1 הגדל תמונה
בשבילי הכפר.
הועלה על ידי miris
2 הגדל תמונה
בתי הכפר
הועלה על ידי miris
3 הגדל תמונה
הבריכה
הועלה על ידי miris
4 הגדל תמונה
מראה כללי
הועלה על ידי miris
5 הגדל תמונה
קשת ושוקת
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
הקשת במעיין
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
בית הכנסת המשוחזר
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
בית הכנסת מלמעלה
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
התצפית
הועלה על ידי מערכתמפה
 

קום קשת ענן

בית הכנסת העתיק באום אל קנאטר הוא אולי פרוייקט השחזור המדובר ביותר בארץ. במקור היה שייך ליישוב יהודי בתקופת התלמוד והוקם כנראה במאה ה-5, מאות שנים אחר כך ישב במקום הכפר הסורי אום אל קנאטר שהתקיים עד 1967. שרידי בית הכנסת, שנפגע ברעידת אדמה, אמנם כבר התגלה במאה ה-19 אך רק החל מ-2003 זכה ועדיין זוכה לחפירות ארכיאולוגיות מסודרות במסגרתן מעמידים אותו מחדש על הרגליים. בעזרת טכנולוגיה מתקדמת מוחזרות אט אט האבנים שנמצאו על הריצפה, מפוזרות בשטח, אל מקומן המקורי בקירות בית הכנסת. לצורך כך הורכבו שבבים אלקטרוניים באבנים ונעשה שימוש בהדמיות תלת ממד דיגיטליות בניצוחו של מומחה בשחזור טכנולוגיות עתיקות יהושוע (ישו) דריי.
קשתות ושקתות
לאחר שיוצאים מהמכונית ברחבת החנייה יורדים בדרך סלולה, המתאימה לנכים, אל תצפית יפה לעבר הכינרת ועמק נחל סמך. ירידה ימינה תוביל אתכם אל בית הכנסת הבזלתי שכל עוד החפירות בו נמשכות יהיה מגודר ללא אפשרות להיכנס ממש קרוב. אפילו מבעד לגדר המקום מרשים ונראה שהתושבים שהקימו אותו היו בעלי אמצעים וטעם טוב. בתחתית המתחם כדאי ללכת שמאלה עם השביל הסלול המוביל אל מעיין הקשתות (קנאטר בערבית). גם המעיין שוקם. מתחת לשלוש קשתות גדולות, אחת מהן השתמרה בשלמות, ישנן שקתות האוגרות את מי המעיין הנובע מאחוריהן. זה אינו מקום לרחצה אבל בהחלט מקום יפה. כנראה שהמעיין שימש לתעשיית בדים ולאו דווקא כמקור מים של תושבי הכפר.
תוואי ההטייה הסורי
דרך העפר המתפתלת מטה על מדרון הנחל היא ציר תוואי ההטייה הסורי שיועד בשנות ה-1960 להטות את מקורות הירדן בל יגיעו אל הירדן הישראלי והכינרת, ובהמשך אל תושבי מדינת ישראל. ההטייה סוכלה ולא יצאה אל הפועל, לעומת זאת, פרוייקטים יותר חיוביים ומעודדים דוגמת התוכנית להשמיש את בית הכנסת העתיק כמקום תפילה לתושבי דרום הגולן, כן יוצאים אל הפועל.
איך מגיעים
מכביש הגישה לנטור, לפני הכניסה לקיבוץ, פונים שמאלה עם שילוט לדרך עפר מסומנת כחול. פנייה ראשונה ימינה ונסיעה כ-2.3 ק"מ עד רחבת החנייה.

( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • miris

  miris
  אום אל קנטיר 2014|4 04.06.14
  הינו ומאד התרשמנו מהמקום למרות שבית הכנסת מגודר ולא נתן להתקרב כביש גישה סלול וחניה מסודרת אזור המעיין גם מגודר מחשש למפולות למרות כל אלה מאד מרשים גם הנוף הנשקף לכינרת. כדאי מאד. בכניסה מהכביש הראשי לכוון הישוב פינת חמד לפיקניק הכניסה לאתר לפני שער המושב כביש סלול אין שלט הכוונה.
 • goodlife

  goodlife
  אתר בהתהוות|5 10.08.12
  עדכון מאוגוסט 2012 -במקום דרך העפר נסלל כביש ונבנית רחבת חניה מסודרת. בית הכנסת עדיןן מתוחם בגדר ועדיין בעבודות. צפי לסיום תוך שנה ואז כבר יגבו כסף... 1.10.11 בית הכנסת הולך ומשתחזר לעיני המבקרים. ישוע דריי מוביל פרויקט שאפתני של שחזור המקום בעזרת טכנולוגיות מתקדמות ושווה מאוד לבוא לראות. צפוי להפתח בעוד כשנה.
 • dafnag

  dafnag
  מקום קסום באחה"צ אביבי|5 12.04.12
  נוף הגבעות הירוקות (בפסח) המשתפלות לכנרת. על כתף אחת מהן נמצא ביה"כנ המרשים בשלבי שחזור מתקדמים. מעיין הקשתות חביב ומאחריו סיפור מעניין של תעשיית הפשתן הקדומה. פרוייקט השחזור משתלב יפה בצמחיה ובמסלע של האזור. מומלץ.
 • trattnh

  trattnh
  העתיקות יפות אבל האתר עצמו|3 17.07.11
  והנוף יפים יותר מהעתיקות... כדאי להמשיך משם ולרדת לגשר תוואי ההטיה על נחל סמך
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
בל עפרי - מתחם תיירותיבל עפרי - מתחם תיירותי מומלץ מפה9.7העבר משמש חלק נכבד מההווה בבל עפרי. בבי ותמי, מקימי המקום, קשורים לעבר בחומר וברוח. תמי נשבתה בקסמי התלמוד ובבי הוא אספן בלתי נלאה של חפצים ישנם ומשומשים ומשתמש בהם להרכבת פריטים חדשים. בחצר ביתם הם שיחזרו גורן, בית בד ויקב ובעונות המתאימות עורכים בני הזוג הדרכות והפעלות כדיש, אפייה, מסיק והפקת שמן ובציר ודריכת ענבים. כל הפעילויות מלוות בהסברים מרתקים הקושרים אותן למקורות היהודיים ולחקלאות בארץ ישראל בתקופת התלמוד. נעים להסתובב בחצר היפה של השניים, ובשוטטות נינוחה בה מבינים שאין גבול ליצירתיות ולחן שאפשר להפיק מרעפים שבורים ומחתיכות עץ שנזרקו ומכל אבן שאין לה הופכין. כמו שנוהגים פה בחומר, כך גם נוהגים בבעלי החיים ובפינת החי משקמים השניים חיות פצועות ונטושות שאותן יכולים הילדים ללטף. אחרי שילדיהם בגרו ועזבו את הבית החלו בני הזוג לרכוש לעצמם מיומנויות וללמוד אומנויות. כשני אנשי מעש, הם הפכו את הידע שצברו ליופי שניתן לאחוז ולהשתמש בו. תמי מפסלת בחומר וצורפת תכשיטים ובבי מקשט את ביתם ואת המסעדה שהקימו בוויטראז'ים, מגבן גבינות ומפיק יין במבנה ששימש כבונקר סורי. את יינותיו של היקב, עין קרא עוד


יער האייליםיער האיילים מומלץ מפה9.4משה אמיתי, האבא של האיילים, היה פעם בוקר עם סוסים ולאסו וכל האביזרים הנלווים. רמת הגולן היא אולי המקום היחיד בארץ שמאפשר לגברים להיות קאובואים. תוך כדי חיפוש אחרי גידול חקלאי שיוכל להפוך גם לאתר תיירות הוא נתקל באייל, וככה התחיל מה שהיום הוא יער האיילים. במכלאות היער שביישוב אודם מגדלים עדרי איילים ובהם תמצאו את האייל הנקוד, האייל הגמדי שמקורו בהודו וגם את האייל האדום שהכי מזכיר את אביו האגדי של במבי ומתפאר בקרניים גדולות ומסועפות. במתחמים נפרדים נמצאים בעלי קרניים נוספים ובהם צבאים, אנטילופות, יעלים, עזים ואפילו ג'ימי - ג'מוס יליד המקום, חובב ילדים שאפשר לרכב עליו. במקום גם ביזון אמריקאי שבאמצעותו ניתן לעמוד על ההבדל בינו לבין הבאפלו. בחצר מבצעים העופרים תעלולי קפיצה לגובה, אוכלים מכף היד פרוסות לחם ובליווי מדריך תקבלו הסבר במה האיילים שונים משאר בעלי הקרניים, איך עושים שופרות ועוד. לאחר מכן תוכלו לטייל ברחבי יער אודם בנהיגה עצמית על רכבי גולף. בגן החיות הקטן שבמקום נמצאים סוסי פוני עליהם אפשר להרכיב את הילדים ולטייל ללא תוספת תשלום או הגבלת זמן. עוד אטרקציות במקום כוללות פקרא עוד
עוד אטרקציות