טיול רכב שטח מנחל צלמון לבקעת בית נטופה

מומלץ מפה
8.2
סוג: רכב שטח
 

ממטעי הזיתים העתיקים של כפר סלמה, שגזעי העצים שבהם נראים כאילו פוסלו בידי אמן, עובר המסלול מעל וואדי נחל צלמון שופע הצמחייה, יורד אל בית נטופה ועולה שוב לעבר קרני חיטים לתצפית על נוף הגליל, הכינרת והגולן. לקראת סיום, מגיע המסלול ליער לביא המציע שפע צל וחניון מסודר לארוחת צהריים מסכמת.

סוג: רכב שטח
מקום: גליל
אורך המסלול (ק"מ): כ-40
משך הטיול: 4 - 6 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
*** יתכן והדרך המקשר בין הכפר סלמה לחורבת צלמון 3 חסומה על ידי סלעים. במקרה זה יש לנסוע בדרכים עוקפות ***

1 כביש 804 סמוך לכניסה ליישוב סלאמה - נקודת ההתחלה.
2 נחל צלמון נחל צלמון מתחיל את דרכו על יד עין סמוכה שבהרי מירון וזורם עד הכינרת. קטע הנחל בו עובר המסלול חוצה עמק רחב,עשיר במטעי זיתים ועל גדות הנחל ניתן לראות כמה טחנות קמח שהשתמרו. הוואדי שופע צמחייה כל עונות השנה, ובחורף ובאביב אפשר לראות בו גם שפע של פריחה.
*** יתכן והדרך המקשר בין הכפר סלמה לחורבת צלמון 3 חסומה על ידי סלעים. במקרה זה יש לנסוע בדרכים עוקפות ***

1 כביש 804 סמוך לכניסה ליישוב סלאמה - נקודת ההתחלה.
2 נחל צלמון נחל צלמון מתחיל את דרכו על יד עין סמוכה שבהרי מירון וזורם עד הכינרת. קטע הנחל בו עובר המסלול חוצה עמק רחב,עשיר במטעי זיתים ועל גדות הנחל ניתן לראות כמה טחנות קמח שהשתמרו. הוואדי שופע צמחייה כל עונות השנה, ובחורף ובאביב אפשר לראות בו גם שפע של פריחה.
3 חורבת צלמון שמה הערבי של החורבה הוא ח'ירבת א-סלאמה, והוא משמר כנראה את שמה של צלמון הקדומה הנזכרת במשנה ובתלמוד. יש המזהים כאן את יורדת צלמין – מבצר שבנה יוסף בן-מתתיהו בתחילתו של המרד הגדול. חורבת צלמון יושבה לסירוגין מאז תקופת הברונזה הקדומה, כ-5000 שנה טרם זמנינו, עד התקופה הרומית-ביזנטית. היישוב בשטח חודש בתקופה הממלוכית ובתקופה העות'מנית היה כאן כפר דרוזי קטן שהוחרב בידי אנשי עראבה בסוף המאה ה-17. רוב השרידים בחורבה תוארכו לתקופה הממלוכית.
4 עין נטופה זהו המעיין האיתן היחיד בכל בקעת נטופה ושמו הערבי הוא עין א-נטף שמשמעותו המעיין המטפטף. המעיין נובע בערוץ קטן ומימיו נקווים לבריכה עתיקה. מי המעיין שימשו כמקור המים העיקרי של היישוב בית נטופה 5 שאל חורבותיו נגיע בהמשך.
5 חורבת בית נטופה החורבה הקדומה מזוהה כיישוב בית נטופה הנזכר במשנה ועל שמה קרויה גם בקעת בית נטופה. על-פי החרסים שנמצאו במקום, האתר יושב לסירוגין מתקופת הברזל ועד התקופה הממלוכית. שיאו של היישוב באתר היה בתקופה הרומית-ביזנטית, כ-2000 שנה טרם זמנינו, אז שכן כאן היישוב היהודי בית נטופה. במקום שרידים קדומים בהם שרידי מיבנה ציבור, ככל הנראה בית-כנסת ובור מים שהתגלתה בו מערכת מערות מסתור המעידה על כך שתושבי המקום השתתפו במרד הגדול נגד השלטון הרומאי.
6 עין אסעד שמו של המעיין הולך בעקבות צליל שמו הערבי, עין א-סעד. המעיין הוא העילי שבשלושת המעיינות המזינים את נחל ארבל.
7 חורבת חיטים בחורבות הכפר הערבי שבמזרח הגליל התחתון, כחצי קילומטר מדרום-מערב לכפר זיתים, נהוג לזהות את שרידי הכפר חיטיא. הכפר נזכר בין השאר כמקום שאליו ברח ריש לקיש לאחר שרב עם רבי יהודה הנשיא. על שרידי היישוב הקדום הוקם לימים הכפר הערבי ח'טין ששימר את שם הכפר הקדום וניטש ב-1948 נוכח התקפת צה"ל באזור. בין חורבות הכפר נותר מסגד שנבנה בתקופה הממלוכית ולידו נובע מעיין עין חיטין שמימיו משקים בוסתן גדול של עצי פרי.
8 עליה להר קרני חיטין העלייה האיטית והארוכה מתפתלת בין מטעי זיתים. לאורך הטיפוס אין מכשולים בעייתיים במיוחד אך המקטע מעט טכני ומחייב הילוך כוח והדרך רצופה אבנים וחריצים שמחייבים תשומת לב. לפני שמתחילים בטיפוס, מומלץ, במיוחד אם יש אתכם גם ילדים, לעצור למנוחה קלה.
9 הר קרני חיטין ההר זכה לשמו בשל שתי פסגותיו דמויות הקרניים והכפר חיטיא ששכן במורדו הצפוני ובחורבותיו כבר ביקרנו 7 . על ראש ההר יש עדויות ברורות ללוע הר הגעש הפעיל שהיה כאן בעבר ומפסגתו יש תצפית מרשימה על הרי הגליל העליון והתחתון, הכינרת והגולן. בשנת 1187 נערך בנקודה זו קרב קרני חיטין בו הובסו הצלבנים בידי סלאח א-דין. בתקופת מלחמת העצמאות היה על פסגת ההר מישלט ערבי שהטריד את התחבורה בכביש חיפה-טבריה עד שנכבש בידי צה"ל.
10 יער לביא היער הנטוע משתרע על רכס הגבעות שבין צומת גולני במערב והיישוב גבעת אבני במזרח. רוב היער נטוע עצי אורן ירושלים, ובו מרכז לחינוך שדה של קק"ל וחניונים אחדים. זו נקודה טובה לעצירת צהריים מסכמת לטיול.
11 חורבת לוביה בתחומי יער לביא נמצאת חורבת הכפר הערבי לוביה. הכפר, שמנה בסוף תקופת המנדט בארץ ישראל כ-2500 תושבים, ננטש לאחר שנכבש במלחמת העצמאות על ידי חיילי חטיבת גולני, כתגובה על תקיפות שביצעו אנשי הכפר כנגד תחבורה יהודית באזור. מהכפר לוביה לא נותר כיום הרבה אך בבית הקברות של הכפר נמצא מבנה כיפתי בו קבורים, על פי אמונת הדרוזים, שני שייח'ים מתקופת הפצת הדת הדרוזית. דרום-מערבית לחורבה נמצא אתר לוביה המזוהה עם לוביא הקדומה בה מקובל לזהות את פונדק דלוביא הנזכר בתלמוד ואת לוביה הנזכרת בתעודה צלבנית מהמאה ה-13. באתר יש שרידים מהתקופות הפרסית והרומית-ביזנטית, ובהם חציבות בסלע ושרידי מבנים שונים.
12 גבעת אבני - נקודת הסיום.
כדאי לדעת
מי שרוצה לראות מקרוב את טחנות הקמח העתיקות או להשתכשך במימי הנחל יאלץ לבחור במסלול הרגלי המסומן כחול - ראו מסלולים רגליים.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד טיולים מומלצים


פארק גורןפארק גורן מומלץ מפה9.3פארק גורן הוא מקסימום היער שאפשר לצפות מחורש ים-תיכוני. סבוך ולא גבוה במיוחד. וזו לא ביקורת, זה פשוט מה שיש. הפארק הזה הוא גם אחד מאתרי הפיקניק המסודרים ביותר בגליל העליון. הוא משתרע על-פני 2,000 דונם של חורש וצופה אל הערוץ היפה של נחל כזיב, שראשיתו בהרי מירון וסופו ליד אכזיב. יש בו המון פינות סתר, ושווה להסתובב מעט כדי למצוא אחת כזאת. מבקרים רבים באים לכאן כדי לטייל בשבילים הצרים שבחורש, המשולטים היטב בשלטים בצורת בלוט, פרי עץ האלון. אחרים באים אל פארק גורן כנקודת יציאה לטיול למבצר המונפור ונחל כזיב. אם אתם אוהבים ללכת, כדאי לכם לנצל את הפיקניק כדי לטייל בנחל, שנחשב לאחד הנחלים היפים בארץ. למרות השם כזיב, שרומז לכאורה על נחל אכזב, זורם כאן פלג מים כל השנה. לצד הפלג אפשר לראות שרידים של טחנות קמח עתיקות, וגם עצי דולב ענקיים עם עלים בצורת כף יד ושיחי ער אציל, שעליו היבשים משמשים לבישול וידועים כעלי דפנה. אם הירידה אל נחל כזיב, בשביל המסומן אדום, מילאה אתכם מרץ, אולי תבחרו להמשיך ללכת בשביל האדום ולעלות איתו במעלה ההר אל שרידי המבצר הצלבני מונפור שמשמעותו ההר החזק. ואם תטפסו לשם, תוכלו לקרא עוד
עוד טיולים