נהלל

סוג: מושב
 

מושב (תנועת המושבים) בעמק יזרעאל, 3 ק"מ ממערב למגדל העמק. נקרא על שם נהלל המקראית (יהושע יט 15), ששמה השתמר בשם הכפר הערבי מעלול. נהלל הוא מושב העובדים הראשון בישראל.

הוקם בספטמבר 1921 בידי פועלים חברי הפועל הצעיר, שהתארגנו לגרעין בוועידת הפועל הצעיר בחוות כינרת בשנת 1919. המושב נוסד על-פי תוכניתו של אליעזר יפה, שהציע צורת התיישבות חדשה, שהיתה בה מזיגה של יסודות ההתיישבות הפרטית (המושבה) עם יסודות ההתיישבות השיתופית (הקיבוץ).
בעקבות ההצלחה של נהלל אימצו יישובים קיימים אחדים את עקרונות המושב (בהם בלפוריה וכפר מל"ל) והוקמו מושבים חדשים. לאחר קום המדינה, כאשר היה צורך להגדיל את הייצור החקלאי ולמצוא פתרון מגורים לעולים הרבים שבאו לארץ, נמצא מיבנה המושב מתאים לעולים החדשים ואיפשר יישובם של אלפים מהם על הקרקע. בשנים האחרונות, בעקבות המשבר שפקד את המושבים בישראל, בוטלו גם בנהלל כמה מעקרונות המושב, ובהם השיווק המשותף ואיסור העבודה השכירה.
מושב נהלל תוכנן בידי האדריכל ריכרד קאופמן בדגם של מעגלים, בהתאמה לנוף ומתוך כוונה להקל על עבודת המתיישבים. במרכז היישוב ניצבים מוסדות הציבור של המושב, סביבם בנויים בתי המגורים, ומאחוריהם מתפרסים מיבני המשק והשדות. במושב פועל בית-הספר ויצ"ו-נהלל על שם מיזל-שוחט, שהוקם ב-1923 ביוזמת המחנכת חנה מיזל והיה בשנותיו הראשונות חוות לימוד חקלאית לצעירות. בית הקברות של נהלל, שעם הקבורים בו נמנה בן המושב משה דיין, נמצא לרגלי תל שימרון.

מועדי ההופעות וההקרנות התקבלו מהמפיצים. אתר מפה אינו אחראי לשינויים.
מה ומתי
יום ראשון08:00 - 16:00
יום שני08:00 - 16:00
יום שלישי08:00 - 16:00
יום רביעי08:00 - 16:00
יום ראשון08:00 - 16:00
יום שני08:00 - 16:00
יום שלישי08:00 - 16:00
יום רביעי08:00 - 16:00
יום חמישי08:00 - 16:00
מומלצים באזור
גן לאומי בית שעריםגן לאומי בית שערים מומלץ מפה9.5הממצאים המרשימים באתר הקדום שעל גבעות שייח' איבריק, מעידים כי העיר היהודית הקדומה בית שערים היתה מרכז יהודי חשוב בתקופה שלאחר מרד בר כוכבא (135 לספירה) ומקום מושבו של נשיא הסנהדרין, רבי יהודה הנשיא. הגן הלאומי מטופח וירוק להפליא והניגוד בין נקודות העניין הקבורות מתחת לפני השטח לבין הבוסתנים המלבלבים והמדשאות בולט ומתעתע. פיקניק בבית הקברות במקרה הזה הוא הרבה יותר מהמלצה. יש שולחנות פיקניק לרוב ושפע של צל. בשנת 2015 הוכרז הגן הלאומי על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. עיקר שטח הגן הלאומי כולל את בית הקברות היהודי החשוב ביותר במאות ה-3 וה-4, שהכיל חלקות יוקרה לבעלי אמצעים מכל הארצות סביב. באתר נחשפו 100 מערות קבורה חצובות בכמה מפלסים על המדרון, וביניהן מערת רבי יהודה הנשיא. חלק מן המערות פתוחות לביקור קהל וההליכה בחללן החשוך מגלה, בנקודות המוארות, ארונות קבורה מפוארים, לעתים מעוטרים בתבליטים ולעתים חרוטים בכתב עברי קדום. גבוה יותר בגבעה קיימת עדות לעיר עצמה. ב-2009 הוכשר לביקור מערך מערות נוסף המכונה 'מערות המנורה' הנמצא דרום מערבית למתחם המוכר. יש כאן שש מערות קבורה שמאופיינות קרא עוד