כרמן במצדה - האופרה הישראלית

מומלץ מפה
8.9
פרטים נוספים עדכנו אותנו
 

לאחר ההצלחה הגורפת של האופרות "נאבוקו" ו-"אאידה", חוזרת האופרה הישראלית למצדה, הפעם עם האופרה הפופולארית "כרמן". מדובר בהפקה מושקעת במיוחד, המעסיקה למעלה מ- 2,500 אנשי צוות וכוללת, מלבד במת ענק שגודלה הכולל 4000 מ"ר, מתחם קבלת פנים הבנוי בהשראת כפר בספרד.

בהפקה משתתפים תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של ישי שטקלר, מקהלת הנערות אנקור בניצוחה של דפנה בן יוחנן, וזמרי המקהלה הפילהרמונית תל אביב. הסולנים ב"כרמן" הם מהמובילים בעולם: בתפקיד כרמן זמרת הסופרן הגאורגית אניטה רחוולישווילי, שזכתה לתשואות על תפקידה ככרמן בלה סקאלה. לצידה הטנור האיטלקי מרקו ברטי, שמגלם את דון ז'וזה וחוזר למצדה לבקשתו האישית של מאסטרו דניאל אורן. בתפקיד מיכאלה זמרת הסופרן האיטלקייה מריה אגרסטה, שנחשבת היום לכוכבת עולה בעולם האופרה.

בערב הבכורה, מועברת האופרה בשידור ישיר בהקרנה על גבי מסכי ענק בגן השלושה (סחנה), גן המלך בנתניה ורחבת המוזיאון בבאר שבע. הצפייה ללא תשלום.
ביקורת המערכת
כרמן במצדה היא אחת ההפקות הגדולות והמרשימות שנראו במחוזותינו. בלילה זרוע כוכבים, כשסאונד משובח ממלא את אוויר המדבר ועל הבמה העצומה אין רגע נטול התרחשות, נוצר קסם מיוחד שאינו דומה למופע באולם כלשהו. ההרמוניה מעוררת ההשתאות בין התזמורות, המקהלות, הסולנים, הרקדנים, הניצבים ובעלי החיים, יוצרת עולם בדיוני מרהיב שבמשך שלוש שעות משמש מציאות חלופית עבור אלפי צופים.

כרמן היא אחת האופרות הפופולאריות שיש, וכמעט כל בן תרבות יכול לזמזם לפחות אריה אחת מתוכה. מה שהופך אותה לכל כך אהודה הוא השילוב בין המוזיקה הידידותית לאוזניים בתוליות והעלילה הדרמתית-רומנטית המתוחכמת יחסית לז'אנר. לכן כרמן היא בחירה מבריקה של האופרה הישראלית וכך, כאמור, גם המיקום והאווירה. קטעי הרצ'יטטיב, הדיבור המושר, שעלולים להיות מייגעים, עוברים בהצלחה על הבמה במצדה, שהכל קורה בה במקביל. אבל אליה וקוץ בה – כשהמשתתפים נוכחים במסות, אי אפשר שלא להתפעם מעוצמת ההמונים, אבל בתוך רעשי הרקע, כשעל הבמה רק זוג רקדנים או שלישיית סולנים, המיקוד מעט הולך לאיבוד. עם זאת, הצופים זוכים לפינוק תרבותי החל מהנשנוש המקדים בכניסה למתחם, דרך הישיבה בכסאות הנוחים בטריבונות וכלה בתחושה שההפקה והמציגים נתנו את כל מה שיש להם. המכלול הזה, בראשות הקולות האדירים של הסולנים, מצדיק את מחירי הכרטיסים הגבוהים.
אתר הבית של האופרה במצדה
www.opera-masada.com

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד מופעים ואירועים