סיראנו דה ברז'רק - תיאטרון הקאמרי

מומלץ מפה
8.9
סוג: הצגה
פרטים נוספים עדכנו אותנו
 

סיראנו הוא גבר בכל כשרונות רבים: איש צבא אמיץ, משורר מחונן ואשף בסייף. אלא שהטבע "חנן" אותו באף כביר-מידות המכער את פרצופו, גורם לו לתחושת נחיתות ומונע בעדו מלהצהיר על אהבתו לרוקסאן היפה. הוא כותב לה שירים ומכתבי אהבה בשמו של עמיתו לגדוד, כריסטיאן יפה התואר, וליבה של רוקסאן הולך שבי אחר הנפש הנעלה המתגלה מתוך המכתבים.


לימים מבין כריסטיאן שלא יופיו הוא שקנה את ליבה של רוקסאן, אלא מכתבי האהבה המופלאים של סיראנו. הוא מפציר בחברו להתוודות על אהבתו אליה, אך לפני שהדבר יוצא לפועל כריסטיאן נהרג בקרב. רוקסאן האבלה פורשת למנזר וסיראנו נוצר את הסוד בלבו.


המחזה היקנה למחבר את המוניטין העולמי שלו כיוצרה של קומדיה רומנטית, מרגשת, שיש בה הרבה פיוט, חוכמת לב ולא מעט הומור ושנינה, אחת מיצירות המופת של הקלאסיקה העולמית.

ביקורת המערכת
תיאטרון כמו שתיאטרון צריך להיות
סיראנו דה ברז'ראק הוא סיפור האהבה המוכר והידוע. בחור (סיראנו, בגילומו של איתי טיראן) פוגש בחורה (רוקסאן, בגילומה של כנרת לימוני), בחור אוהב בחורה, בחורה מתעלמת והולכת עם מישהו אחר ואז קורה משהו, ולפתע היא מגלה שבעצם אותו היא אהבה כל העת. אז מדוע לטרוח לראות אותו במחזה בן שלוש שעות? כי לבחור יש אף ענק, שמספק שלל בדיחות ופה שמפיק לאורך כל המחזה שנינה ומרגליות; כי המחזה מבוצע כולו בחרוזים וכי איתי טיראן מגיש משחק גדול מהחיים; כי מדובר במחזה בן כמעט 120 שנה, שהוא עדיין הצלחה קופתית ענקית.
עדיין לא בטוחים? קחו ב-DVD את הסרט 'רוקסאן' עם סטיב מרטין, או צפו בז'ראר דפרדייה כסיראנו דה ברז'ראק, ותראו איך הקולנוע הצרפתי והאמריקאי טיפלו בסיפור הנפלא הזה. זו קומדיה שעושה כבוד גדול למילה, לחריזה שנונה ולמשקל. לכן, ראוי קודם כל להוריד את הכובע בפני העבודה הסיזיפית של המתרגם דורי פרנס, ששמר על כללי חריזה נוקשים לצד שפה קולחת, שעוברת ממישלב למישלב בקלילות (תוך שימוש במילים 'פוזה' ו'אמתלה' באותו מחזה, מבלי להישמע מטופש או מבזה). עושים לה כבוד גם התפאורה המרהיבה של ערן עצמון, שמורכבת מדפים וטקסטים.
מיצג של כשרונות מצוות השחקנים
הצוות שאחראי ליצירת המופת הזו כולל את גלעד קמחי (בימוי), אמיר לקנר (מוזיקה), ואולה שבצוב (תלבושות). הצוות הזה מצליח להביא חוויה מרהיבה לבמה, עם סצינות שסוחטות מאנסמבל השחקנים המוכשר מיצג של כשרונות, ביניהם ריקוד, סייף, נגינה, שירה, ואפילו סטפס! סצינות כמו אפיית העוגות במסעדה של ראגנו ושיר צוערי הגאסקון מתאפשרות רק בגלל השילוב החד פעמי בין כשרונות ענקיים שנפגשים על במה אחת. לסיכום, סיראנו דה ברז'ראק הוא תיאטרון כמו שתיאטרון צריך להיות, בלי פשרות.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  קולח ומפתיע אבל...|4 02.05.14
  הצגה טובה, עם סוף מפתיע. משחק מצוין, תפאורה יפה ולמרות הטקסט המעולה והקולח, הייתה הרגשה לאורך כל ההצגה שחסר בה משהו.. גם הסוף הגיח לפתע ללא התראה.
 • חיפושתמידי

  חיפושתמידי
  איכות איכות ועוד פעם איכות|5 17.04.14
  אין שום ניסיון להתחנף לקהל ולהוריד את רמת הטקסט ועל כך כל הכבוד. לאחר רבע שעה אתה כבר שקוע בעולם ההצגה ומוקסם מכישרונם של השחקנים. נכון שאיתי טיראן עולה על כולם אך הוא כמנצח על תזמורת. חוויה.
 • galiavu

  galiavu
  אף על פי|4 17.04.14
  תרגום מופלא של דורי פרנס ומשחק וירטואוזי של איתי טיראן לא מנעו מאיתנו טעם דק של החמצה. שאר השחקנים לא מגיעים לרמתו של טיראן (לעתים קרובות מדי נדמה שהוא נושא על כתפיו הנאות את התאטרון הקאמרי כולו) וחלקם לא משכנעים בעליל - רוקסאן, למשל. וזאת קצת בעיה כשמדובר בדמות הנשית שמניעה את כל העלילה ומסובבת את כולם על האצבע. החלק הראשון (עד ההפסקה) מייגע וארוך עד בלי די. החלק השני טוב ממנו, ורק בו התחלנו להרגיש משהו אמיתי ומזוקק יותר.
 • benib

  benib
  תיאטרון מסוגנן עם קריצה|5 04.03.14
  מלודרמה רומנטית על איש עם אף גדול ונפש פיוטית סוערת. הבמאי מצליח להחיות רומנטיקה בדרמה אולי בשל שילוב הקריצה לנושאים שהם שקרים. ההצגה רעשנית והיפר אקטיבית אבל התוצאה בהחלט שווה. איתי טיראן כרגיל גדול. טיראן הינו כוכב על בתאטרון הישראלי. משחקו המרגש גורם לקהל לעמוד זמן רב ולמחוא כפיים. איתי טיראן עושה לקהל חוויה גדולה שכן הוא כשחקן באמת גדול מהחיים.
 • avron

  avron
  על "אף" הכל - מחזה "גדול" |5 10.02.14
  להצגה זו רצוי להצטייד בשמיעה מעולה. המילים הם הדלק המניע את הכל, החרוזים ומשחקי הלשון והבדיחות. אני לא ממש סגור על כך שזאת קומדיה לאור הסיום הטראגי, אבל האמת שזה לא משנה. כל המכלול של ההצגה: בימוי, משחק, תפאורה, מוזיקה ותאורה , ראוי לשבח, כולל כמה מיזנסצנות נפלאות. איתי טיראן הוא שחקן על ללא כל ספק ועל כתפיו כל ההצגה, אבל גם כל השחקנים האחרים עושים עבודה מעולה. לי אישית הפריע אורך ההצגה (שעתיים וחצי) והיה מקום לקיצורים פה ושם.
 • guyeran

  guyeran
  בידור איכותי, כיף גדול!|5 19.12.13
  לוקח כמה דקות לסגל את השמיעה לפאתוס התיאטרלי המחורז (והמכוון) ומהרגע שזה קורה זו הנאה צרופה. הכתיבה, כמובן, והתרגום השנון קולחים וחדים, התלבושות מהממות, המשחק של איתי טיראן (שוב, כמובן) זה WOW - למרות שהוא מוסתר היטב תחת האף...והאף, איזה אף, עף! כיף גדול!
- 1
עוד מופעים ואירועים