הטיול בנחל דליות הוא טיול נהדר לימי החורף והאביב, כשרמת הגולן ירוקה ופורחת. המסלול עובר בשולי הנחל, שבשיא העונה זורם למכביר, ומגיע לתצפית אל מפל הבזלת הגבוה. מסיימים בגמלא - משם אפשר להמשיך לעוד טיול מעניין בשמורת הטבע ועתיקות העיר היהודית.

סוג: רגל
מקום: רמת הגולן
אורך המסלול (ק"מ): 4 ק"מ
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
נוסעים בכביש 808 או בכביש 869 אל צומת דליות. כ-700 מטר ממערב לצומת פונים מכביש 869 לדרך מסומנת אדום לפי השילוט לחניון דליות 1 .
לנקודת הסיום
נוסעים בכביש 808 בין צומת המפלים לצומת מגשימים. בסימון ק"מ 20 פונים מערבה לפי השילוט לגמלא. עוברים בשער וחונים בחניון גמלא 4 . אלה שמעוניינים לא לשלם את דמי הכניסה לשמורה יכולים לחנות לפני הכניסה, על כביש הגישה ולקחת בחשבון קילומטר הליכה נוסף לטיול.
איך מגיעים
נוסעים בכביש 808 או בכביש 869 אל צומת דליות. כ-700 מטר ממערב לצומת פונים מכביש 869 לדרך מסומנת אדום לפי השילוט לחניון דליות 1 .
לנקודת הסיום
נוסעים בכביש 808 בין צומת המפלים לצומת מגשימים. בסימון ק"מ 20 פונים מערבה לפי השילוט לגמלא. עוברים בשער וחונים בחניון גמלא 4 . אלה שמעוניינים לא לשלם את דמי הכניסה לשמורה יכולים לחנות לפני הכניסה, על כביש הגישה ולקחת בחשבון קילומטר הליכה נוסף לטיול.
חניון דליות
1 חניון דליות. מפינתו הצפון-מערבית של החניון הולכים בדרך עפר מסומנת אדום. לאחר כ-100 מטר עוברים שער בגדר וממשיכים בשביל האדום. לאחר עוד 200 מטר חוצים את אפיקו הרדוד של נחל דליות, רגע לפני שהוא נופל במפל אל הקניון שתחתיו. השביל הולך מערבה ואחר כך צפונה, ולאחר כקילומטר יורד ומגיע אל:
נחל בזלת
2 ערוץ נחל בזלת. נחל בזלת נשפך לא רחוק מכאן לנחל דליות. משמאל נופל המפל מגובה רב, 30-40 מטרים, אל קניון הבזלת העמוק. חוצים עם השביל האדום את הערוץ, פונים שמאלה (מערבה) ומגיעים אחרי 200 מטר אל:
מפלי דליות
3 תצפית על המפל. ממשיכים ברמה מעל הקניון, ומסביב יש מרבדי פריחה של כרמלית נאה, נורית וחרדל - כל אחד בעונתו. שרידי הטרסות שסביב מעידים על עבר התיישבותי מפואר. אנחנו נמצאים בתחום שמורת יהודיה, ובהמשך הדרך, לקראת הישפכו לכינרת, הנחל נפתח לבקעת בית צידא ולשמורה בעלת אותו שם. הלגונות בשפך הנחל מוכרות בשם המג'רסה. לאחר כ-2 ק"מ של הליכה על הרמה הירוקה מגיעים אל:
שמורת גמלא
4 חניון שמורת גמלא. כאן מסתיים מסלול זה. המעוניינים לראות יובל נוסף של נחל דליות – נחל גמלא - ואת המפל שלו, שהוא הגבוה בגולן, מוזמנים להמשיך לטיול בשמורה. הטיול כולל תצפיות על עופות דורסים וסיור בין עתיקות העיר גמלא שהשתתפה במרד היהודי ברומאים.
כדאי לדעת
טלפון בשמורת גמלא: 04-6822282 שעות פתיחה: חורף: א-ה, שבת 8:00-16:00 ו' 8:00-15:00 קיץ: א-ה, שבת 8:00-17:00 ו' 8:00-15:00 השארת רכב בחניון שמורת גמלא כרוכה בתשלום דמי הכניסה לאתר.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 2 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yos1410

  yos1410
  טיול נחמד|4 10.02.13
  טיול מקסים. בשלב הראשון הולכים לאורך המצוק של נחל דליות. רחש המים מנעים את ההליכה.יורדים לנחל בזלת המתחבר לנחל דליות, פינת חמד-פשוט לשבת לראות ולהקשיב.לגבי התשלום, בסוף המסלול יושבת נציגה של רשות שמורת הטבע ומפנה לקופות לתשלום למרות שלא השארנו רכב בחניון גמלא. הראתי להם את הרשום באתר מפה והם ויתרו על התשלום, אולם אמרו שבתחילת המסלול ביער דליות רשום שהכניסה בתשלום. בדקנו, אכן רשום.אולם לדעתי מי שלא נכנס לשמורת גמלא יכול להימנע מתשלום.פשוט להסביר להם שאתם לא נכנסים לשמורת גמלא.
 • briza

  briza
  קצר וחביב|4 27.01.13
  מסלול לא קשה (אך לא מעגלי) ההולך על קו גובה, ומספק תצפיות יפות על ערוץ הדליות ומפליו. בסיומו כדאי לבקר באתר גמלא המרשים. ניתן לצאת רגלית עד הקופות (כקילומטר הליכה) ולהימנע מתשלום.
- 1
עוד טיולים מומלצים
יער האייליםיער האיילים מומלץ מפה9.4משה אמיתי, האבא של האיילים, היה פעם בוקר עם סוסים ולאסו וכל האביזרים הנלווים. רמת הגולן היא אולי המקום היחיד בארץ שמאפשר לגברים להיות קאובואים. תוך כדי חיפוש אחרי גידול חקלאי שיוכל להפוך גם לאתר תיירות הוא נתקל באייל, וככה התחיל מה שהיום הוא יער האיילים. במכלאות היער שביישוב אודם מגדלים עדרי איילים ובהם תמצאו את האייל הנקוד, האייל הגמדי שמקורו בהודו וגם את האייל האדום שהכי מזכיר את אביו האגדי של במבי ומתפאר בקרניים גדולות ומסועפות. במתחמים נפרדים נמצאים בעלי קרניים נוספים ובהם צבאים, אנטילופות, יעלים, עזים ואפילו ג'ימי - ג'מוס יליד המקום, חובב ילדים שאפשר לרכב עליו. במקום גם ביזון אמריקאי שבאמצעותו ניתן לעמוד על ההבדל בינו לבין הבאפלו. בחצר מבצעים העופרים תעלולי קפיצה לגובה, אוכלים מכף היד פרוסות לחם ובליווי מדריך תקבלו הסבר במה האיילים שונים משאר בעלי הקרניים, איך עושים שופרות ועוד. לאחר מכן תוכלו לטייל ברחבי יער אודם בנהיגה עצמית על רכבי גולף. בגן החיות הקטן שבמקום נמצאים סוסי פוני עליהם אפשר להרכיב את הילדים ולטייל ללא תוספת תשלום או הגבלת זמן. עוד אטרקציות במקום כוללות פקרא עוד


עוד טיולים