יישוב עירוני (מועצה מקומית) ברכס אום אל-פחם, כ-4.5 ק"מ מדרום-מערב לאום אל-פחם. מורכב משני יישובים, קציר וחריש, שאוחדו ב-1995 למועצה מקומית אחת.

חריש:
הוקם ב-1995 במסגרת תוכנית הכוכבים לעיבוי ההתיישבות היהודית בקו הירוק, ותוכנן עם הקמתו להיות לעיר של כ-10,000 משפחות. במהלך התכנון והשיווק של היישוב נעשו טעויות רבות, וכיום חריש הוא יישוב חלש, הסובל מהזנחה ומניידות תושבים גדולה.
קציר:
ראשיתו ב-1982 כיישוב קהילתי שהקימה הסוכנות היהודית על אדמות של מינהל מקרקעי ישראל. בשנים הראשונות לא התפתח היישוב ובסוף שנות ה-1980 היו בו כ-30 משפחות. בתחילת שנות ה-1990 הוכרז קציר "כוכב צפוני" בתוכנית הכוכבים. בעקבות זאת נהנה היישוב מתקציב פיתוח גדול ונקלטו בו מאות משפחות. כיום קציר הוא יישוב של בני המעמד הבינוני הבנוי על שני מיתחמים (הגבעה המרכזית והגבעה המערבית) ובו כ-500 משפחות. במזרח היישוב, במורדות המזרחיים של גבעת נ"ג 394, נמצא מצד פודה ובו שרידי מצד מהתקופה הרומית.

מומלצים באזור
מלון אחוזת יערות הכרמלמלון אחוזת יערות הכרמל מומלץ מפה9.3במיקום מבודד הצופה אל הים, שוכן המלון הממזג באופן מושלם בריאות ועונג ומאפשר התנתקות אמיתית מחיי העיר. הבניין, שנראה מבחוץ כבית הארחה פשוט, מתגלה מבפנים כהיכל של אקסקלוסיביות והידור. קרמיקה ואבן משתלבים ברצפות פרקט ורהיטי עץ בסגנון עתיק בקומת הכניסה, ומשווים למקום מראה של אחוזה מפוארת שעוצבה בטוב טעם. האורחים מסתובבים בחלוקי מגבת לבנים שקיבלו במלון, חולטים לעצמם תה צמחים מעשרות הסוגים המוצעים כאן ללא הגבלה, יושבים על אחת הכורסאות בלובי או במרפסת, ומתמסרים לעוצמתו של נוף הכרמל הנשקף מאין ספור נקודות ברחבי המלון. חוקים ברורים שומרים כאן על השקט והבריאות: אסור לעשן, אסור להשתמש בטלפונים סלולריים הכניסה לאורחים מתחת לגיל 16 אסורה. הבריכה החיצונית, אחותה של הבריכה הפנימית, מוקפת גן ירוק שהוא יצירת אמנות שמטפחים במסירות זה שנים שני גננים - אב ובנו. החדרים הנעימים דומים זה לזה בעיצובם ושונים בגודלם, ולחלקם יציאה למרפסת ובה מיטות שיזוף הפונות אל הגן או אל הנוף. הספא, שבעליו מעידים עליו שהוא הגדול בארץ, כולל ג'קוזי, סאונות יבשות ורטובות, חמאם תורכי, סולריום, בריכת שחייה מחוממת ומקורה ויותר קרא עוד