שקט, עצי ענק, ציוץ ציפורים והליכה ארוכה בתוך צמחייה צפופה ללא כבישים ומכוניות. טיול נהדר, גם אם מתיש לעתים, יוצא מלב העיר אל החורש הים תיכוני של הכרמל, יורד לטירת הכרמל בערוץ נחל עובדיה, ועולה חזרה לחיפה בעזרת נחל עמירם. מי יתן וכל הטוב הזה ישמר מפני תוכניות סלילת כביש נחל עובדיה

סוג: רגל
מקום: שדרות אבא חושי 15, חיפה, מול בית הספר הריאלי
אורך המסלול (ק"מ): 6
משך הטיול: 4 - 6 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
נוסעים בשדרות אבא חושי (כביש 672, הציר הראשי בראש רכס הכרמל בחיפה), וחונים מול בית הספר הריאלי העברי, בשדרות אבא חושי 15 1 . כאן מתחיל המסלול.
נחל עובדיה
1 חניה בשדרות אבא חושי. יורדים דרומה בשביל מסומן כחול, ונכנסים מיד לתוך החורש. אחרי 150 מטר פונים לדרום-מערב והולכים בתוך ערוץ נחל עובדיה. החורש הסבוך, הקוצני לעתים, סוגר על השביל מכל עבר ואי אפשר לסטות מן הערוץ.
איך מגיעים
נוסעים בשדרות אבא חושי (כביש 672, הציר הראשי בראש רכס הכרמל בחיפה), וחונים מול בית הספר הריאלי העברי, בשדרות אבא חושי 15 1 . כאן מתחיל המסלול.
נחל עובדיה
1 חניה בשדרות אבא חושי. יורדים דרומה בשביל מסומן כחול, ונכנסים מיד לתוך החורש. אחרי 150 מטר פונים לדרום-מערב והולכים בתוך ערוץ נחל עובדיה. החורש הסבוך, הקוצני לעתים, סוגר על השביל מכל עבר ואי אפשר לסטות מן הערוץ.
כביש נחל עובדיה
בתוכנית המתאר העירונית של חיפה מופיע כביש שמתוכנן להיסלל לאורך ערוץ נחל עובדיה, ולצדו, על גדות הנחל, אמורה לקום שכונה חדשה בשם מורדות גולדה. הכביש עתיד לקשר בין רכס הכרמל ושכונות רמת גולדה, רמת בגין ודניה, לבין החוף הדרומי של חיפה. הארגונים הירוקים נלחמים בהמרתו של שביל הטיול הרגלי בנחל עובדיה לכביש דו נתיבי בשימוש כלי רכב עם השלכות נופיות וסביבתיות בלתי הפיכות. קיומו של כביש גם יקטע את המסדרון האקולוגי של בעלי החיים ויכלא אותם בתאי שטח קטנים הרבה יותר מאלה שהם זקוקים להם. יש לציין שעיריית חיפה מקיימת תהליך שיתוף הציבור בעניין, לפיו גורם חיצוני מנחה מפגשים עם תושבים ובעלי עניין. לאחר בחינת חלופות וסוגיות בעייתיות עולות המסקנות חזרה לעירייה ונלקחות בחשבון בקבלת ההחלטות.

אחרי 2 ק"מ של הליכה בתוך הערוץ:
2 יוצאים מהערוץ, ומטפסים לצפון-מערב על הגדה הצפונית. הולכים כקילומטר על השלוחה הפתוחה והטרשית ואז מגיעים אל:
טירת הכרמל
3 מפגש שבילים: כחול ושחור, בשולי טירת כרמל. אם פונים כאן שמאלה (דרומה) מגיעים אל רחוב הרדוף בטירת כרמל. פונים בשולי ההר צפונה, מתחת לקו מתח גבוה, והולכים בשביל מסומן שחור. בתחילה קשה לזהות את הסימון. לאחר חצי ק"מ יורדים קלות אל:
נחל עמירם
4 ערוץ נחל עמירם. פונים ימינה (מזרחה) ומתחילים לטפס בשביל השחור במעלה נחל עמירם. גם כאן ממלא את הערוץ חורש נהדר, וצלו מגן על ההולכים מפני השמש. עולים בסידרה ארוכה של סלעים ומפלונים שמקשים על ההליכה, ולאחר 1.2 ק"מ מגיעים אל:
5 מפגש ערוצים. פונים לערוץ השמאלי וממשיכים בשביל השחור לכיוון צפון-מזרח. לאחר 800 מטר מגיעים אל:
רחוב אידר בחיפה
6 רחוב אידר. חוצים את הרחוב וממשיכים מעברו השני בשביל השחור. הולכים במעלה הערוץ מזרחה בשולי הבתים, ולאחר 150 מטר מגיעים אל:
7 צומת הרחובות ווטסון ואבא חושי. פונים ימינה, הולכים מעט במעלה שדרות אבא חושי, וחוזרים אל:
סיום
1 החניה. כאן מסתיים המסלול.
כדאי לדעת
למידע נוסף על הפעילות בואדיות ובאתרי הטבע העירוני בחיפה ולפעילויות מאורגנות נוספות באזור אפשר לפנות לקהילת חיפה בחברה להגנת הטבע בטלפון 04-8553860


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 3 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • galiavu

  galiavu
  ואדי עירוני כהלכתו|4 14.10.17
  עשינו רק את נחל עובדיה, עד טירת הכרמל (כשלוש שעות הליכה נינוחה עם הפסקות). מהר מאוד נבלעים בחורש ובסבך, ורק בתי דניה המציצים מדי פעם מלמעלה מזכירים את קיום העיר במרחק נגיעה כמעט. ההליכה בשביל צר ובסבך קוצני - לא מתאימה לילדים קטנים מאוד, ורצוי להצטייד בכל מקרה בבגדים ארוכים (לפחות במכנסיים). הקטע היפה ביותר בעיניי הוא - באופן לא מפתיע... - הקטע האמצעי שבו חיפה כבר נעלמת וטירת הכרמל (הכעורה למדי, למרבה הצער) עוד לא נגלית לעין.
 • trattnh

  trattnh
  יותר קשה מהמתואר |3 26.05.15
  התחלנו בנחל עובדיה - המסלול רובו מוצל (אך מלא זבובים). ההליכה היא בתוך סבך, קוצני לעיתים, מה שמאד מאט את ההליכה. לקח לנו שעתיים וחצי עד לטירת הכרמל. ויתרנו על נחל יחיעם כי קראנו שהוא עוד פחות עביר מבחינת הסבך והיה חם מדי בשביל לנסות. לקחנו מונית חזרה לרכב.
 • margalitn

  margalitn
  דרגת קושי בינוני?|2 10.02.13
  יתרונות: המסלול יפה, מוצל ברובו חסרונות: הליכה קשה בערוץ עם הרבה סלעים, סבך
- 1
עוד טיולים מומלצים
פארק הכטפארק הכט מומלץ מפה8.9פארק הכט מצטרף אל רצועת החוף היפה של חיפה, דרומית לתל שקמונה. הפארק הירוק מציע קילומטר ומאתיים מטר של דשאים, מסלולי ריצה, מתקני משחק לילדים, מתקני כושר, מגרש כדורסל, פינות ישיבה ופינות מסודרות לפיקניק. בפארק המטופח הנושק אל רצועת ים, ניכר תכנון עירוני מוקפד כנהוג כיום בפארקים ובטיילות כבמדרון יפו ובפארק ההשכלה בתל אביב. מתקני המשחקים עשויים מעץ ומחבלים רכים וצבעיהם משתלבים יפה בנוף ולא זרים לו. תכנון הפארק מביא בחשבון את תנאי הטבע בנקודות תצפית אל הים ואל חופי חיפה ובה בעת מותאם לצרכי התושבים המתעמלים בפארק, לאלה חולפים בו בריצה, או מתניידים בעזרת כסאות גלגלים, להורים המביאים את הילדים לשחק, או לאנשים שבאים לפוש בו או לטייל עם הכלב ולזוגות שמחפשים קצת רומנטיקה. חשוב לציין שניתן להיכנס לפארק בין השעות 23:00-06:00, ביתר הזמן שעריו נעולים. הפארק הוקם על שמו של ד"ר ראובן הכט ז"ל, חתן פרס ישראל למפעל חיים ותרומה לחברה ולמדינה משנת 1984. מאוספו הארכיאולוגי של הכט אפשר להתרשם במוזיאון הכט שבאוניברסיטת חיפה.קרא עוד


עוד טיולים