הורדוס, מסעו האחרון של מלך יהודה - תערוכה

מומלץ מפה
9.3
סוג: תערוכה
פרטים נוספים עדכנו אותנו
 

הדובדבן של מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל מציג תערוכה שהיא חובה לכל מתעניין בהיסטוריה של ארץ ישראל. זו התערוכה הראשונה בעולם המוקדשת כולה להורדוס, מהדמויות רבות הפנים, המרתקות והשנויות במחלוקת ביותר בהיסטוריה היהודית ובתולדות האימפריה הרומית. התערוכה מאורגנת בהתאם למסלול ההלוויה של הורדוס שתוכנן בקפידה והתרחש בשנה 4 לפנה"ס, בתום 33 שנים של מלכות בארץ ישראל. המסע האמיתי, וזה המדומה בתערוכה, מתחיל בחדר הכס המלכותי בארמון החורף של הורדוס ביריחו. השיירה ממשיכה לירושלים, להצצה בחשוב מהפרויקטים השאפתניים של הורדוס – בית המקדש, ומשם אל אחוזת הקבר שלו בהרודיון. בתערוכה נידונים נושאים מרכזיים בהם השפעתו של הורדוס על הנוף האדריכלי בארץ ישראל, שיטות עיטור ובנייה בארץ ישראל של התקופה הרומית, יחסיו המורכבים של הורדוס בתוך האימפריה הרומית, מותו וקבורתו.
זו התערוכה הארכיאולוגית הגדולה ביותר והיקרה ביותר שהוצגה בארץ אי פעם ומוצגים כ-250 ממצאים ארכיאולוגיים. הממצאים המרשימים עברו עבודת רפאות ושחזור מקיף במעבדות השימור במוזיאון ישראל בצורה יוצאת מהכלל. מבין החפצים המוצגים בולטים במיוחד ציורי קיר מהורדיון, נדירים במחוזותינו, האמבט הפרטי של הורדוס מקיפרוס שמעל יריחו, פריטי אבן מגולפים מהר הבית שלא הוצגו מעולם, ארונות הקבורה (סרקופג) מקבר הורדוס, וכן אגן שיש מעוטר שהחוקרים סבורים שהורדוס קיבל במתנה מהקיסר אוגוסטוס.
ביקורת המערכת
אצירה למופת של אדריכל למופת
התחושה בתערוכה היא של חדשנות וחשיפה של דברים שלא נראו קודם בהקשר של הורדוס. דרך ההצגה והעברת המידע המשלים הוא בהדמיות ואנימציה מתקדמת שמקימות את השרידים לחיים ומצליחות להחזיר את המבקר אחורה בזמן, באופן שמעשיר את החוויה ולא מעמיס עליה. שלטי ההסבר, המנוסחים בתבונה רבה, הם מתומצתים, מקצועיים ולא טרחניים. מי שגם זה יותר מדי בשבילו, יכול להיעזר באפרכסת ההדרכה הקולית שניתן לשכור תמיד בכניסה למוזיאון. מקום ראוי של כבוד בתערוכה מקבל הארכיאולוג אהוד נצר ז"ל, שחפירת הרודיון ומציאת קבר הורדוס היתה מפעל חייו. אהוד היה מעורב בשלבי התכנון הראשוניים של התערוכה. הנפילה שהביאה למותו הטראגי והבלתי יאמן באוקטובר 2010, אירעה באתר ההרודיון במהלך סיור עם הצוות המקצועי של מוזיאון ישראל ואוצרי התערוכה.

( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • boazhovav

  boazhovav
  מרתק גם לילדים|5 27.10.13
  השילוב של ארמונות, סרטי וידאו וחדרים משוחזרים קסמו מאד לבת ה- 4. הגדולים יותר (6 - 12) נהנו מאד ממערכות ההדרכה הקולית, ונדדו בין המוצגים באופן עצמאי. מומלץ למשפחות.
 • ocp

  ocp
  תערוכה מרשימה ומושקעת|5 24.10.13
  על פי המדריכה שליותה אותנו, ארגון התערוכה לקח כ-6 שנים, והתוצאה מרשימה ביותר. יש חיבור יפה בין הפריטים שמספרים סיפור שלם ומעניין, והדמיות מצויינות וברורות. השחזורים של חדרי הארמונות, התיאטרון והקבר מספקים תחושה אמיתית של החיים באמונות האלו, יותר ממה שניתן לחוש כאשר מבקרים בחורבותיהם באתרים ההיסטוריים עצמם.
 • einatt

  einatt
  מרתק!|5 20.08.13
  לקטנים ולגדולים. מצליח להעביר בכל האמצעים הטכנולוגיים וההיסטוריים את ייחודיותו של האיש ופועלו. מומלץ לבוא מוקדם בבוקר ככל האפשר כדי להימנע מתורים.
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  ההדמיות נהדרות|5 29.07.13
  למי שקשה לו להתחבר למבנים קדומים - יש בתערוכה הדמיות מרהיבות של ארמונותיו של הורדוס בישראל. כמעט תערוכת חובה למי שמטייל בארץ.
 • danam_20

  danam_20
  יצא מלך|5 01.07.13
  תערוכה קטנה אמנם, אבל ממצה בהחלט. הסרטים מיטיבים להמחיש את המבנים המפוארים שבנה. שיטוט איטי ומעמיק בתערוכה, יחד עם המדריך הקולי, לקח לנו שעה וחצי - פרק זמן שהוא מספיק לטעמי. התערוכה סוקרת את מפעליו המדהימים, דרכם אפשר לקבל הצצה אל נבכי נשמתו של המלך השנוי במחלוקת.
 • goodlife

  goodlife
  תערוכה מעניינת|4 03.04.13
  התערוכה סוקרת את ימיו של הורדוס ונותנת ביטוי לגדולתו בנושא הבנייה בארץ ישראל. התערוכה גם מתארת את השחזור של הבניה, למרות חשנו כמו קודמי שכתב פה, כי התערוכה דלה.
 • reutadmon

  reutadmon
  אחלה|4 26.03.13
  יותם, בן 9: תערוכה יפה אהבתי איך שהציגו את הארמונות של הורדוס בהקרנה, קצת פחות את התערוכה הפיזית. לסיכום אני ממליץ לילדים אבל יש תור
 • dafnag

  dafnag
  מעניין אך מעט דל במוצגים|4 26.02.13
  שמונה חדרים. די מעט מוצגים מקוריים. הרבה הסברים (במדריך הקולי, בסרטונים, בכתוביות). היינו עם שלושה ילדים (9-11). לקח שעה וחצי (זה כולל הקשבה למדריך הקולי ואח"כ הסבר לילדים לוודא קליטה...). הגענו בשבת בשעה 11:00. לקחנו את המדריכים הקוליים האחרונים. אח"כ נוצר תור ליד עמדת ההשאלה (כלול במחיר). לידיעתכם - לא חייבים את המדריך - יש קוד ליד כל מוצג שמאפשר לסרוק אותו בסלולר.
- 1
עוד מופעים ואירועים