לילות השמש העולה - מחול יפני עכשווי

סוג: מחול
1 הגדל תמונה
מתוך היצירה מלח. צילום: גדי דגון
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
ארבע סונטות, יהודה על בסיס סויה. צילום: יח''צ
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
ארבע סונטות, לאס מנינאס. צילום: יח''צ
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
הזוכים - טאדה שיורי. צילום: יח''צ
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
חמישה בתים - רוח. צילום: יח''צ
הועלה על ידי מערכתמפה
 

לילות השמש העולה הוא אירוע מחול פרי שיתוף פעולה יוצא דופן בין כוריאוגרפים יפניים שחיים בישראל לבין כוריאוגרפים ישראלים. במסגרת האירועים תיחשף שפת המחול היפני העכשווי שמאופיינת בתנועות, טכניקה וקצב יחודיים לה ומושפעת ישירות מהתרבות היפנית.


שני ערבים יוקדשו ליוצרים אורחים מיפן - "הזוכים" הוא ערב שיוצגו בו שתי עבודות סולו שזכו בתחרות המחול של יוקהאמה 2014 ו"לה נוס" / "Samon" שהאחרון הוא דואט בסגנון אמנות הבוטו.שני הערבים הנוספים יוקדשו לשיתופי פעולה מיוחדים בין היוצרים הישראלים והיוצרים היפניים החיים בישראל. בערב "ארבע סונטות" יוצגו ארבע יצירות ובערב "חמישה בתים" יוצגו חמש עבודות.


** פרטים מלאים באתר מרכז סוזן דלל

ביקורת המערכת
אם לשפוט על פי מסיבת העיתונאים שהתקיימה לרגל אירוע המחול היפני-ישראלי, נראה שיש למה לחכות. לצד יצירות מודרניות מעניינות המתובלות בניחוח יפני ומלוות במוזיקה שלא תמיד מתנחמדת לאוזניים, ניתנת במה לשיתופי פעולה יחודיים בין יוצרים ישראליים לבין יוצרים יפניים החיים בישראל.


בקטע מתוך היצירה "מלח" טאקאנורי קוואהרדה ושני בן חיים מפזרים מלח על הבמה תוך כדי תנועה מדויקת שהופכת למעין טראנס. העבודה נוצרה בהשראת מסעם של חבורת בני שבט בטיבט אל עבר אגם מלח מקודש.


בקטע אחר מתוך היצירה "יהודה על בסיס סויה" אלה רוטשילד ומיראי מוריאמה עומדים על הבמה ומדקלמים סימולטנית בעברית וביפנית טקסט המסתמך על יחסיהם המורכבים של יהודה איש קריות וישו. אף כי בפרזנטציה הוצג רק הקטע הזה מתוך העבודה והתנועה בו מינימאלית - הוא מותיר רושם רב ומדגים את הניסיון לגשר על פערי התרבות.

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד מופעים ואירועים