חריטון, מנזר (מנזר פארן)

סוג: חורבה
 

חורבות מנזר בצפון מדבר יהודה, במצוק הדרומי של נחל פרת עילי (ואדי פארה), כחצי קילומטר מצפון-מזרח ליישוב עלמון. נקרא גם מנזר עין פארה (על שם עין פארה/פרת הסמוך) ומנזר פארן.

מנזר חריטון הוקם במאה ה-4 בידי הנזיר חריטון והוא הקדום במנזרים שנוסדו במדבר יהודה בתקופה הביזנטית. המנזר חרב בשנת 614 בעת הפלישה הפרסית לארץ ישראל ושוקם במאה ה-19 בכספי ממשלת רוסיה. בסוף שנות ה-1970 נהרס המנזר בשריפה, ובשנות ה-1990 שוקם חלק ממנו והיום יושב בו נזיר אחד. במקום מיבנה חרב שנבנה במאה ה-19 על שרידי המנזר הקדום.

מומלצים באזור


אכסניית אנ''א מצדהאכסניית אנ''א מצדה מומלץ מפה8.7עם תצפית לים הנמוך בעולם, לחווארי מצדה ולהרי מואב, ובמיקום הקרוב ביותר לגן הלאומי מצדה, נמצאת אכסניית אנ''א מצדה. בכניסה לובי רחב ידיים ומרפסת מקסימה שפונה לים המלח. העיצוב בגוני חום, חול ומדבר והאדריכלות של המבנה מנתצת את כל הדעות הקדומות על בתי הארחה. בניין מרשים שמשתלב היטב עם ההר שמאחוריו והחווארים והמרחבים הצחיחים שלפניו. החדרים מיועדים בעיקר לקבוצות ולמשפחות של מטיילים והם פשוטים ומרווחים. בחדרים הגדולים, המתאימים לעד שישה אורחים, יש מיטות קומתיים ומיטות יחיד. בחדרים הזוגיים מיטות זוגיות נוחות מעט יותר ויש גם שתי יחידות משפחתיות גדולות המכילות שני חדרי שינה ופינת הסבה. בכל חדר פינת קפה צנועה ומקרר קטן. מומלץ להביא מהבית חלב, קפה שאוהבים וכיבודים. חדר האוכל הוא אולי המקום היחידי שדורש שיפור. אמנם החלונות הגדולים של חדר האוכל פונים אל הים הכחול המלוח שבאופק, נוף שתמיד מצליח לרגש, אך האוכל מרגש הרבה פחות, למרות שיש ממנו בשפע. ביום שישי בערב פינת הקפה לא פעילה וחבל. המלצתנו, בואו בלי ציפיות ולא תתאכזבו. למרות כל אלה, ארוחת ערב חמה ומוכנה בלב מדבר היא לא עניין של מה בכך ומקלה מאוד על קרא עוד