כפריר ערבי בהר חברון, ממזרח לכביש מאלון שבות לקיבוץ ראש צורים, ובו משפחות אחדות. השם משמר כנראה את שמה של בית זכריה הקדומה. נקרא גם ח'ירבת סכריא וח'ירבת בית איסכריא.

מהמימצאים בבית סכריא עולה כי המקום היה מיושב מאז תקופת הברזל ואילך. נהוג לזהות כאן את בית זכריה, שבה נערך ב-163 לפנה"ס קרב בין יהודה המכבי והצבא הסלוקי (במהלך הקרב נהרג אלעזר אחי יהודה בהסתערו על פיל מלחמה). היישוב הנוכחי הוקם בידי כפריים מארטאס (כנראה במאה ה-19), נכבש בידי הפלמ"ח בתחילת מלחמת העצמאות וחודש לאחר המלחמה. בין בתי הכפר יש מערות חצובות ושרידי מיבנים עתיקים.

מומלצים באזור
גן לאומי הרודיוןגן לאומי הרודיון מומלץ מפה9.5על גבול המדבר, כ-13 ק"מ בלבד מירושלים, נישא הר ההרודיון כמעין גל-עד מהודר להורדוס ולמפעלי הבנייה שלו. צורתו, שהפכה כבר לסמל המסחרי שלו, היא צורת חרוט קטום, דומה לתל געשי, שנוצרה מתוספת מלאכותית של עפר ואבנים להר הטבעי. מההר, בכמה נקודות תצפית שונות, נשקפת תצפית על כל מה שאפשר לראות בסביבה: מדבר יהודה, היישובים תקוע, נוקדים וכפרי הבדואים במרחב זעתרה, נחל תקוע, בית לחם ושכונות הרי ירושלים מגילה ועד הר הזיתים. עם ההגעה לראש ההר נגלה מה שלא נראה קודם כלל. בתוך הלוע המלאכותית של ההר מחופרים שרידי מבצר עגול בו הוקם ארמון הקיץ של הורדוס. חומה כפולה הקיפה את המבצר, מתוך ארבעת מגדליו העגולים השתמר יפה המגדל המזרחי שהגיע לגובה 40 מטרים ובלט בסביבתו. בתוך תחומי המבצר שרידי בית מרחץ, טיילת עמודים וכן טרקלין אירוח רומי. הטרקלין עשה הסבה לבית כנסת בזמן שהמורדים היהודיים של שלהי בית שני הגיעו לכאן. הם היו אלה שהפכו את המקום לאחד מהמעוזים האחרונים ששרדו את המאבק מול הרומאים, גם אחרי חורבן הבית בירושלים. הם גם הקימו שני מקוואות שנראים היטב בתוך המבצר והם אלה שחצבו מחילות בסלע שקישרו בין בורות המים מקרא עוד