו ללכת במנהרה ולצפות בסרטים. חבל שלא כולם עבדו ושחלקם ללא הסברים כלל.
 • dafnag

  dafnag
  טעם של הרפתקה|4 08.08.11
  מעבר "סודי" של הצלבנים מהרובע הפיזני לנמל הגנואזי. עדות לתקופות אחרות...
 • ramoron

  ramoron
  מרענן בקיץ|4 20.07.11
  מנהרה ארוכה וקרירה. לא לוותר אם נמצאים בעכו העתיקה, בעיקר כשבחוץ חם.
 • תלתן

  תלתן
  פעילות נחמדה|4 28.11.10
  סיפור חשיפת המנהרות , מרתק ומסקרן. המנהרות עצמן , נעימות להליכה קצרה ביום קיץ חם. אפשר ללכת מהחאן לכיוון הים , אפשר הפוך . אנחנו צעדנו עד החאן וחזרנו חזרה בתוך המנהרות. המים שזורמים בצידי שביל העץ , צלולים ומרהיבים. אם אתם כבר שם , אל תוותרו.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
החוויה הדרוזית בירכאהחוויה הדרוזית בירכא מומלץ מפה8.9יוסוף אבו חמדי, הרוח החיה מאחורי החוויה הדרוזית מספק למבקרים בביתו, את כל הדרכים שיבקשו, כמעט, כדי להכיר את העדה הדרוזית שאליה הוא משתייך. מהבית הכי גבוה בכפר ירכא, הוא מפצל שבילים מרתקים בסמטאות הדת הסודית הזו. הוא משתמש בידע הרב שצבר כמורה דרך ובהמון קסם אישי וחום ומוביל את המבקרים לסיור ברחובות הכפר בין אתרי דת, חצרות בתים ואף לוקח לתצפית מהחרמון ועד הים במנזר מבודד במעלה ההר. את מי שרוצה להתערסל בירוק המקיף את הכפר, יוסוף, איש הטבע, לוקח לטיול בחיק הטבע שבו הוא מסביר גם על אורח החיים המסורתי של העדה ועל ענפי החקלאות בכפר. הרבה נקודות תצפית מרהיבות נמצאות בסביבה, וכדאי להשתהות בהן לרגע. מי שרוצה לחוות את הפולקלור הדרוזי ואת התרבות, יכול לתאם מראש מופע דבקה ונגינה ולהיפגש עם קוראת בקפה. חמדי ואשתו אף מכירים את הדרך אל הלב שעוברת בקיבה וחלק עיקרי בחוויה הדרוזית הוא ארוחה חמה בביתם. על מגש כסוף ענקי מוגשות תשאש - פיתות חמות, עבות ונהדרות ממולאות בעלי זעתר, סלט פול חם ותבשיל שומר בר ועדשים שטעים כמוהו תתקשו למצוא במסעדות. מי שלא נרגע מטעמם המופלא של המאכלים יכול להשתתף בסדנתקרא עוד


בית זינאתי ובית הכנסת בפקיעיןבית זינאתי ובית הכנסת בפקיעין מומלץ מפה8.5בקומת הקרקע של בית זינאתי נמצא מרכז מבקרים קטן, ששימש בעבר כבית המגורים של המשפחה המיתולוגית. המשפחה היהודית, ובראשה מרגלית שהיא אחרונת צאצאי המשפחה, טוענת לרצף התיישבותי בפקיעין מאז ימי חורבן הבית השני לפני אלפיים שנה. במאות השנים האחרונות נשמרה נציגות יהודית בפקיעין, הודות למשפחת זינאתי ולמשפחות נוספות שכבר אינן גרות כאן. במרכז המבקרים עצמו מוצג אוסף חפצים פרטי של המשפחה שעל אף דלותו, מצליח להעביר את המשמעות של מגורים משותפים בתנאים זרים לחיים המערביים של ימינו ולמה שאנו מכירים. בנוסף, במקום ניתן לראות סרט קצר על הישוב היהודי בפקיעין, ובסופו לפגוש את מרגלית זינאתי ולאחר מכן לצפות בהצגה בהשתתפות מרגלית עצמה. מלבד זאת, קבוצות יכולות לתאם פעילויות חווייתיות הכוללות משחק ניווט אינטראקטיבי בסמטאות הכפר, סיור מודרך או סדנאות הכנת סבון וקליעת סלים. בבית זינאתי ניתן גם לבקש לפתוח את בית הכנסת שנמצא ממול. בית הכנסת נבנה ב-1873 וביקור במקום הוא חוויה ייחודית מאוד. יש לציין כי בקירות בית הכנסת משובצות שתי אבנים שנמצאו בפקיעין בעבר, ועליהן סמלים האופייניים לימי המשנה. לפי המסורת המקומקרא עוד
עוד אטרקציות