טיילות הירדן - טיילת עמי

מומלץ מפה
8.8
סוג: רגל
 

לאורך הירדן

בדרך כלל נוטים לסגוד לטבע ולנפלאות הבורא, אבל בטיילות לאורך מקורות הירדן מהלכים נפעמים גם ממעשי האדם. טיול קל ומקסים בנקודה בה מתאחדים יחד המקורות ונהיים נהר הירדן, מתאים לכל המשפחה, נוח גם למוגבלים בתנועה ולעגלות ילדים, וחביב לרוכבי אופניים. רעש הרקע כאן מורכב משאון המים הזורמים, רחש מפלונים קוצפים וקולות הנאה של המשתתפים ברפטינג ובשיט אבובים. לאורך המסלול פזורים פסלים הומוריסטיים וממש על השביל מסותתים באבן פסוקי תנ"ך רלוונטיים. ומעבר לרוח חשוב גם לאכול - אלו שמביאים איתם מהבית צידניות ימצאו אתרי פיקניק מוצלים רבים לאורך טיילת החצבאני

סוג: רגל
מקום: כפר בלום
אורך המסלול (ק"מ): 1.2
משך הטיול: עד שעתיים
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: את המסלול הנפלא הזה כדאי לעבור מדרום לצפון, על כן נוסעים בכביש 90 על פי השילוט צפונה. בצומת גומא, המפנה לנאות מרדכי, להבות הבשן, גונן וכפר בלום, פונים ימינה (מזרחה). לאחר 3 קילומטרים פונים שמאלה (צפונה) ובפנייה השנייה ימינה (מזרחה) ומתקדמים לעבר אתר הקייקים של כפר בלום 1 . חונים במגרש החניה או שמתקרבים לגשר הולכי הרגל 2 .
עוברים את הגשר
איך מגיעים: את המסלול הנפלא הזה כדאי לעבור מדרום לצפון, על כן נוסעים בכביש 90 על פי השילוט צפונה. בצומת גומא, המפנה לנאות מרדכי, להבות הבשן, גונן וכפר בלום, פונים ימינה (מזרחה). לאחר 3 קילומטרים פונים שמאלה (צפונה) ובפנייה השנייה ימינה (מזרחה) ומתקדמים לעבר אתר הקייקים של כפר בלום 1 . חונים במגרש החניה או שמתקרבים לגשר הולכי הרגל 2 .
עוברים את הגשר
כ-100 מטר ממזרח ומדרום לאתר הקייקים 1 נראה שער בית הספר האזורי. מאחוריו ומשמאלו נמתח מעל הירדן גשר להולכי רגל. חוצים את הגשר מזרחה ופונים מיד שמאלה (צפונה). המקום שבו עומדים הוא טיילת הירדן, שנקרא גם "שביל עמי", לזכרו של בן קיבוץ עמיר שנספה כאן בתאונת אופניים. המסלול יצוק בטון ומרוצף, פרגולות של גפנים ושאר מטפסים מצלות על מחציתה של הדרך, משמאל (מערב) זורם בנחת הירדן ומימין (מזרח) ניצבת הגדר של קיבוץ עמיר.
לאורך המסלול, על השביל ממש, חקוקים פסוקים מן המקרא שבהם נזכר הירדן. לימים קבעו רבני האזור כי אין זה נאה שהשם המפורש יהא למרמס לרגלי המטיילים, וכך הוצאו אחר כבוד אותן אבנים מביכות שכבר הוטבעו בשביל. החלל שהותירו ניכר עד עצם היום הזה.
כאשר הולכים נשמע לפתע רעש אדיר, והנה משמאל (ממערב) נראה המפל הגדול שבאפיק הירדן 3 . בקיץ הוא מארח קייקים, רפטינג, ואף אבובנים תועים. זהו רק מפל אחד מיני רבים.
ממשיכים צפונה. מעבר לגדר מימין (מזרח) נראית חורשת אקליפטוסים 4 , צעירים למראה, אשר בה שולבו מינים רבים ככל שהתאפשר של העץ האוסטרלי הזה. עוברים במנהרה 5 , מעין מחלפון להולכי רגל מתחת לכביש, בכניסה לקיבוץ שדה נחמיה, ומגיעים לעברו הצפוני של הכביש, למגרש החניה של מסעדה - חניון מקור הירדן 6 .
רק רגע אחד
ניתן להאריך את המסלול מעט. לפני המנהרה 5 , מדרום, כדאי לעלות בשביל שצמוד משמאל (מערב), להמשיך לאורך הכביש ולחצות את גשר יוסף במעבר להולכי רגל. כאן עולים על טיילת האופניים, במקביל לכביש, שנמתחת על פני כ-4 קילומטרים לכיוון קרית שמונה. לאורך המסלול פזורות יצירותיו ההומוריסטיות של הפסל רני פרייס, איש יודפת, וכן מרצפות מצוירות, משעשעות אף הן. חובבי הקיצורים ימשיכו כ-100 מטר מערבה, מעבר לגשר הגלילים שמשמאל (דרום) ואילו המהדרין ימשיכו בטיילת עד כלות.
כ-300 מטר ממערב לגשר יוסף יש מסעף 7 שמוביל לדרך רכב סלולה צפונה. לאחר כ-600 מטר יש מסעף נוסף 8 לשמאל ולימין. מומלץ לפנות שמאלה, לצפון-מערב. כאן יש אתרי פיקניק רבים לאורך נחל שניר (החצבאני). הנחל לוחך את הסטיקיות ואת הספסלים, ולמקום הנפלא הזה קוראים טיילת החצבאני. זהו אתר דרייב אין יפהפה, וכדי שיישאר כזה,צריך לזכור לקחת את האשפה בתום המשתה.
כדאי לדעת
המסלול מתאים גם למוגבלים בתנועה, לעגלות נכים ולעגלות ילדים. טיילת עמי, בין כפר בלום ושדה נחמיה נסגרת עם החשיכה באמצעות שער בקצהה הצפוני. בטיילות האחרות, טיילת האופניים וטיילת החצבאני, אפשר להסתובב בלילה אך אסור ללון לצידן -הפקחים שמסתובבים באיזור נותנים דו"חות לאנשים שמקימים מחנה לילה באחת מהפינות על גדות הנחלים.
בקיץ 2007 נחנך שביל סלול על גדות הבניאס, הממשיך משדה נחמיה עד שאר ישוב. השביל, שאורכו כ-4 ק"מ מתאים לרוכבי אופניים.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 14 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  טיילת קסומה|5 29.08.15
  טיילת קסומה ששאון המים נשמע בה. על שם עמי פלד ז"לת תלמיד תיכון שנהרג בתאונת דרכים. כיף היה לרכב בה.
 • yos1410

  yos1410
  אלעד ירד אל הירדן|4 28.02.15
  שביל מקסים לאורך הירדן משובץ בפסוקים מהתנ"ך שהירדן מצוין שם. אויר נקי , נוף של הרי נפתלי. פשוט פינת חמד.
 • danam_20

  danam_20
  קסם על הירדן|5 19.09.12
  טיילת יפהפה ומטופחת.כדאי להגיע כשעתיים לפני השקיעה כדי להנות מיופיו של המקום מצד אחד ולא להצלות בשמש מצד שני. יש מרפסת תצפית למפל, ולאורך הדרך מוטבעים פסוקים מהתנ"ך בהם מוזכר הירדן (מילאו את האריחים החסרים). המקום נסגר בערב ואין תאורה, כנראה על מנת למנוע לינה במקום.
 • מרקעוף

  מרקעוף
  מקום מקסים|5 05.04.12
  טיול רגוע ומהנה.
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  והירדן מלא על כל גדותיו|4 18.08.10
  שומרים על הטיילת נקייה לאורך זמן. מקום יפה. מעניין להסתכל על הפסוקים מהתנ"ך: על הרצפה משובצים כל אלה שבהם מופיעה המילה ירדן. אחר הצהריים ילדים גולשים באומגה ובבוקר יפה פסטורלי עם ציוץ ציפורים. איזה חוויה זאת לגור על גדות הירדן . מעניין לטייל גם מדרום לטיילת.
 • עמיתמג

  עמיתמג
  אל תבנו על תאורת לילה..|4 03.09.09
  ..כי אין.בשעות החשיכה כל הטיילות, כולל טיילת החצבאני, חשוכות. בנינו על טיול ערב נעים והתאכזבנו. המקום מקסים בשעות היום.
 • GADIO018

  GADIO018
  מקום מקסים|4 17.02.07
  החלק הראשון כפי שמופיע במסלול מקסים ומטופח להוציא את התאורה שמשהוא טרח לנפץ את כל הנורות. החלק השני מעבר לגשר מטונף להפליא ואפשר לוותר עליו
 • oeoai

  oeoai
  טיילת יפה ופיקניק על שפת נחל|5 20.01.07
  תמיד נעים לעצור שם, בעיקר בשעות אחה"צ המאוחרות, להוציא שמיכה, שתיה חמה ולשבת על הדשא קרוב למים, צמוד לאחד מהעצים או ליד המפלון. הטיילת מושקעת ויפה וכיף לטייל בה וגם הרעיון של הפסוקים השזורים במדרכה מאוד יפה. כשמהלכים במדרכה ומביטים לדשא ולנחל הזורם, המראה מהפנט. חבל ששברו את כל המנורות בעמודי האבן. היינו שם כבר מספר פעמים ותמיד נעים לעצור שם כשאנו באזור למנוחה קלה בטבע.
 • etif

  etif
  יפה, נקי ומושקע|4 18.12.06
  טיילת יפה. המשפטים שמוטבעים בקרקע והפסלים מוסיפים המון. אבל אני חייבת לציין, שכתל-אביבית, אם באים לצפון (ולא גרים בצפון) אפשר לוותר. הירקון יפה לא פחות
 • תלתן

  תלתן
  כן ירבו|5 18.09.04
  שביל הליכה מסודר ומואר. סוכות גפנים למנוחה בצל. ניתן לרכב על אופנים , או לצעוד ברגל. מסלול קל ביותר , לכל גיל. הלוואי וירבו טיילות כאלו.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים