קווים, צבעים, אמא - מודי אליאס

סוג: תערוכה
פרטים נוספים עדכנו אותנו
 

מודי אליאס, יליד בומבי, עלה עם הוריו ארצה בשנת 1949. זמן קצר לאחר מכן, נעלם אביו מחייו, האם ובנה עוברים לקיבוץ גינוסר והילד הצעיר עובר להתגורר בחדר הילדים, יחד עם שאר ילדי הקיבוץ.


רבות דובר על שיטת החינוך הקיבוצית דאז והשלכותיה על התפתחותם כבוגרים של חניכי החינוך השיתופי בבית הילדים. מחקרים רבים ושונים הראו כי חסרון החום האמהי התומך והמטפל יצר את ה"מאצ'ו" הלוחם בסיירת הצנחנים, ולהבדיל, גם את האמן הרגיש ההולך, כאחיו שבסיירת, עם חוסר פנימי עמוק, המוצא ביטויו בדרכים השונות של אישיותו.


מודי, חניך השיטה, מצא את דרכו אל האמנות. יצירתו נעה בין מרידה במוסכמות עד התרפקות על מקורות חום ושייכות. בבגרותו, סועד מודי את אימו, החיה בחדרה שבקיבוץ. כמעשה "הפוך על הפוך", מול חייו בבית הילדים, מלווה אותה מודי, ער לעשייתה ואמירתה, ממרומי חייה, על הדרך שעברה כאם, צופה בעשייתה בחוג לציור שבמקום, קשוב לצבעים לקומפוזיציות, לקווים, הפורצים בבגרותה מתוך אישיותה הצבעונית, הטועמת את חייה על ציר הזמן.


סדרת העבודות בתערוכה הנוכחית, מתייחסת להתרפקות ורוך. מודי מתבסס על ציור אחד, צבעוני ואבסטרקטי, אותו ציירה אמו בימיה האחרונים בקיבוץ. הדימוי האמהי שאוב מכובע קש סטנדרטי, מבט אליו מהצד משגר את הצופה ישירות אל בטן הריונית של אם, או שד אמהי, מלא חלב, ליניקה.

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד מופעים ואירועים