יישוב ערבי בהרי ירושלים, מעט מצפון לירושלים. השם שומר אולי את שמו הקדום של המקום.

גרעין הכפר שוכן על אתר קדום (30 דונם) שהיה מיושב מראשית תקופת הברזל ואילך. יש המזהים כאן את רמה (הרמה, רמתים, הרמתים צופים) המקראית. לפי סיפורי המקרא היתה הרמה מקום חשוב בהיסטוריה הקדומה של עם ישראל: לידה שפטה דבורה הנביאה את בני ישראל (שופטים ד 5) ובה נולד וחי שמואל (שמ"א א 19-20, ז 17 ועוד). כאן משח שמואל את שאול למלך (שמ"א י 1) וכאן הסתתר דוד בבורחו מפני שאול (שם יט 18).
ויקטור גרן מתאר את א-ראם ב-1870 ככפר ובו כ-200 תושבים. במחצית השנייה של המאה ה-20 התפתח א-ראם במהירות בגלל קירבתו לירושלים. לאחר מלחמת ששת הימים סופח לירושלים חלקו המערבי של היישוב, הצמוד לכביש מס' 60. כמו יישובים ערביים אחרים הסמוכים לירושלים, גם א-ראם הוא למעשה פרוור של ירושלים. רוב תושביו עובדים בירושלים ומשתמשים בשירותים העירוניים של ירושלים המזרחית.

מומלצים באזור
גן לאומי הרודיוןגן לאומי הרודיון מומלץ מפה9.5על גבול המדבר, כ-13 ק"מ בלבד מירושלים, נישא הר ההרודיון כמעין גל-עד מהודר להורדוס ולמפעלי הבנייה שלו. צורתו, שהפכה כבר לסמל המסחרי שלו, היא צורת חרוט קטום, דומה לתל געשי, שנוצרה מתוספת מלאכותית של עפר ואבנים להר הטבעי. מההר, בכמה נקודות תצפית שונות, נשקפת תצפית על כל מה שאפשר לראות בסביבה: מדבר יהודה, היישובים תקוע, נוקדים וכפרי הבדואים במרחב זעתרה, נחל תקוע, בית לחם ושכונות הרי ירושלים מגילה ועד הר הזיתים. עם ההגעה לראש ההר נגלה מה שלא נראה קודם כלל. בתוך הלוע המלאכותית של ההר מחופרים שרידי מבצר עגול בו הוקם ארמון הקיץ של הורדוס. חומה כפולה הקיפה את המבצר, מתוך ארבעת מגדליו העגולים השתמר יפה המגדל המזרחי שהגיע לגובה 40 מטרים ובלט בסביבתו. בתוך תחומי המבצר שרידי בית מרחץ, טיילת עמודים וכן טרקלין אירוח רומי. הטרקלין עשה הסבה לבית כנסת בזמן שהמורדים היהודיים של שלהי בית שני הגיעו לכאן. הם היו אלה שהפכו את המקום לאחד מהמעוזים האחרונים ששרדו את המאבק מול הרומאים, גם אחרי חורבן הבית בירושלים. הם גם הקימו שני מקוואות שנראים היטב בתוך המבצר והם אלה שחצבו מחילות בסלע שקישרו בין בורות המים מקרא עוד