מתחם 21 - העיר התחתית חיפה

 
העיר התחתית בחיפה מתחדשת
עם רוח גבית חזקה מהעירייה מתחדשת העיר התחתית בחיפה. הסמטאות של השוק התורכי, קרוב לנמל, לכיכר פריז ולקריית הממשלה, שופצו. למבנים נכנסו יזמים צעירים ואמנים שמוכרים את מרכולתם ואת כישוריהם במתחם אמנותי-מסחרי שמכונה מתחם 21. המתחם מכיל כבר הרבה יותר מ-21 החנויות שנרשמו כשהפרויקט התחיל לזוז, וברשימה הארוכה תמצאו ציירים, אמני זכוכית, צורף, מעצבות נעליים, מעצבות בגדים וגם סטודיו למחול אתיופי עכשווי. כל אחד מיוחד בדרכו. קחו למשל אמן שמגדיר את עצמו כחייט פרא ומוכר בובות מקוריות ועבודות הומוריסטיות. או חנות בגדים ששמלות וינטג' משמשות בה כחומר גלם ליצירת בגדים חדשים. השם הציוני משהו מעניין לא פחות: alt-neu-made.
יוצרים ואמנים
גם מוזיקאים מחוננים וידועי שם מצטרפים לחגיגה בעיר. אסף אמדורסקי בחר לעבוד באולפן במתחם על אלבומו הבא ומיכה שטרית יעביר סדנאות מוזיקה וכתיבה בסטודיו החדש שלו. כמה חנויות מצליחות משוק הפשפשים ביפו פתחו כאן את הסניף החיפאי שלהן: מעשיה ואסופה, שמוכרות מוצרי טקסטיל וריהוט של קהילות יצרניות, חלקן יוצרו על ידי אנשים עם מוגבלויות, וכן פריטים לעיצוב הבית. החנות אחת אחת, גם היא מיפו, מתמחה בעיצוב נעלי עור בעבודת יד מסורתית. ספרים יד שנייה גם יש כאן ועוד הרבה דברים שלא חשבתם שיש. שוק האוכל הנפרס בסמטאות, היותו פתוח בימי חמישי עד הלילה, והאירועים שפוקדים את המתחם מפעם לפעם, נותנים למקום גם את הממד התרבותי והופכים אותו למתחם בילוי ולא רק מתחם מסחרי. כדי להשלים את הבילוי העירוני מתבקש להמשיך לחומוס באחת מהחומוסיות הסמוכות לכיכר פריז או לשבת לבירה במעיין הבירה או באחד מהפאבים הוותיקים האחרים של חיפה. חיפה על המפה.
( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • likeornot

  likeornot
  מה שהיה היה...|2 22.11.15
  הבנו שהיה ניסיון לא צולח להרים את האזור, בשבת צהריים הכל נטוש כאילו מלחמה בסביבה. אפילו חתולים אין ברחוב...שכונה משגעת ביופייה ומרובת הזנחה עצוב מאד לגלות שבסופ"ש שימשי ומשגע והיינו המטיילים היחידים שם
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  בלילות הקיץ החמים|4 14.08.15
  ובעיקר בימי חמישי בערב, המתחם עמוס במבקרים . במקום הופעות ודוכנים ומאד שמח. באמצע השבוע ובמהלך השנה, יש ברחבי העיר פרסומות בלי הפסקה , אך המציאות עגומה. החנויות היפות שנפתחו רובן סגורות, נטושות, להשכרה. גם מה שפתוח נראה כאילו מתבייש ונאחז בקושי. 5 על חמישי בערב, 2 על היום יום.
 • לוקסוס

  לוקסוס
  ציפיות גבוהות מהעיר התחתית|2 30.09.13
  בבוהרי שישי בזמן שכל העיר רצה אחרי משימות כחלק מהפלאנט אקשן אנו הנשים בחרנו לטייל במתחם עליו שמענו רבות. הגענו לאזור כמעט שומם ושנראה אף נטוש. יותר מחצי מהחניות היו סגורות, בתי קפה נעולים. די לא נעים בעיקר לאחר שיחצנו את המתחם בלי סוף. מאכזב ביותר וכולנו תקווה לעתיד מוצלח יותר.
 • דליקטס

  דליקטס
  רענון בתחתית|5 23.06.13
  יוזמה של העירייה הביאה מבחר של מעצבים לפתוח חנות/סטודיו במתחם שבעיר התחתית. ערב שלם טיילנו בין החנויות ברחובות, הרווחנו טיול לילי, אומנות שגלריות מובילות לא היו מתביישות בה ואווירת חו"ל. לטעמנו רצוי לטייל שם בערב כשהשמש פחות מחממת, להגיע רעבים ולנצל את מטעמי שוק האיכרים או מהמסעדות שמסביב.
- 1