כפר ערבי במרכז השומרון, לצד כביש מס' 60 (משכם לג'נין). השם משמר את שמה היווני של שומרון הקדומה (סבסטי), ששרידיה מצויים בסמוך לכפר.

הכפר סבסטיה בנוי במורד תל שומרון ובו שרידים מאז התקופה הרומית ואילך. האתר המרכזי בכפר הוא מסגד א-נבי יחיא הבנוי על שרידי כנסייה ביזנטית וכנסייה צלבנית: בתקופה הביזנטית זוהה כאן מקום קבורת ראשו של יוחנן המטביל והוקמה עליו כנסייה (הכנסייה ניצבה ממזרח לחומות העיר סבסטי). בתקופה הצלבנית נבנתה קתדרלה על שרידי הכנסייה הביזנטית, ולאחר כיבוש הארץ בידי סלאח א-דין הוסב המקום למסגד. ליד המסגד ניצב בניין קטן, שבו מראים היום את קבר ראשו של יוחנן המטביל (א-נבי יחיא).

מומלצים באזור
גן לאומי הרודיוןגן לאומי הרודיון מומלץ מפה9.5על גבול המדבר, כ-13 ק"מ בלבד מירושלים, נישא הר ההרודיון כמעין גל-עד מהודר להורדוס ולמפעלי הבנייה שלו. צורתו, שהפכה כבר לסמל המסחרי שלו, היא צורת חרוט קטום, דומה לתל געשי, שנוצרה מתוספת מלאכותית של עפר ואבנים להר הטבעי. מההר, בכמה נקודות תצפית שונות, נשקפת תצפית על כל מה שאפשר לראות בסביבה: מדבר יהודה, היישובים תקוע, נוקדים וכפרי הבדואים במרחב זעתרה, נחל תקוע, בית לחם ושכונות הרי ירושלים מגילה ועד הר הזיתים. עם ההגעה לראש ההר נגלה מה שלא נראה קודם כלל. בתוך הלוע המלאכותית של ההר מחופרים שרידי מבצר עגול בו הוקם ארמון הקיץ של הורדוס. חומה כפולה הקיפה את המבצר, מתוך ארבעת מגדליו העגולים השתמר יפה המגדל המזרחי שהגיע לגובה 40 מטרים ובלט בסביבתו. בתוך תחומי המבצר שרידי בית מרחץ, טיילת עמודים וכן טרקלין אירוח רומי. הטרקלין עשה הסבה לבית כנסת בזמן שהמורדים היהודיים של שלהי בית שני הגיעו לכאן. הם היו אלה שהפכו את המקום לאחד מהמעוזים האחרונים ששרדו את המאבק מול הרומאים, גם אחרי חורבן הבית בירושלים. הם גם הקימו שני מקוואות שנראים היטב בתוך המבצר והם אלה שחצבו מחילות בסלע שקישרו בין בורות המים מקרא עוד